ROK AKADEMICKI 2023/2024

Tytuł projektu: Konferencja GISday 2023

Termin realizacji projektu: 15.11.2023

Miejsce realizacji projektu: Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny Uniwersytetu Łodzkiego

Opis projektu: W ramach międzynarodowego dnia systemów informacji geograficznej wraz z SKN Real Estate organizujemy konferencję studencką. Wydarzenie łączące teorię z praktyką po raz kolejny odbędzie się na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym. Na uczestników czekają prelekcje oraz warsztaty!

Osoby z Koła realizujące projekt/zaangażowane w projekt:

Koordynator: Oliwia Wierucka

Zespół: Żaklina Zając, Dominika Hałka, Dorota Kudlicka, Jan Nawrocki, Julia Nawrocka, Julia Schilling, Magda Wolska, Wiktoria Zwierzyńska,Wioleta Wajgert

Relacja fotograficzna:

 

plakat_GISday_2023

Plakat promujący Konferencję GISday 2023

harmonogram_GISday_2023

Harmonogram Konferencji GISday 2023

Nazwa wydarzenia: II Łódzki Panel Obywatelski

Data wydarzenia: 11.03.2023 rok

Miejsce wydarzenia: Łódź, Fabryka Aktywności Miejskiej

Opis wydarzenia:

11.03.2023 - Dwie Spatiumowiczki – Oliwia Wierucka oraz Klaudia Kamińska wystąpiły wraz z prezentacją zatytułowaną „Młodzi dla Łodzi – działalność SKN SPATIUM na rzecz miasta Łodzi” podczas Sesji tematycznej II Emisja gazów cieplarnianych – konsekwencje dla miasta i jego mieszkańców. 

  • Podczas trwania wydarzenia Spatiumowicze pełnili rolę wolonatiuszy.

Osoby z Koła biorące udział w wydarzeniu: Honorata Mikołajczyk, Oliwia Wierucka, Julia Nawocka, Jan Nawrocki, Żaklina Zając, Klaudia Kamińska, Dorota Kudlicka, Hubert Wójcicki, Wioletta Miłosz, Wioleta Wajgert, Dominika Hałka, Aleksandra Wierzbicka, Julia Adamczewska, Izabela Zdziebłowska.

Relacja fotograficzna:

450

450

450

ROK AKADEMICKI 2019/2020

Termin: 24-26.10.2019

W ramach wyjazdu do jednej z polskich gmin w trudnej sytuacji finansowej, zrealizowano szereg czynności, które miały przybliżyć kołowiczom obraz jednostki. Wyjazd rozpoczęto od spotkania z Panią Wójt Dorotą Makówką gminy Bolesławiec, która opowiedziała o wyzwaniach jakie stały przed nią kiedy wygrała wybory, o problemach i potrzebach gminy a także o planowanych inwestycjach.

Następnie przeprowadzono spacer badawczy pt. “Dziedzictwo kulturowe Bolesławca i okolic” z historykiem a zarazem dyrektorem pobliskiej szkoły, panem Karolem Grelą, podczas którego odwiedzono dawny młyn i wieżę obronną. Kolejnym punktem w planie wyjazdu było spotkanie w Urzędzie Miasta w Byczynie pt.” Dziedzictwo kulturowe w małym mieście”, podczas którego kołowicze poznali historię miasta, powody jej zadłużenia oraz plany na zmianę tego stanu rzeczy.

Po spotkaniu rozpoczęła się gra miejska pt.”Republika Byczyńska” przygotowanej przez Panią Annę Jurczyk Mierzejewską ze Stowarzyszenia „Perunica”. Polegała ona na posługiwaniu się mapą i odnalezieniu fiolek z kolejnymi wskazówkami. Po wykonaniu zadania odbyło się spotkanie studyjne pt. “Lokalny potencjał kulturowy a ekonomia społeczna” na którym rozmawiano na temat współpracy stowarzyszenia z władzami miasta oraz działań jakie podejmują. Dzień zakończono integracją przy ognisku oraz możliwością jazdy konnej.

Ostatniego dnia wyjazdu kołowicze brali udział w warsztatach organizowanych przez jedną z członkiń koła Klaudie Zamore pt. “Prawdziwe znaczenie zieleni w mieście”. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się jakie jest znaczenie zieleni w mieście z biologicznego punktu widzenia oraz jak wykorzystywać zieleń jako narzędzie do minimalizacji skutków zmian klimatu. Wyjazd zakończył się omówieniem celów oraz planu działania Koła na obecny rok akademicki.

W tym roku mieliśmy już wiele okazji do współpracy z Wydziałem. Staraliśmy się wspierać Wydział w jego wszelkich działaniach realizowanych w mediach społecznościowych.

Co ważne, jako jedyne Koło aktywnie uczestniczyliśmy w Wirtualnych Drzwiach Otwartych prowadzonych przez Wydział. To właśnie Członkowie SKN SPATIUM oprowadzali nowych studentów podczas tego wirtualnego spaceru. W grudniu tego roku również nawiązano z nami kontakt w związku z kolejnym projektem Uniwersytetu jakim jest specjalny świąteczny filmik z życzeniami.

Jako organizacja studencka czujemy bardzo silną więź z Uniwersytetem, dlatego chętnie go wsparliśmy także w tym przedsięwzięciu wysyłając nasze filmiki z życzeniami do wykorzystania w sieci przez Centrum Promocji UŁ.

W rok 2020 weszliśmy z wielkimi planami i  zaczęliśmy od współpracy z Centrum Rozwoju Wydziału przy Uniwersytecie Zawsze Otwartym.

Uczniowie (kandydaci na studia) mieli szansę poznać budynek Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego, jego wykładowców i studentów.  Wspólnie przygotowaliśmy grę wydziałową, którą przeprowadziliśmy dla kilku grup licealistów. Podczas wydarzenia pokazywaliśmy im, z czym się wiąże studiowanie, nauczyliśmy ich podstawowych ,,studenckich pojęć”, ćwiczyliśmy kreatywność przy robieniu ekologicznych plakatów, a także odkrywaliśmy z uczniami przestrzeń i zakątki naszego Wydziału. Przygotowaliśmy dla nich grę, w której nagrodą były gadżety wydziałowe a także przyczyniliśmy się do zwiększenia ich świadomości ekologicznej

Opis:
Spotkania tematyczne, podczas których przedstawiono prezentacje: 

  • “Islandia – kontekst ekonomiczny, społeczny, środowiskowy”, 
  • “Bee EkSoc – Ule na Wydziale”, 
  • “Wykorzystywanie bezzałogowych statków powietrznych w działalności jednostek samorządu terytorialnego”
  • “Przygotowanie i organizacja pracy projektowej”
  • “Elementy design thinking na rynku nieruchomości” zrealizowane dla kołowiczów.

Ze względu na sytuację w kraju spotkania kołowiczów zostały przeniesione na platformę MS Teams, gdzie narodził się nowy pomysł na ich przeprowadzanie. Rozpoczęliśmy serię spotkań tematycznych, podczas których Członkowie Koła dzielą się swoją wiedzą z różnych dziedzin. Na takiej zasadzie odbyła się między innymi prezentacja o pszczołach, która stała się inspiracją do dużego projektu Bee Eksoc. Projekt będzie realizowany w 2021 roku poprzez współpracę Wydziału, SKN SPATIUM i Stowarzyszenia Pszczelarzy Ziemi Łódzkiej, by wspólnie w przestrzeni Wydziału postawić ule oraz domek do apiterapii.

Aby nasza praca była jeszcze bardziej efektywna w tym roku Zarząd Koła opracowywał nowy Statut, który obecnie stanowi podstawę dla naszej działalności. Został on uaktualniony o najnowsze wytyczne Wydziału i Uniwersytetu. Przygotowanie nowego dokumentu wymagało nie tylko zapoznania się z dokumentami Uczelni, ale także wiązało się z poszukiwaniem dobrych praktyk pośród statutów innych kół naukowych, także tych spoza naszej uczelni. We współpracy z kołowiczami opracowaliśmy dokument, który – mamy nadzieję – posłuży naszej organizacji przez najbliższe lata.

W listopadzie 2019 roku, rozpoczęły się  przygotowania naszego zespołu do międzynarodowego konkursu Odyseja Umysłu, w ramach którego grupa kołowiczów miała zaprezentować od podstaw przygotowane przez siebie przedstawienie. Scenariusz, scenografia, kostiumy oraz dekoracje zostały przygotowane ręcznie przez kołowiczów. Niestety na przeszkodzie temu i wielu innym projektom stanęła pandemia i eliminacje do konkursu zostały odwołane.

 

Za duży sukces uznajemy wydanie kolejnego numeru magazynu KWARTAŁ, który pozwolił nam rozwinąć kompetencje edytorskie (tekstowe i graficzne) przy przygotowywaniu czasopisma do druku. Magazyn stał się też świetną okazją do rozpromowania SKN SPATIUM i Wydziału, gdyż zwiększyliśmy nasz wydawniczy zasięg o koła naukowe działające w ośrodkach akademickich w całej Polsce. W ten sposób udało nam się nawiązać również kontakt z innymi kołami naukowymi Gospodarki Przestrzennej i otrzymaliśmy propozycję udziału w ich wydarzeniach, co jest istotne dla przyszłości naszego Koła.

Po kilkuletniej przerwie SKN SPATIUM powraca do publikowania magazynu KWARTAŁ. Nowy numer został w całości poświęcony pracom panelistów występujących w trakcie organizowanej przez SKN SPATIUM, Konferencji Miasto^2, która odbyła się na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ. Publikacja magazynu to świetna okazja do podzielenia się pracą członków Koła oraz nawiązania współpracy z innymi studentami i pracownikami Wydziału.

Seria Quizów na Instagramie w tematyce segregacji śmieci, parków narodowych, łódzkiego slangu, odpadów w mieście (przy współpracy z Centrum Rozwoju Wydziału) i “Łodzi na niebie”

Ze względu na brak możliwości fizycznego działania na Wydziale zwiększyliśmy naszą aktywność w mediach społecznościowych. Na Instagramie Koła pojawiły się liczne quizy o różnorodnej tematyce, a posty tworzone przez kołowiczów pojawiały się na stronach prowadzonych przez Wydział. Nasze posty, ciekawostki i zaangażowanie były pozytywnie odbierane zarówno przez studentów, jak i profile o charakterze biznesowym oraz promującym miasto Łódź. W kolejnym roku SKN SPATIUM nawiąże bliższą współpracę z Instagramem Wydziału poprzez stworzenie cyklu postów w tematyce ekologicznej.

Dni Gospodarki Przestrzennej 2020:

wystawa Makiet Online, na której zaprezentowano najlepsze makiety wykonane przez studentów drugiego roku Gospodarki Przestrzennej i EkoMiasta;

  • integracja studentów kierunków Instytutu Gospodarki Przestrzennej
  • podczas imprezy w Klubie Prywatka.

Pierwotnie planowaliśmy zrealizować Wystawę makiet w tradycyjnym stylu, jednakże zostaliśmy zmuszeni do dostosowania się do nowej sytuacji. W ten sposób odbyła się Wystawa Makiet Online, kiedy zamiast tradycyjnej wystawy na  Wydziale zaprezentowaliśmy makiety studentów Gospodarki Przestrzennej i EkoMiasta na naszych portalach społecznościowych.

Czynny i bierny udział w konferencjach, seminariach, debatach i warsztatach z zakresu gospodarki przestrzennej:

– Aktywne uczestnictwo w konferencji „Zmiany na Ziemi”, 

– bierne uczestnictwo w konferencji PLGBC Green Building Symposium pod hasłem Climate Emergency oraz bierne uczestnictwo w konferencji “Urban Ecology and Cultural Heritage in the City”.

Podczas pandemii mieliśmy możliwość wzięcia udziału w kilku konferencjach prowadzonych zdalnie. Jedna z Członkiń Koła wystąpiła z własną pracą na temat działań adaptacyjnych uczelni do zmian klimatu na przykładzie Ohio State University, zaś kilku kołowiczów mogło uczestniczyć m.in. w konferencji PLGBC Green Building Symposium jako słuchacze.

 

ROK AKADEMICKI 2018/2019

Opis


Termin: 19.03-04.06.2019

W ramach celebracji Dni Gospodarki Przestrzennej zorganizowano kilka wydarzeń

  • wystawę makiet “Miasto hipotetyczne” w Budynku T Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego, gdzie w dniach 19.03-02.04 zaprezentowano wykonane przez studentów Gospodarki makiety,
  • wizytę poznawczą w rewitalizowanej kamienicy przy ul. Roosvelta 17, gdzie 20.05 dzięki wsparciu Biura ds. Rewitalizacji UMŁ członkowie Koła mieli możliwość zobaczyć z bliska proces odnowy elewacji, bramy, klatki schodowej i podwórka,
  • wystawę makiet i zdjęć “Stare Bałuty” w dniach 21.05-04.06, gdzie zaprezentowano makietę z fragmentem Starych Bałut oraz zdjęcia dzielnicy wykonane przez studentów II roku Gospodarki Przestrzennej.

Dzięki wydarzeniu Członkowie Koła lepiej poznali trudy rewitalizacji, a studenci i pracownicy Wydziału mogli podziwiać efekty kształcenia studentów Gospodarki Przestrzennej.

Opis


Termin: 24.05.2019

Studenci Gospodarki Przestrzennej i EkoMiasta wraz z pracownikami Katedry bawili się w Prywatce. Spotkanie dało możliwość lepszego zapoznania się nie tylko między studentami, ale także z kadrą.

Opis


Termin: 14-16.04.2019

Podczas wyjazdu członkowie SKN SPATIUM mieli przyjemność wziąć udział w warsztatach terenowych dotyczących wyzwań komunikacyjnych GZM prowadzonych przez Bartosza Mazura z Fundacji Napraw Sobie Miasto, co dało im wgląd na funkcjonowanie transportu w Katowicach, Gliwicach i Świętochławicach. Uczestnicy wyjazdu odwiedzili także Zarząd Transportu Metropolitalnego w Katowicach, gdzie przybliżono im funkcjonowanie transportu w Okręgu Metropolitalnym.

Wyjazd zakończył się wycieczka rowerową po zabytkowje dzielnicy Nikiszowiec.

ROK AKADEMICKI 2017/2018

Data realizacji: 15-17.12.2017

Opis:

W dniach 15-17.12.2017 odbył się wyjazd członków SKN SPATIUM do Gdańska i Gdyni. Podczas pierwszego dnia wyjazdu zostały przeprowadzone wykłady z elementem dyskusji na temat historii obszaru metropolitalnego i obecnej działalności Stowarzyszenia Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. Następnie rozpoczęły się zajęcia terenowe mające na celu zapoznanie się z funkcjonowaniem sposobu integracji różnych środków transportu miejskiego z koleją poprzez przejazd składem Pomorskiej Kolei Metropolitalnej na trasie Gdańsk – Gdynia połączony z wizytacją poszczególnych przystanków : Brętowo oraz Port Lotniczy.

Istotnym elementem był również spacer studyjny po centrum Gdyni połączony z prezentacją rozwiązań urbanistyczno – architektonicznej zabudowy miasta z lat 30. XX wieku.

Kolejnego dnia uczestnicy wyjazdu mieli przyjemność wziąć udział w case-study w formie warsztatowej  – planowanie rozwiązań transportowych i urbanistycznych dla obszaru dzielnicy Gdańsk Wrzeszcz. Grupę podzielono na trzy zespoły, które miały opracować rozwiązania problemów z zakresu transportu i urbanistyki z perspektywy inwestorów, mieszkańców dzielnicy Wrzeszcz oraz mieszkańców obszarów peryferyjnych Gdańska. Praca została zakończona prezentacją na forum, symulującym obrady Rady Dzielnicy.

Wyjazd stanowił wartościowe źródło wiedzy na temat funkcjonowania Obszaru Metropolitalnego i problemów z jakimi się ono zmaga.

ROK AKADEMICKI 2016/2017

Podstawowe informacje


Okres realizacji:
15-17 listopada

Koordynator:
Katarzyna Plesińska

Zaangażowani kołowicze:
Kinga Łukawska, Monika Tutaj, Dorota Olejnik

Opieka naukowa:
dr Marcin Feltynowski

 

Opis


GIS Day 2016 za nami!

15-16 listopada 2016 roku po raz siódmy świętowaliśmy Międzynarodowe Dni Geograficznych Systemów Informacji Przestrzennej.

15 listopada – Zaproszeni goście m.in. Esri Polska, Fundacja Normalne Miasto „Fenomen”, ZDiT
oraz Łódzka Kolej Aglomeracyjna debatowali na temat problemów transportowych w mieście oraz wykorzystania nowoczesnych technologii w transporcie.

16 listopada studenci Gospodarki Przestrzennej brali udział w warsztatach pt. „GIS – prosty i przyjemny”,
gdzie zgłębiali tajniki programu QGIS.

Dziękujemy wszystkim, którzy partycypowali w naszym wydarzeniu :)

Podstawowe informacje


Okres realizacji:
17 listopada

Koordynator:
Monika Kubiak

Zaangażowani kołowicze:
Natalia Trojanowska, Justyna Gogolewska, Anna Jabłońska,

 

Opis


Tym razem studenci Gospodarki Przestrzennej bawili się w Lordi’s Club & FooFoo Bar przy ul. Piotrkowskiej 102. Na imprezie obecni byli także pracownicy Katedry. Każdy z uczestników mógł liczyć na drobny prezencik od klubu. Głównym celem projektu była wspólna integracja studentów i pracowników. Zabawa mimo, że nie kostiumowa, trwała w najlepsze aż do rana, dlatego uważamy, że cel został osiągnięty.

Podstawowe informacje


Okres realizacji:
1-2 czerwca 2017

Koordynator:
Barbara Skórzak

Zaangażowani kołowicze:
Jakub Bednarski, Emilia Calak-Kłoda, Kamińska Dominika, Dominika Dudek, Mateusz Pich, Katarzyna Plesińska, Adam Wojech

Opieka naukowa:
mgr Ewa Boryczka

Współpraca:
Fundacja Ulicy Piotrkowskiej

Patronat:
Patronat honorowy Rektora Uniwersytetu Łódzkiego, Dziekana Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego, Fundacja Normalne Miasto "Fenomen", SmartCity- Expert, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego Radio Żak , Urbnews

 

Opis


Miasta odgrywają istotną rolę we współczesnym świecie, jednak stojące przed nimi wyzwania sprawiają, że zmuszane są coraz częściej do poszukiwania własnej drogi rozwoju, poprzez wdrażanie zintegrowanych metod i narzędzi zarządzania miastem. W związku z faktem, że miasto jest dynamicznym układem przyrodniczym, gospodarczym, społecznym i przestrzennym, jego rozwój powinien integrować działania polityczne, gospodarcze oraz społeczne, które zagwarantują nie tylko trwałość podstawowych procesów przyrodniczych, ale też umożliwią zaspokajanie potrzeb gospodarczych i społecznych. Zintegrowane podejście do planowania rozwoju umożliwia prowadzenie działań kompleksowych i wieloaspektowych przez różne podmioty przy aktywnym udziale społeczności lokalnej. Jego istotą jest tworzenie sieci powiązań między różnymi podmiotami i zawiązywanie partnerstwa w celu realizacji różnego rodzaju działań i projektów. Dzięki zintegrowanemu planowaniu i zarządzaniu współczesne miasta mogą sprostać nowym wyzwaniom.

Studenckie Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Łódzkiego SPATIUM z okazji 15-lecia działalności zaprasza na dwudniową Ogólnopolską Konferencję Naukową pt. “Miasto– Zintegrowany rozwój miast”, która odbędzie się 1-2 czerwca 2017 roku na Wydziale Ekonomiczno- Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Wydarzenie jest adresowane przede wszystkim do studentów gospodarki przestrzennej, budownictwa, architektury, ochrony środowiska oraz kierunków społecznych i geograficznych. W ramach konferencji odbędą się panele eksperckie i tematyczne. Podczas konferencji zostanie poruszona problematyka związana z zintegrowanym rozwojem miast.

Proponowane bloki tematyczne:

-Środowisko przyrodnicze w zintegrowanym rozwoju miast;

-Społeczeństwo w zintegrowanym rozwoju miast;

-Gospodarka w zintegrowanym rozwoju miast;

-Przestrzeń w zintegrowanym rozwoju miast;

-Transport w zintegrowanym rozwoju miast;

-Zintegrowane planowanie rozwoju miast;

-Marketing terytorialny w zintegrowanym rozwoju miast;

Udział w konferencji w formie biernej jest bezpłatny, natomiast prelegenci są zobowiązani do uiszczenia opłaty konferencyjnej, która zawiera m.in. opłatę za publikacje oraz wyżywienie. Ponadto w ramach konferencji odbędzie się zwiedzanie miasta oraz wieczorna integracja.

 

Zakończenie rejestracji: 15 kwietnia

Dokonanie opłaty konferencyjnej: 10 maja

Nadesłanie artykułów: 28 maja

Podstawowe informacje:

1.Nazwa konferencji: Miasto– Zintegrowany rozwój miast

2.Termin konferencji: 1-2 czerwca 2017 roku

3.Miejsce konferencji: Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny Uniwersytetu Łódzkiego ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 3/5.

4.Cel konferencji: Jest nim wymiana wiedzy i doświadczeń w zakresie zintegrowanego rozwoju miast.

5.Odbiorcy: Konferencja jest przeznaczona przede wszystkim dla studentów, doktorantów kierunków ekonomicznych, społecznych, geograficznych i technicznych.

6.Opłata konferencyjna (wstępna): 200 zł.

Opłata obejmuje:

-publikację pokonferencyjną,

-obiad w czwartek oraz w piątek przerwy kawowe,

– materiały konferencyjne.

Dane do przelewu zostaną podane po rejestracji na konferencję.

7.Formularze zgłoszeniowe:

Czynny udział w konferencji:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSffwfxKaq4uxTVuKhrat17B6XDuoIvn4bhgqfrAu4gvWGtx_A/viewform

Bierny udział w konferencji:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc_LdvEPdiixRwNWMmYADN9xdS8VdmBRJXlS9BOTOYIHlLC9g/viewform

8.Harmonogram: zostanie opublikowany po zamknięciu zgłoszeń na konferencję.

9.Referaty: Wymogi edytorskie zostaną przesłane po rejestracji na konferencję.

10.Komitet Naukowy:

  • dr hab. Aleksandra Nowakowska
  • dr hab. Mariusz E. Sokołowicz
  • dr Zbigniew Przygodzki
  • dr Agnieszka Rzeńca
  • mgr Ewa Boryczka
  • mgr Jakub Zasina

11. Komitet Organizacyjny

  • Barbara Skórzak
  • Katarzyna Plesińska
  • Adam Wojech
  • Jakub Bednarski
  • Mateusz Pich
  • Emilka Calak-Kłoda
  • Dominika Kamińska
  • Dominika Dudek

Harmonogram konferencji:

Harmonogram_konferencji_sluchacz

e-mail: spatium@uni.lodz.pl

Facebook: https://www.facebook.com/SKNSPATIUM/

https://www.facebook.com/events/1807647546156815/

Podstawowe informacje


Koordynator:
Dominika Dudek

 

Opis


Tradycyjnie członkowie SKN SPATIUM oraz wykładowcy z Katedry Gospodarki Regionalnej i Środowiska uczestniczyli w spotkaniu świątecznym. Podczas skromnego poczęstunku składaliśmy sobie życzenia oraz śpiewaliśmy kolędy. Na spotkaniu pojawił się też Święty Mikołaj, który rozdał grzecznym studentom prezenty. W radosnej atmosferze spędziliśmy przedświąteczny czas wśród dźwięku kolęd oraz interesujących rozmów. Spotkanie wigilijne było także podsumowaniem dotychczasowych dokonań Koła oraz wspólnego oglądania zdjęć z wydarzeń organizowanych przez SKN SPATIUM.

Podstawowe informacje


Koordynator:
Aleksandra Cepowska

Zaangażowani kołowicze:
Adam Wojech, Anna Jabłońska, Anna Kowalska, Mateusz Pich,

 

Opis


27 marca 2017 roku  w ramach projektu „Zwiedzamy Łódź” przedstawiciele SKN SPATIUM brali udział w dniach otwartych w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. Przy pomocy video prezentacji pracownicy MPU pokazali Nam projekty, nad którymi aktualnie pracują m.in. Zielone Polesie czy Nowe Bałuty.
Organizatorzy opowiedzieli nam także o nowoczesnych technologiach i narzędziach wykorzystywanych w pracach projektowych tj. budowa cyfrowej Łodzi 3D w latach 2012/13.
Podczas spotkania mogliśmy na własne oczy przyjrzeć się makiecie strefy wielkomiejskiej,  dla której MPU opracowuje 29 planów zagospodarowania przestrzennego w ramach „rewitalizacji strefy wielkomiejskiej”.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji:

Fotorelacja z wizyty z Miejskiej Pracowni Urbanistycznej

Opis


20 marca 2017 roku w ramach projektu „Zwiedzamy Łódź” przedstawiciele SKN SPATIUM wybrali się do Muzeum Książki Artystycznej. Dzięki uprzejmości Państwa Tryznom mieliśmy szanse na własne oczy zobaczyć wnętrza wilii Henryka Grohmana, która dziś jest siedzibą kolekcji książek artystycznych w tym m.in. Polskiej Książki Artystycznej z przełomu XX/XXI w” czy kolekcji „Książek o Książkach”. Willa Grohmana to także miejsce, gdzie znajduje się kolekcja urządzeń technicznych z dziedziny typografii w zakresie drukarstwa, papiernictwa, introligatorstwa.  Mieliśmy możliwość zobaczyć także jak powstają różnorodne druki specjalne, od opakowań i zaproszeń aż do ksiąg pamiątkowych. Willa Grohmana to miejsce, które tętni życiem. Odbywają się tu: koncerty, wystawy, czy spotkania miłośników literatury.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji:

Fotorelacja z wizyty w Muzeum Książki Artystycznej

ROK AKADEMICKI 2015/2016

Koordynator:
Adam Wojech

Współpraca:
Antoni Plebański

Opis:
8 listopada w ramach projektu ‚Zwiedzamy Łódź’ odwiedziliśmy Stary Cmentarz oraz poznaliśmy sekrety Starego Polesia.

Wycieczkę zaczęliśmy od wcześniej już wspomnianego Starego Cmentarza zlokalizowanego przy ulicy Ogrodowej w Łodzi. Szary mur otaczający nekropolię może odstraszać i sugerować, że jest to  jedynie miejsce spoczynku naszych przodków ludzi, którzy budowali nasze miasto- Łódź. Wraz z minięciem bramy, znikła szarość i przywitała nas cmentarna zieleń i nagrobki, które są elementem ponad 150-letniej galerii sztuki na świeżym powietrzu!
Nasz przewodnik, Antonii Plebański opowiedział nam o historii tego miejsca i oprowadził nas po najciekawszych pomnikach.

Zobaczyliśmy między innymi:
-Kaplicę Karola Scheiblera
-Kaplicę Rodziny Heinzlów
-Kaplicę na cmentarzu katolickim
-grób Juliusza Kunitzera
-groby łódzkich rewolucjonistów z 1905 roku

Po chwili zastanowienia i zadumy, ruszyliśmy zwiedzać Stare Polesie. Jest to osiedle zaniedbane, z wieloma problemami, ale pod względem architektury czy tkanki urbanistycznej jedyne w swoim rodzaju. Jedno jest pewne, Stare Polesie ma problem architektonicznego urodzaju! Podczas ponad dwu godzinnego zwiedzania, udało nam się zapoznać z niewielką częścią tego wielkiego i często niedocenianego potencjału. Niespodziewanie udało nam się zwiedzić remontowany Pałac Karola Poznańskiego. Pałac zrobił na nas ogromne wrażenie, wszyscy uczestnicy zwiedzania zgodnie twierdzili, że chcieli by w nim mieszkać.

Zobaczyliśmy między innymi:
-Pałac Rudolfa Kellera
-Pałac Maurycego Poznańskiego
-Ulicę 1 maja
-Kościół Garnizonowy św. Jerzego

Zwiedzanie zakończyliśmy w podwórku między dwoma pięknymi zabytkami, jeden z nich jest nazywany: „najpiękniejszym przedszkolem w Łodzi”.
Gdzie znajduję się te miejsce? Nie powiemy, musisz sam je znaleźć.

Relacja fotograficzna

 

Opis:

15 grudnia 2015 roku reprezentacja naszego Koła wzieła udział w 7 edycji konferencji Space Day organizowanej przez Koło Naukowe Polityki Regionalnej Uniwerstetu Ekonomicznego w Krakowie. Głównym tematem tegorocznej konferencji były wydarzenia masowe. Istotnym celem było odpowiedzenie na pytanie jaki wpływ omawiane wydarzenia wywierają na miasto, jaki na środowisko i, przede wszystkim, jaki na życie człowieka. Prelegenci z naszego Koła mówili m.in o możliwości ogranizacji EXPO 2022 w Łodzi oraz o refleksji odnośnie organizacji EXPO 2015 w Mediolanie.

Uczestnicy konferencji: Maja Baranowska, Emilia Calak-Kłoda, Paweł Brzuszczak. Referenci: Piotr Salata-Kochanowski, Adam Wojech

Okres realizacji: Luty/Marzec 2016

Zaangażowani kołowicze: Adam Wojech, Emilia Calak - Kłoda, Agnieszka Bednarczyk, Paula Dominiak, Katarzyna Plesińska, Maja Baranowska, Kinga Łukawska

Opis:
„Interesujesz się architekturą i urbanistyką, ekonomiką kultury i designu, ochroną zabytków, systemami informacji przestrzennej, marketingiem terytorialnym, rynkiem nieruchomości lub transportem miejskim?

To tylko niektóre z tematów którymi się zajmujemy. Współpracujemy z wieloma instytucjami publicznymi i partnerami biznesowymi, prowadzimy badania naukowe, warsztaty, kluby dyskusyjne, wydajemy własny magazyn KWARTAŁ, występujemy na konferencjach polskich jak i międzynarodowych oraz organizujemy imprezy integracyjne dla studentów Gospodarki Przestrzennej.

Brzmi interesująco? Dołącz do nas już dziś!”

W taki oto sposób zachęcaliśmy studentów do przyłączenia się do naszych działań. Miło jest nam ogłosić, że proces rekrutacji pozytywnie przeszły 4 osoby z różnych roczników, które już od samego początku mocno zaangażowały się w prace Koła.

Oto nasi nowi Kołowicze, których bardzo serdecznie witamy:

Barbara Skórzak
Monika Kubiak
Szymon Łuczak
Marcelina Pasek

Koordynator: Adam Wojech

Zaangażowani kołowicze: Katarzyna Plesińska, Judyta Łuczyńska, Aneta Łukasik

Opieka naukowa: Ewa Boryczka

Opis:
We wtorek (12.01.2016 r.) na Wydziale Ekonomiczno- Socjologicznym odbyła się konferencja pt.: ‘Ekonomia wielkich wydarzeń – korzyści i koszty dla miasta’.
„Cykl konferencji organizowanych na łódzkich uczelniach ma przybliżyć światu nauki ideę organizacji Expo 2022 w Łodzi. Konferencje organizujemy od 12 do 18 stycznia na pięciu wydziałach, których specjalizacja jest najbardziej związana z organizacją wystawy – a są to kwestie związane z gospodarką przestrzenną, urbanistyką promocją zagraniczną czy zarządzaniem całym wydarzeniem” – zaznaczyła prezydent. Organizatorami była Katedra Gospodarki Regionalnej i Środowiska z główną koordynatorką Panią mgr Ewą Boryczką. Oczywiście wszystko odbywało się z naszą pomocą :)

Konferencja została podzielona na dwa bloki tematyczne:
I blok – wprowadzający, którego celem było nakierowanie słuchaczy (ponad 120 osób) czym jest EXPO. W tej części mogliśmy usłyszeć prezentację Prezydent Miasta Łodzi, Pani Hanny Zdanowskiej oraz Komisarza EXPO w Mediolanie (Mediolan w 2015 zorganizował tzw. Duże EXPO) Pana Fabrizio Grillo.
II blok – panel dyskusyjny. Moderatorem tej części konferencji był dr Mariusz E. Sokołowicz.
A swoje prezentacje przedstawili:

  • prof. dr hab. Paweł Starosta – Dziekan Wydziału Ekonomiczno – Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego
  • prof. dr hab. Aleksandra Jewtuchowicz – Dyrektor Instytutu Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Łódzkiego
  • dr inż. Marek Trzmiel – przedstawiciel władz miasta Łodzi
  • Fabrizio Grillo – Komisarz EXPO Mediolan 2015
  • Roberto Daneo – Przedstawiciel EXPO Mediolan 2015
  • Tomasz Szeraticis – Przedstawiciel Ministerstwa Spraw Zagranicznych

To był szczególnie ciekawy etap konferencji, gdyż była możliwość zadania pytań i usłyszenia odpowiedzi z kilku różnych perspektyw tj. wizji UMŁ, pracowników naukowy lub przedstawiciela MSZ.


Trzecim etapem wydarzania, były warsztaty, które zostały przeprowadzone przez przedstawicieli firmy Deloitte ( Deloitte przygotowuję: studium wykonywalności, strategie promocji oraz aplikację Łodzi do BIE w Paryżu). Temat warsztatów to: ‘Społeczność lokalna i organizacje pozarządowe w przygotowaniach do EXPO Łódź 2022’.


Czy Łódź ma szanse zostać gospodarzem EXPO International 2022, naszym zdaniem… tak.
Podobnie uważa szef włoskiego EXPO 2015, „Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony determinacją, z jaką Łódź stara się o organizację Expo 2022. Pomysł zaangażowania uczelni w przedsięwzięcie, powiązanie go z rozwojem w zakresie badań, innowacji i gospodarki jest doskonałym rozwiązaniem” – zaznaczył Grillo

 

Koordynator: Barbara Skórzak

Zaangażowani kołowicze: Natalia Bednarek, Adam Wojech, Jakub Bednarski, Maria Obrębska

Współpraca: Zespół "Odnowa Teofilowa"

Opis:
22 marca 2016 r. odbyło się pierwsze spotkanie z serii ,,Od przybytku (wiedzy) głowa nie boli”. Są to spotkania organizowane przez nasze Koło średnio raz w miesiącu i obejmują swą tematyką kwestie zaproponowane wcześniej przez kołowiczów. Udział w nich biorą specjaliści z różnych dziedzin będących w kręgu zainteresowań studentów Gospodarki Przestrzennej.

Dziękujemy wszystkim za obecność i gorącą dyskusję. Przedstawiciele Odnowy Teofilowa opowiedzieli nam jak naprawdę wygląda składanie wniosków do BO, z jakimi problemami czasami musieli się zmierzyć i dlaczego po prostu warto! Sebastian i Mateusz podzielili się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi zaangażowania społecznego, rad osiedli, funkcjonowania urzędu miasta, jak również opowiedzieli trochę o specyfice ich osiedla. Niestety przez dyskusję jaka rozwinęła się wśród uczestników m.in. o budżecie obywatelskim, jakości konsultacji społecznych oraz gentryfikacji Adam Wojech nie miał okazji przedstawić swojej części o wprowadzonych zmianach w Budżecie Obywatelskim 2016. Jednak czas ten został wykorzystany na owocną dyskusję oraz zbieranie podpisów poparcia pod projektami składanymi przez uczestników spotkania do BO.

Dziękujemy raz jeszcze za udział w spotkaniu i za parę tygodni zapraszamy ponownie!

Relacja fotograficzna

Koordynator: Barbara Skórzak

Zaangażowani kołowicze: Adam Wojech, Agnieszka Bednarczyk, Aleksandra Cepowska, Natalia Bednarek, Jakub Bednarski, Maria Obrębska, Marcelina Pasek, Monika Kubiak

Współpraca: Bartek Damian Mielniczek

Opis:
Dnia 19 kwietnia 2016 r. odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Od przybytku (wiedzy) głowa nie boli”. Tym razem gościliśmy Bartka Damiana Mielniczka, który jako przewodnik po Łodzi i regionie łódzkim podzielił się z nami swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi Łodzi oraz opowiedział nam dlaczego warto angażować się w sprawy miejskie .
Następnie mieliśmy okazję zwiedzić z Bartkiem m.in. dawną fabrykę Jakuba Kestenberga oraz wracając przez Plac Dąbrowskiego mogliśmy posłuchać o stylach architektonicznych na ul. Narutowicza. Warto wspomnieć, że Bartek ukończył kulturoznawstwo (ze specjalnością filmoznawstwo i wiedza o mediach), dlatego spotkanie oraz spacer był bogaty w anegdoty związane z filmem.
Spotkanie nauczyło nas patrzeć w inny sposób na miasto, ale przede wszystkim doceniać wyjątkowy charakter miasta w, którym mieszkamy.

Relacja fotograficzna

 

Okres realizacji: 12-16 października 2015 r.

Zaangażowani kołowicze: Maja Baranowska, Paula Dominiak, Maciej Tyjan

Współpraca: ArtInkubator

Opis:
W dniach 12-16 października 2015 r. reprezentacja naszego Koła wzięła udział w warsztatach pt. “Mapowanie miasta – kreatywne podejście do miasta Łodzi” w ramach Lodz Design Festival 2015. Warsztaty przeprowadziło dla nas Studio andrews:degen, dwóch niemieckich designerów, którzy od 10 lat prowadzą swoje studio w Amsterdamie. Ideą przewodnią całych warsztatów było stworzenie magazynu poświęconego Łodzi. Każdy z uczestników miał za zadanie znaleźć problem/zjawisko/temat, które bezpośrednio dotyczy mieszkańców Łodzi. Ważne było to, aby opisywany temat był skoncentrowany jak najbardziej na jednej istnej rzeczy, a nie dotyczył ogólnych zjawisk zachodzących w mieście. Przez cztery dni, każdy z uczestników pracował nad swoim projektem, zbierał potrzebne materiały, opracowywał je i wspólnie z prowadzącymi tworzył swój artykuł. Finalnie powstał magazyn “Migawka” poświęcony Łodzi.

Okres realizacji: 14-15 października 2015 r.

Zaangażowani kołowicze: Piotr Salata-Kochanowski

Współpraca: Centrum Kongresowe ICE Kraków

Opis:
Wydarzenie organizowane przez firmę AMS, w ramach którego odbyła się dwudniowa konferencja na tematy związane z przestrzeniami publicznymi. Wśród występujących byl m.in. przewodniczący Towarzystwa Urbanistów Polskich oraz Philip Zimbardo i Charles Montgomery. Elementem konferencji był cykl warsztatów do wyborów, z których student wybrał „MARKETING MIEJSC.Budowa turystycznej marki regionu – z prądem, czy pod prąd?” oraz „NOWE MEDIA. Transmedia storytelling – czyli kreatywne opowieści miast w mediach społecznościowych”

Zaangażowani kołowicze: Paweł Brzuszczak, Maciej Tyjan, Katarzyna Szymańska, Aneta Łukasik, Jakub Bednarski, Dominika Kamińska, Maja Baranowska

Opis:
Konferencja pomogła członkom koła naukowego, zaznajomić się z celami i założeniami Nowej Polityki Miejskiej.

W ramach konferencji dowiedzieliśmy się, że miasta, jako główne ośrodki koncentracji wiedzy, innowacji, nauki i biznesu stoją obecnie przed nowymi wyzwaniami społecznymi, gospodarczymi, środowiskowymi i przestrzennymi. Reorientacja polityki miejskiej i wyzwania Krajowej Polityki Miejskiej stanowią szansę na zdynamizowanie rozwoju obszarów zurbanizowanych. Realizacja celów i zadań umożliwiających rozwój miast zrównoważonych, konkurencyjnych i gwarantujących wysoką jakość życia wymaga interdyscyplinarnej dyskusji oraz wsparcia merytorycznego i technicznego.

Opis:
Konferencja odbyła się 15 kwietnia br. na naszym wydziale, w sali T401. Podczas konferencji były poruszane takie zagadnienia jak: integracja, partycypacja, kreatywność w działaniu oraz kształtowanie kompetencji menedżerów miejskich, nawiązanie współpracy w procesie kształcenia pomiędzy uczelniami wyższymi a podmiotami środowiska społeczno – gospodarczego, tworzenie i umacnianie społecznej odpowiedzialności środowiskowej w kształtowaniu rozwijającego się eko-miasta oraz pojawiające się problemy takie jak luki i bariery w procesie kształcenia na rzecz zrównoważonego rozwoju miast. Konferencja została uprzedzona uroczystością odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej Profesorowi Jerzemu Regulskiemu.

Relacja fotograficzna

 

Okres realizacji: 9 października 2015 r.

Zaangażowani kołowicze: Paweł Brzuszczak, Maciej Tyjan, Jakub Bednarski, Paula Dominiak, Emilia Calak-Kłoda

Współpraca: Lux Pro Monumentis, EC1 Łódź - Miasto Kultury

Opis:
W dniu 9 października 2015 r. na obszarze EC1 Wschód odbyła organizowana przez Fundację Lux Pro Monumentis konferencja otwierająca już piątą edycję festiwalu kinetycznej sztuki światła „Light Move Festival”.

Wydarzenie zostało uroczyście otwarte przez wojewodę województwa łódzkiego Panią Jolantę Chełmińską oraz inicjatorkę powstania Fundacji Lux Pro Monumentis panią Beatę Konieczniak. Swoje wystąpienia przygotowali również eksperci w dziedzinie oświetlenia w mieście i jego wpływu na jakość przestrzeni publicznej, plastycy miejscy, dyrektor Biura ds. Rewitalizacji i Rozwoju Zabudowy Miasta Urzędu Miasta Łodzi, przedstawiciele Narodowego Instytutu Dziedzictwa czy przedstawiciele Wydziałów Architektury Politechniki Poznańskiej oraz Krakowskiej.

Tematyką konferencji była istota kreowania wizerunku miasta poprzez kolor i oświetlenie przestrzeni publicznych. Przygotowane wystąpienia pozwoliły na zapoznanie się z tematyką w większej skali
i poznania opinii fachowców zajmujących się oświetleniem z punktu różnych dziedzin. Dużą wagę wszyscy prelegenci przywiązywali do jakości oświetlenia i uwidaczniania nim tego co w architekturze jest najcenniejsze. Wielu prelegentów podkreślało też istotność stosowania nowych technologii, przyjaznych środowisku i możliwościach jego finansowania. Często zwracano również uwagę na znaczenie ustawy krajobrazowej co wywołało dyskusję na temat jej wpływu na jakość otoczenia.
Podsumowując wszystkie wystąpienia warto wspomnieć o tym, o czym wspomniała w swoim pierwszym wystąpieniu pani Beata Konieczniak – współorganizator festiwalu „Powinniśmy być na tyle odważni, żeby o naszą wspólną przestrzeń walczyć”. Można stwierdzić, że jeżeli walka o przestrzeń publiczną będzie prowadzona takim orężem jak Light Move Festival, to o jej jakość można być spokojnym.

Koordynator: Agnieszka Bednarczyk

Zaangażowani kołowicze: Natalia Bednarek, Aleksandra Cepowska, Paweł Brzuszczak,

Współpraca: Klub GLOW, Maciej Grzegory Fotografia, Luke Pawlowsky, ZOYO

Opis:
W tym roku impreza integracyjna została zorganizowana w klubie GLOW. W związku z niskim zaangażowaniem studentów w imprezy tematyczne tegoroczna impreza nie posiadała tematu przewodniego. Jak co roku Impreza  GP stanowiła platformę do nawiązania nowych znajomości pomiędzy różnymi rocznikami kierunku Gospodarka Przestrzenna oraz wykładowcami. Wciąż rosnąca frekwencja sprawia, że nasze imprezy stają się kultowymi wydarzeniami na na kierunku.

Relacja fotograficzna

Okres realizacji: 17-18 listopada

Koordynator: Paweł Brzuszczak

Zaangażowani kołowicze: Paula Dominiak, Dominika Kamińska, Aneta Łukasik, Marta Wojtczak, Katarzyna Plesińska

Opieka naukowa: dr Marcin Feltynowski, mgr Piotr Rzeńca, mgr Ewa Boryczka

Opis:
Warszaty dla studentów „Story Maps by ArcGIS” w ramach GISDay 2015

Pierwszego dnia obchodów GISDay’a 2015 odbyły się Warszaty dla studentów „Story Maps by ArcGIS”. Udział w warsztatach wzięło 20 studentów z Uniwersytetu Łódzkiego jak i Politechniki Łódzkiej, głównie studenci Gospodarki Przestrzennej. W pierwszej części warsztatów studenci poznawali program ArcGIS Online i jego wszystkie funkcje. W drugiej części pracowali w niewielkich grupach, 2-3 osobowych i tworzyli swoje własne mapy oraz aplikację, w których mogli potem zaprezentować swoją pracę.

Warsztaty dla gimnazjalistów ze Zduńskiej Woli „Story Maps by ArcGIS” w ramach GISDay 2015

Drugiego dnia obchodów GISDay 2015 odbyły odbyły się warsztaty z oprogramowania GIS dla uczniów klasy matematyczno-informatycznej z Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Zduńskiej Woli. Osobą odpowiedzialną za poprawny przebieg warsztatów był Bartłomiej Białobrzeski – pracownik firmy ESRI Polska. W warsztatach wzięło udział ponad 20 uczniów, których zadaniem było stworzenie wycieczki na dowolnie wybranym przez siebie obszarze Polski przy użyciu aplikacji Story Maps. Nadzór nad poprawnym przebiegiem warsztatów oraz pomoc merytoryczną sprawował również Paweł Brzuszczak – ówczesny przewodniczący Koła. Członkowie Koła pomagający w organizacji warsztatów przygotowali dla uczestników niewielkie pakiety upominków, dzięki którym na twarzach uczniów pojawiły się szerokie uśmiechy. Bez wątpienia można stwierdzić, że gimnazjaliści byli bardzo zaangażowani w realizację swoich projektów, a ich kreatywność nie ma granic.

Konferencja dydaktyczno-naukowa „Oprogramowanie GIS – teoria i praktyka” w ramach GISDay 2015

W tym roku poraz 6 zorganizowaliśmy konferencję poświęconą tematyce GIS w ramach obchodów międzynarodowego dnia informacji geograficznych. Konferencja miała na celu przybliżenie studentom tematyki systemów informacji przestrzennej oraz nawiązanie współpracy z instytucjami zewnętrznymi powiązanymi zawodowo z systemami informacji geograficznej.

Harmonogram GISDay 2015

ROK AKADEMICKI 2014/2015

Podstawowe informacje


Pełen tytuł:
Uatrkacyjnienie przestrzeni "RING" na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym

Koordynator:
Emilia Calak- Kłoda

Zaangażowani kołowicze:
Dominika Kamińska, Beata Hańce, Wioletta Budzik, Aleksandra Ciekot, Katarzyna Szymańska, Daria Woźniak, Maja Baranowska,

 

Opis


Projekt polega na zmienieniu przestrzeni tzw.”RINGu” znajdującego się w budynku D na trzecim piętrze na Wydziale Ekonomiczno-socjologicznym.

Projekt ma na celu przemianę tej przestrzeni na bardziej przyjazną dla studentów, w szczególności po przez poprawę jej estetyki oraz akustyki. Ściana północna zostanie pokrywa płytą OSB, na której będzie znajdować się grafika związana z 50-leciem wydziału. Na ścianie zachodniej znajdzie się kompozycja z makiet stworzonych przez studentów drugiego roku Gospodarki Przestrzennej. Dodatkowo stoły zostaną pomalowane na fioletowo, a wzdłuż barierek zostaną postawione rośliny w celu odseparowania tej przestrzeni od korytarza.

Jest to projekt, który będzie realizowany jeszcze w semestrze letnim 2015 roku, otwarcie przewidziane jest na czerwiec.
Projekt Realizowany jest w ramach 50 lecia Wydziału Ekonomiczno-socjologicznego.

Podstawowe informacje


Okres realizacji:
październik - grudzień 2014 r.

Koordynator:
Olga Zuchora

Zaangażowani kołowicze:
Paweł Brzuszczak, Aleksandra Przybylska, Katarzyna Seliga, Daria Woźniak, Natalia Bednarek, Weronika Szymczyk, Ewelina Zielińska, Katarzyna Szymańska, Daniel Iwański, Jakub Bednarski, Sebastian Jagniątkowski, Adam Wojech

Opieka naukowa:
dr Mariusz E. Sokołowicz

Współpraca:
SKN Gospodarki Przestrzennej Cirkula PŁ, Uniwersytet Medyczny, Akademia Muzyczna, Filmówka, Akademia Sztuk Pięknych

 

Opis


Przy współpracy z SKN Gospodarki Przestrzennej Cirkula z Politechniki Łódzkiej organizujemy kolejną edycję badania.
Obecnie ukończyliśmy tworzenie ankiety, a samo badanie wraz z publikacją raportu zostanie przeprowadzone w semestrze letnim.
Badaniu zostaną poddani studenci Uniwersytetu Łódzkiego, Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Medycznego, Akademii Muzycznej, Akademii Sztuk Pięknych i „Filmówki”.
Celem projektu jest diagnoza zmiany preferencji transportowych studentów na przestrzeni ostatnich 5 lat.

Podstawowe informacje


Koordynator:
Paweł Brzuszczak

Zaangażowani kołowicze:
Agnieszka Bednarczyk, Natalia Bednarek, Jakub Bednarski, Aleksandra Cepowska, Aleksandra Ciekot, Sylwia Dominas, Paula Dominiak, Beata Hańce, Daniel Iwański, Aleksander Jamka, Łukasz Kopciak, Piotr Salata-Kochanowski, Katarzyna Szymańska, Adam Wojech, Olga Zuchora

Opieka naukowa:
dr Marcin Feltynowski, mgr inż. Wiktor Wróblewski, mgr Jakub Zasina

Współpraca:
SKN Cirkula (Politechnika Łódzka) (Magdalena Kozakiewicz, Joanna Rachubińska, Paulina Kasprzycka, Justyna Szymańska, Karolina Grela, Anna Okopień, Jakub Misiak)

 

Opis


Dni Gospodarki Przestrzennej są cyklicznym wydarzeniem organizowanym przez Studenckie Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Łódzkiego SPATIUM. Organizacją tegorocznego święta zajęło się również Studenckie Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej Politechniki Łódzkiej Cirkula.

 

W ramach Dni Gospodarki Przestrzennej 2015 zorganizowano następujące wydarzenia:

 

  1. Wystawa makiet “Miasto Hipotetyczne”,
  2. Konferencja naukowa pt. “Sposoby zapobiegania chaosowi przestrzennemu w Łodzi”
  3. Mecz piłki koszykowej pomiędzy reprezentacją studentów a reprezentacją wykładowców,
  4. Warsztaty ArcGIS Online,
  5. Impreza Integracyjną Gospodarek Przestrzennych w klubie Ambasada, ul. Zielona 13
  6. Gra Miejska “Śladami łódzkich parków śródmiejskich”,
  7. Wieczór filmowy (Politechnika Łódzka, SKN Cirkula)

 

Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem studentów jaki kadry naukowej i dydaktycznej. Otrzymaliśmy dużą liczbę pochwał i gratulacji.

 

Sponsorami nagród byli: Centrum Promocji Uniwersytetu Łódzkiego, Zarząd Nowego Centrum Łodzi, Biuro Architekta Miasta (Zespół Obsługi Piotrkowskiej i Strefy Wielkomiejskiej), Miejska Pracownia Urbanistyczna, Esri Polska Sp. z o.o. oraz Wyższa Szkoła Informatyki i Umiejętności w Łodzi.

Podstawowe informacje


Koordynator:
Barbara Skórzak, Łukasz Kopciak

Zaangażowani kołowicze:
Paweł Brzuszczak, Adrianna Kolanek, Agnieszka Bednarczyk,Weronika Szymczyk, Aleksandra Przybylska, Beata Hańce, Dawid Piaskowski, Dominika Kamińska, Ewelina Zielińska, Katarzyna Seliga, Olga Krystianik, Olga Zuchora, Patryk Łowicki, Paula Dominiak, Piotr Salata- Kochanowski, Sebastian Jagniątkowski

Opieka naukowa:
dr Marcin Feltynowski

 

Opis


Nasze Koło jak co roku świętowało Międzynarodowy Dzień Systemów Informacji Geograficznej GIS Day 2014, który odbył się 19 listopada w Sali T401.

 

W pierwszej części wystąpili prelegenci wraz z prezentacjami o poniższych tematykach:

  •  Piękne mapy i ciekawe aplikacje. Włącz kreatywność, odkrywając świat  z GISem Edyta Wyka, ESRI Polska
  •  Praktyczne wykorzystanie najnowszych technologii CAD/GIS w planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym 

Małgorzata Saciuk, Mariusz Stępniewski, Miejska Pracownia Urbanistyczna

  •  SoftGIS w praktyce – wnioski z projektu „Licz na zieleń” Renata Putkowska, Fundacja Sendzimira
  •  Mapy nieruchomości miasta Łodzi  Monika Olczak, Arkadiusz Szymaniuk, Tomasz Gedek, Jacek Szopiński, 

 Łódzki Ośrodek Geodezji

  •  HEXAGON Rozumiemy  dynamikę  świata!  Dominik  Koloszczyk, Intergraph     

 

 

W drugiej części konferencji natomiast wystąpili studenci naszego wydziału z własnymi referatami:

  •  CityEngine – zastosowania w praktyce Dawid Piaskowski, Uniwersytet Łódzki
  • Studium przypadku: rezerwy mieszkaniowe gmin ościennych Łodzi Paula Dominiak, Uniwersytet Łódzki
  • Wykorzystanie danych otwartych i ogólnodostępnych we wstępnych analizach przestrzennych Anna Okopień, Politechnika Łódzka
  • Wykorzystanie GIS w samorządzie terytorialnym Dariusz Dzionek, Urząd Miasta Zduńska Wola

 

 

Ponadto w ramach Międzynarodowego Dnia Systemów Informacji Geograficznej studenci mogli wziąć udział w warsztatach z wykorzystaniem oprogramowania Quantum gis.

W ramach obchodów GIS Day zostały również przeprowadzone przez członków naszego Koła warsztaty dla gimnazjalistów ze Zduńskiej Woli.

 

Plakat
 

Plakat

 

Relacja fotograficzna

www.facebook.com/media/set/

Podstawowe informacje


Okres realizacji:
listopad 2014

Koordynator:
Agnieszka Bednarczyk

Zaangażowani kołowicze:
Aleksandra Cepowska, Natalia Bednarek, Olga Krystianik, Barbara Skórzak, Olga Zuchora

 

Opis


Tradycyjnie na imprezie bawiliśmy się nie tylko w gronie studentów, ale również wykładowców i absolwentów.
Integracja miała miejsce 20 listopada w Klubie Prywatka 66, a każdy odznaczał się wyjątkowym gwiazdorskim przebraniem. Wieczór umilały nam występy karaoke oraz roztańczone towarzystwo na parkiecie. Frekwencja jak zwykle nie zawiodła, ponieważ dość szczelnie wypełniliśmy cały lokal.

 

Relacja fotograficzna

www.facebook.com/media/set/

Podstawowe informacje


Koordynator:
Agnieszka Bednarczyk, Aleksandra Cepowska, Adam Wojech, Olga Zuchora

Zaangażowani kołowicze:
Aleksandra Ciekot, Maja Baranowska, Jakub Bednarski, Beata Hańce, Daniel Iwański, Łukasz Kopciak, Daria Woźniak, Sebastian Jagniątkowski Martyna Zawisza

Współpraca:
Centrum Promocji Uniwersytetu Łódzkiego, Sekcja Promocji Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego

 

Opis


Wsparcie Centrum Promocji Uniwersytetu Łódzkiego w organizacji pikniku z okazji 70-lecia Uniwersytetu Łódzkiego w dniu 22 i 23 maja 2015 r. na  placu przy Wydziale Zarządzania i rynku Manufaktury. Jako Koło włączyliśmy się w organizację wydarzenia poprzez rozstawienie dużej gry planszowej Cottonpoly oraz prowadzenie na niej rozgrywek dla studentów i mieszkańców. Wszystkim uczestnikom wręczaliśmy nagrody będące gadżetami promocyjnymi Wydziału.

Podstawowe informacje


Okres realizacji:
październik 2014

Zaangażowani kołowicze:
Paula Dominiak, Olga Zuchora, Agnieszka Bednarczyk, Piotr Salata- Kochanowski, Barbara Skórzak

 

Opis


Bardzo cieszy nas informacja, że w tym semestrze dołączyło do nas aż 13 studentów  z różnych roczników. Współpraca już zapowiada się świetnie, ponieważ każdy bardzo chętnie udziela się w nowych projektach.

 

Oto nasi nowi Kołowicze, których bardzo serdecznie witamy:

 

1. Maja Baranowska

2. Jakub Bednarski

3. Paweł Brzuszczak

4. Emila Calak- Kłoda

5. Dominika Dudek

6. Sebastian Jagniątkowski

7. Olga Krystianik

8. Aleksandra Matusiak

9. Dawid Piaskowski

10. Aleksandra Przybylska

11. Weronika Szymczyk

12. Adam Wojech

13. Daria Woźniak

 

Plakat

Podstawowe informacje


Okres realizacji:
październik - grudzień 2014 r.

Koordynator:
Piotr Salata- Kochanowski,Olga Krystianik

Zaangażowani kołowicze:
Paula Dominiak, Barbara Skórzak,Adrianna Kolanek, Katarzyna Szymańska, Jakub Bednarski, Sebastian Jagniątkowski, Daria Woźniak,Maja Baranowska, Aleksandra Ciekot, Emilia Calak- Kłoda

 

Opis


Celem projektu było utworzenie tymczasowej przestrzeni publicznej w obszarze Strefy Wielkomiejskiej w Łodzi dzięki funduszom z grantu banku WBK – „Tu mieszkam, tu zmieniam”.

W ramach niego planowowano zorganizować konsultacje społeczne dotyczące zagospodarowania wybranego skweru i w oparciu o ustalenia wypracowane na konsultacjach miał powstać ostateczny projekt zagospodarowania. Realizacja projektu, tj. budowa mebli miejskich miała być realizowana z udziałem mieszkańców. Ze względu na ograniczenia formalno-prawne dotyczące skweru, SKN SPATIUM musiało zrezygnować z ubiegania się o fundusze grantowe. Projekt w zmienionej formie będzie realizowany w semestrze letnim jako “ZmieniaMY przestrzeń”.

Podstawowe informacje


Koordynator:
Piotr Salata- Kochanowski, Olga Krystianik

Zaangażowani kołowicze:
Maja Baranowska, Jakub Bednarski, Emilia Calak-Kłoda, Aleksandra Ciekot, Paula Dominiak, Sebastian Jagniątkowski, Adrianna Kolanek, Barbara Skórzak, Katarzyna Szymańska, Daria Woźniak.

Współpraca:
Mateusz Piasecki, Przedszkole Miejskie nr 58, Zarząd Zieleni Miejskiej, Zarząd Dróg i Transportu, ATIK Sp. z o.o, Biuro ds. Partycypacji Społecznej

 

Opis


Nazwa podkreśla integrujący charakter planowanych działań, gdyż oprócz poprawy estetyki wybranego fragmentu przestrzeni miejskiej, a także nadaniu mu nowej funkcji, zakłada także aktywizację społeczności lokalnej. Dzięki podjętym działaniom zostanie stworzona przestrzeń przyjazna dla człowieka, w której przebywanie stanie się przyjemne. Miejscem realizacji projektu jest teren o powierzchni ok. 1000 m2, zlokalizowany na południowo-zachodnim rogu skrzyżowania ulic Traugutta i Sienkiewicza. Aktualnie teren oprócz niezagospodarowanej zieleni nie oferuje wiele swoim użytkownikom. Okolicę wypełniają dość zaniedbane kamienice, wśród których brak miejsc zapewniających użytkownikom możliwość odpoczynku i miejsca spotkań na świeżym powietrzu. Inicjatywa jest doskonałym dopełnieniem inwestycji realizowanej przez miasto polegającej na przekształceniu ul. Traugutta w miejski podwórzec, który będzie łączył ul. Piotrkowską z nowym multimodalnym dworcem Łódź Fabryczna.

Pomysł na projekt “ZmieniaMY przestrzeń” powstał na bazie, już wcześniej realizowanego przez SKN SPATIUM projektu “Kolorowy Plac”. Był to projekt realizowany wspólnie z lokalną grupą działania (Odnowa Teofilowa) oraz mieszkańcami części osiedla Teofilów, gdzie był zlokalizowany plac poddany przekształceniu.

Obecnie przedsięwzięcie za zgodą Zarządu Zieleni Miejskiej oraz Zarządu Dróg i Transportu ma być projektem pilotażowym dla projektu pt. “Przejściowe Zagospodarowanie Terenu Przestrzeni Publicznych wokół Węzła Multimodalnego Łódź Fabryczna” realizowanego w ramach projektu ENTER.HUB – European Network Exploiting Territorial Effects of Railway Hubs and their Urban Benefits, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu URBACT II i koordynowanego przez Zarząd Nowego Centrum Łodzi. Dodatkowo idea przekształcenia opisywanego skweru wpisuje się w koncepcję zaprezentowaną przez Biuro Architekta Miasta (BAM) – „System przestrzeni publicznych 2020+”.

Dzięki postawieniu na zastosowanie instalacji niezwiązanych trwale z gruntem, w każdym momencie będzie możliwe ich przeniesienie, jeśli omawiana przestrzeń będzie miała zostać przekazana do realizacji docelowych inwestycji.
Projekt skweru zostanie oparty o rozwiązania zaproponowane podczas zorganizowanych konsultacji społecznych. Kolejnym etapem partycypacji będzie wspólnie z mieszkańcami zagospodarowanie skweru poprzez sadzenia kwiatów oraz tworzenie mebli miejskich, o rozmaitych funkcjach. Przyjęta forma aktywizacji Łodzian ma na celu stanowić namacalny efekt bezpośredniego angażowania się w tego typu inicjatywy i zapewnić rozrywkę osobom w każdym wieku.W związku z charakterem jaki przedstawia sobą projekt, planowane jest pozyskanie środków na jego realizację od prywatnych sponsorów oraz w ramach Inicjatywy Lokalnej.

W trakcie trwania projektu zostaną zrealizowane następujące działania:

  • Warsztaty z dziećmi – w ramach których powstanie wizja skweru z perspektywy potrzeb dzieci.
    Konsultacje społeczne – mające na celu zaprezentowanie mieszkańcom i osobom zainteresowanym wstępnej koncepcji projektu oraz przedyskutowanie z nimi ewentualnych zmian czy korzystniejszych rozwiązań.
  • Happening – podczas tego eventu będzie promowana idea projektu. Ma to na celu zwrócenie uwagi lokalnej społeczności na miejsce wybrane do projektu.
  • Promocję w lokalnych mediach – inicjatywa zostanie rozreklamowana za pomocą lokalnego radia, prasy i telewizji w dwóch etapach. Pierwsza część ma na celu przekazanie informacji o planach przekształcenia przestrzeni (w tym konsultacji), druga natomiast będzie promowała zrealizowany już projekt i zachęcała do korzystania z tego miejsca.
  • Warsztaty – będą przed ostatnim etapem, w ramach których użytkownicy tego skweru będą mogli aktywnie włączyć się w proces przebudowy placu. Projekt obejmie tworzenie mobilnych mebli miejskich, sadzenia dodatkowej zieleni oraz uatrakcyjniania przestrzeni skweru wielkoformatową grą planszową.
  • Piknik – to finalny etap projektu, podczas którego zostanie oficjalnie zaprezentowany przekształconego skweru. Narożnik wraz ze wspomnianym miejskim podwórcem będzie mógł pełnić rolę obszaru, w którym przestrzeń jest zhumanizowana i nastawiona na człowieka oraz jego obecność w nim.

 

https://issuu.com/sknspatium/docs/zmieniamy_przestrze__?utm_medium=referral&utm_source=spatium.uni.lodz.pl

Podstawowe informacje


Koordynator:
Emilia Calak- Kłoda

Zaangażowani kołowicze:
Maria Obrębska, Natalia Bednarek, Aleksandra Cepowska, Aleksandra Ciekot, Maja Baranowska

Współpraca:
Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju

 

Opis


29.04.2015 odbył się pierwszy wyjazd w ramach projektu Zwiedzamy Polskę. Ideą projektu jest poznanie ”od środka” instytucji, o których uczymy się na zajęciach. W składzie sześciu dziewczyn ruszyłyśmy do Warszawy z zamiarem odwiedzenia dwóch z nich: Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce oraz Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

Podczas pobytu w siedzibie PKE w Polsce wysłuchałyśmy prezentacji na temat instytucji europejskich, sposobie ich działania i podziale obowiązków oraz na temat działalności trzech wydziałów operacyjnych PKE w Polsce: Wydziału Prasowego, Wydziału Analiz Politycznych oraz Wydziału Informacji i Komunikacji Społecznej. Podczas kolejnej części wizyty dowiedziałyśmy się na czym polega codzienna praca w Przedstawicielstwie i zdobyłyśmy wiele cennych informacji na temat możliwości zatrudnienia w instytucjach UE, począwszy od terminów składania aplikacji, przez kolejne jej etapy aż po przykładowy test rekrutacyjny. Każda z nas dostała materiały reklamowe z folderami informacyjnymi.

Wizyta w MIiR obejmowała trzy prezentacje. Podczas pierwszej z nich p. Ewa Sej zaznajomiła nas z ofertą praktyk studenckich, wolontariatu i staży w korpusie służby cywilnej Ministerstwa. Zobaczyłyśmy przykładowe ogłoszenia o pracy na stanowisku referendarza i specjalisty ds. rozwiązań systemowych. Po tym spotkaniu wiemy już jakie pytania padają najczęściej podczas rozmowy rekrutacyjnej, jaka jest wysokość wynagrodzenia czy też jak się przedstawia możliwość rozwoju i awansu w MIiR. Kolejna prezentacja p. Bogumiły Krystek – Kucewicz dotyczyła projektu Krajowej Polityki Miejskiej oraz projektu Narodowego Planu Rewitalizacji. Zostały poruszone kluczowe problemy miejskie wymagające rozwiązania, w tym: rozlewanie się zabudowy, niwelowanie chaosu przestrzennego, zintegrowane planowanie przestrzenne. Zastanawiałyśmy się wspólnie jaką należy przyjąć hierarchię ważności dla poszczególnych wątków KPM. Poruszone zostały także tematy projektu ustawy o rewitalizacji i specjalnych stref rewitalizacji. P. Bogumiła Krystek – Kucewicz wręczyła nam torby z logo Krajowej Polityki Miejskiej z bogatą książkową zawartością. Wśród pozycji znalazły się m. in.: Koncepcja Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030 i OECD Przeglądy Krajowej Polityki Miejskiej Polska 2011. Ostatnia prezentacja p. Tatiany Tymosiewicz dotyczyła ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw.

Pierwszy wyjazd „Zwiedzamy Polskę” zaliczamy do udanych i mamy nadzieję, że będzie ich więcej!

 

www.facebook.com/media/set/

Podstawowe informacje


Koordynator:
Maciej Grzegory

Współpraca:
Miejska Pracownia Urbanistyczna

 

Opis


Dnia 9 grudnia 2014 r. odwiedziliśmy Miejską Pracownie Urbanistyczną, która organizowała dni otwarte dla studentów zainteresowanych realizowanymi przez nią działaniami. Na początek zostaliśmy przywitani przez pracowników MPU, którzy byli odpowiedzialni za różne aspekty jej funkcjonowania. Rozpoczęliśmy od wysłuchania prezentacji dotyczącej postępów przy tworzeniu nowego Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Łodzi. Pracownicy MPU przybliżyli wszystkim uczestnikom spotkania również proces tworzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz sytuację planistyczną Łodzi. Ostatnia prezentacja dotyczyła modelowania miast w 3D – Łódź przoduje w tego typu działach w Polsce, co jest ogromnym sukcesem. Na koniec wizyty zostaliśmy oprowadzeniu po całej pracowni, mogliśmy zobacz jak wygląda druk 3D oraz jak wygląda stanowisko pracy projektanta. Dodatkowo dowiedzieliśmy się jak wyglądają kwestie odbywania praktyk i staży.

Bardzo zachęcamy wszystkich studentów do udziału w kolejnych dniach otwartych, ponieważ była to znakomita okazja do lepszego zapoznania się ze specyfiką pracy pracowni oraz nawiązania kontaktu z jej pracownikami

Opis


Kolejne spotkanie z serii Zwiedzamy Łódź tym razem odbyło się w Pałacu Izraela Poznańskiego. Miało ono miejsce 13 kwietnia 2015 r. Zostaliśmy zapoznani z historią Pałacu, ale i rodziny Poznańskich. Spotkanie zostało fantastycznie poprowadzone i każdy z nas wyszedł stamtąd usatysfakcjonowany, gdyż w takich miejscach bywa się nieczęsto. Oto chronologiczny wykaz sal, po których zostaliśmy oprowadzeni:

1. Gabinet reprezentacyjny Izraela Poznańskiego.

2. Sala”Lustrzana”.

3. Pokoje służące przyjmowaniu gości.

4. Sala jadalna.

5. „Salon karciany”.

6. Pierwotna „Sala bilardowa”, a obecnie miejsce poświęcone Julianowi Tuwimowi.

7. Sala poświęcona Jerzemu Kosińskiemu.

8. Obecnie sala upamiętniająca Karla Dedecciusa.

9. Wystawa poświęcona Aleksandrowi Tansmanowi.

10. Ówczesna jadalnia dla domowników, obecnie sala poświęcona Arturowi Rubinsteinowi.

11. Sala z ówczesnym oknem widokowym na ogród zimowy.

12. Pomieszczenie upamiętniające twórczość Artura Rubinsteina.

13. Gotowalnie.

14. Sypialna.

15. Część biznesowa.

18. Sala zaaranżowana jako gabinet Jana Karskiego, poświęcona jego działalności.

 

www.facebook.com/media/set/

Podstawowe informacje


Koordynator:
Adam Wojech

Zaangażowani kołowicze:
Aleksandra Cepowska, Natalia Bednarek, Agnieszka Bednarczyk

Współpraca:
Urząd Miasta Łodzi

 

Opis


12 stycznia w ramach projektu Zwiedzamy Łódź odwiedziliśmy Urząd Miasta Łodzi.

Zostaliśmy zapoznani z krótką historią budynku. Elewacja  jest bardzo ascetyczna, okna na parterze zaopatrzono w łukowe zwieńczenia. Przy budowie gmachu zaadaptowano wiele fragmentów dawnej fabryki Heinzla. Te i inne fakty, anegdoty i legendy opowiedział nam koordynator wyjścia Adam Wojech.

Po wejściu do budynku zostaliśmy przywitani przez samego wiceprezydenta Łodzi- Tomasza Trelę, który  oprowadzał nas po, mieszczącym się w Pałacu Juliusza Heinzla, urzędzie. Z  zainteresowaniem zwiedzaliśmy sale i pomieszczenia, poznając przy tym kulisy działania Urzędu. Wiceprezydent opowiedział nam również o swojej pracy i zadaniach, które realizują władze miasta.

 

Relacja fotograficzna

www.facebook.com/media/set/

Podstawowe informacje


Koordynator:
Maciej Grzegory

Zaangażowani kołowicze:
Beata Hańce, Olga Zuchora

Współpraca:
Łódzki Ośrodek Geodezji

 

Opis


Dnia 2 grudnia 2014 roku odbyło się kolejne wyjście z cyklu „Zwiedzamy Łódź”. Tym razem odwiedziliśmy Łódzki Ośrodek Geodezji. Zgromadzeni w sali konferencyjnej z ciekawością wysłuchaliśmy prezentacji nt. działalności Ośrodka. Następnie mieliśmy okazję obejrzeć wielkoformatowe mapy Łodzi przedstawiające dane dotyczące demografii, natężenia hałasu czy wysokości czynszów w mieście. Duża atrakcją dla wszystkich uczestników była wizyta w zajmującym swoją powierzchnią całe piętro budynku archiwum, gdzie przechowywane są dane i mapy gromadzone przez lata. Naszą wizytę zakończyło zaproszenie do jednego z pokojów pracowników instytucji. Tam zobaczyliśmy na czym faktycznie polega praca w ŁOG-u, dowiedzieliśmy się na jakich programach głównie pracuje instytucja i jakie wykorzystuje narzędzia do wizualizacji danych. Osoby odpowiedzialne za naszą wizytę przyjęły nas bardzo miło, rzetelnie przekazały posiadaną wiedzę i z pasją opowiedziały nam o Łódzkim Ośrodku Geodezji. Zachęcono nas również do odbycia praktyk i stażów, tak potrzebnych nam – studentom.

ROK AKADEMICKI 2012/2013

Podstawowe informacje


Okres realizacji:
czerwiec-październik 2012

Koordynator:
Jakub Zasina

Zaangażowani kołowicze:
Monika Figlus, Marcin Gołdyn, Magdalena Kowalczyk, Beata Niepiekło

Współpraca:
kuratorzy wystawy "Design In" - Łukasz Brandt, Katarzyna Gołaszewska, Bogumiła Zawada; Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi; Łódź Design Festival

 

Opis


Naszą akcja „Wejdź w Łódź!” z marca 2012 roku miała swoją trzecią odsłonę w październiku. Tym razem o kreatywności drzemiącej w Łodzi uświadamialiśmy uczestników Międzynarodowego Festiwalu Designu w Łodzi!

Wartość estetyczna i społeczna projektu „Wejdź w Łódź!” okazała się tak dobra, że zostaliśmy zaproszeni przez kuratorów wystawy „Design In” do jej współtworzenia w ramach Łódź Design Festival 2012. Nasza obecność na Festiwalu nie była przypadkowa. Tej edycji Festiwalu przyświecało hasło przewodnie „Awareness”, a naszym zadaniem było właśnie uświadomienie zwiedzających o tym, że łódzka kreatywność nie ogranicza się do Centrum Festiwalowego, ale jest obecna w całym mieście.

Dlatego też wewnątrz instalacji zaprezentowaliśmy nowoczesną łódzką architekturę, którą z powodzeniem możemy chwalić się przyjezdnym. Pokazaliśmy łodzian i ich inicjatywy, dające dowód na to, iż jedyną barierą w działaniu jest wyłącznie ludzka wyobraźnia, a niemożliwe nie istnieje. Zasugerowaliśmy, w jakich lokalach warto bywać nie tylko ze względu na ich menu, ale także z uwagi na intrygującą estetykę ich wnętrz lub atmosferę miejsca. Zwróciliśmy uwagę na życie miasta, przedstawiając organizowane w Łodzi festiwale i miejsca przesiąknięte kulturą. Udowodniliśmy, że w Łodzi można prowadzić innowacyjne i kreatywne biznesy.

Instalacja przygotowana z okazji Łódź Design zmieniła swą formę, w stosunku do sześcianu z pierwszej odsłony projektu „Wejdź w Łódź!”, na bardziej multimedialną! Informacje wyświetlane były za pomocą cyfrowej prezentacji i rzutnika. Wewnątrz instalacji czekało ponadto sześć plansz ? w tym mapa kreatywnego łódzkiego śródmieścia. Z okazji Łódź Design poszerzyliśmy zbiór prezentowanych miejsc i instytucji ?z 53 do 61. Przygotowaliśmy dla Was również dwie niespodzianki w Internecie. Były nimi:

 

Plakat

 

Plakat

 

Relacje mediów

 

Wizualizacja instalacji i relacja fotograficzna

www.facebook.com/media/set/

Podstawowe informacje


Okres realizacji:
listopad-grudzień 2012

Koordynator:
Blanka Kokosińska

Zaangażowani kołowicze:
Marceli Boncler, Alicja Drynkowska, Dominika Kamińska, Patryk Łowicki, Beata Niepiekło, Sylwia Odziemek, Anna Pawełczyk, Paulina Seremak, Marcin Szeremetyński, Maciej Tyjan, Milena Ulatowska, Ewelina Zielińska, Olga Zuchora

Opieka naukowa:
dr Mariusz E. Sokołowicz

Współpraca:
Biuro Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą UMŁ, Centrum Handlowe ?Port Łódź?, Urząd Miasta Łodzi

 

Opis


Badanie zorganizowane zostało pod patronatem i przy współpracy z Urzędem Miasta Łodzi z okazji pierwszej rocznicy wprowadzenia nowego logo i hasła Łodzi. Celem projektu było zbadanie rozpoznawalności nowej marki miasta Łódź. Badanie przeprowadzono w formie indywidualnych wywiadów kwestionariuszowych. Ankieterzy, rozlokowani w czterech miejscach na terenie Łodzi ? Centrum handlowe Port Łódź, okolice ulicy Piotrkowskiej, okolice targowiska miejskiego-Hali ?Górniak? oraz okolice rynku Manufaktury ? przebadali grupę pięciuset osób w wieku od 16 do powyżej 60 lat. Respondenci mieli za zadanie wskazać między innymi odpowiedni fragment nowego logo, wyrazić swoją aprobatę lub jej brak, a także odpowiedzieć jakie nazwisko jest bezpośrednio związane z nowym logo Łodzi. Ankieterzy pytali również o skojarzenia związane z przemysłami kreatywnymi.

SKN SPATIUM w najbliższym czasie planuje wydać Raport z przeprowadzonego badania.

 

Plakat

Podstawowe informacje


Okres realizacji:
styczeń-kwieceń 2013

Koordynator:
Monika Figlus

Zaangażowani kołowicze:
Marceli Boncler, Alicja Drynkowska, Dominika Kamińska, Blanka Kokosińska, Marcin Szeremetyński, Milena Ulatowska, Olga Zuchora

Współpraca:
SKN GP CIRKULA, SKN GP UŁ CIVITAS, Fundacja Ulicy Piotrkowskiej, Piwoteka Sp. J.

 

Opis


W dniach 23-25 kwietnia 2013 miała miejsce kolejna odsłona Dni Gospodarki Przestrzennej. Drugi rok z rzędu organizowaliśmy to wydarzenie we współpracy z dwoma innymi Koła Gospodarki Przestrzennej – SKN GP CIRKULA, SKN GP UŁ CIVITAS ? jednak pierwszy raz na tak szeroką skalę. Całość przygotowań okazała się nie małym przedsięwzięciem logistycznym, które jednak zaowocowało zintegrowaniem osób tego samego kierunku, a z różnych Wydziałów i Uczelni.

Pierwszy dzień obchodów ? wtorek 23 kwietnia – rozpoczęliśmy drugą edycją spaceru fotograficznego ?Photo Walk II. Zakamarki WI-MY?. Uczestnicy mieli okazję poznać historię fabryki, usłyszeć o jej ówczesnym zaadaptowaniu oraz planach na przyszłość. A to wszystko dzięki obecnemu zarządcy Widzewskiej Manufaktury, Panu Stanisławowi Zarębie. Porozrzucane szpule nici, kłęby bawełny, wysoko zawieszone jarzeniówki i pofabryczne maszyny ? to wszystko i wiele nie do opowiedzenia obiektów, mogli uchwyci w kadrze uczestnicy Photo Walku. Wieczorem spotkaliśmy się na projekcji filmu ?Urbanized? zorganizowanego przez Studenckiego Koło Naukowe Civitas. Dokument ten poruszał kwestie bezpośrednio związane z naszym kierunkiem ? problem odpowiedniego projektowania miast, ich przeszłości i przyszłości z tym związanej.

Środa upłynęła w duchu zabaw i rywalizacji. Na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym studenci mieli okazję się przekonać, że w murach Wydziału nie tylko można się uczyć. Zachęcały do tego liczne gry planszowe, zręcznościowe i takie, które zmuszały do kreatywności. Grą przewodnią była ?Kapselida?, czyli gra znana pod nazwą ?Kapsle?. Przygotowany na wielkiej planszy tor wędrował ulicami łódzkiego centrum! Uczestnicy napotykali różne przeszkody, którymi były obiekty, miejscówki czy muzea zlokalizowane przy odpowiednich ulicach. Uczestnicy musieli wykazać się nie tylko zręcznością, ale również znajomością ?życia Łodzi?. Równolegle na Politechnice Łódzkiej trwała zacięta rozgrywka o nazwie ?Gra interesów ? kupuj, sprzedawaj, negocjuj? przygotowana przez Studenckie Koło Naukowe Cirkula. Pięć grup ? gdzie każda prezentowała innego interesariusza ? stanęło ze sobą do rywalizacji

na słowa, argumenty, zdolność negocjacji i wypracowanie kompromisu. Jedna rzeczywistość, pięciu zainteresowanych i pięć różnych punktów widzenia ? jak w realiach. Zacięta rozgrywka trwała ponad 2 godziny, ale opłacało się! Zwycięską drużyną zostali reprezentanci SKN SPATIUM!

Czwartek ? 25 kwietnia ? rozpoczął się wydarzeniem przygotowanym przez Studenckie Koło Naukowe Civitas o nazwie ?Rajd sprawności Łodzi?. Była to już druga edycja wydarzenia, które pozwoliło spojrzeć na Łódź oczami osób niepełnosprawnych. Czy można swobodnie poruszać się po mieście sprawdzały cztery drużyny trzyosobowe, które przymierzały miasto na wózkach inwalidzkich zgodnie z wyznaczoną im trasą – od Wydziału Nauk Geograficznych UŁ przez Wydział Ekonomiczno ? Socjologiczny UŁ aż do Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska PŁ. Zawodnicy mieli do wykonania szereg zadań, m.in. test sprawności fizycznej, wiedzy o Łodzi i regionie łódzkim, śpiew, taniec, układanie wierszy czy też gra w ?Piotrusia?. Celem tego wydarzenia było sprawdzenie przystosowania miasta do potrzeb ludzi niepełnosprawnych. Wieczorem natomiast wszyscy gospodarze przestrzeni bawili się wspólnie podczas imprezy integracyjnej z stylu lat 80. Impreza ?GOSPODISCO? była podsumowaniem trzydniowych obchodów naszego kierunku. Uczestnicy zaskoczyli zarówno wysoką frekwencją, jak i barwnymi przebraniami!

Współpraca w tak dużym gronie zawsze rodzi masę pomysłów i uczy sztuki kompromisu!

Podstawowe informacje


Okres realizacji:
grudzień 2012 - luty 2013

Koordynator:
Dominika Kamińska

Zaangażowani kołowicze:
Monika Figlus, Michał Ludwiczak, Olga Zuchora

Współpraca:
Sekcja Promocji Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego

 

Opis


SKN SPATIUM we współpracy z Sekcją Promocji Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego zajęło się zaaranżowaniem wystawy w Galerii Łącznik znajdującej się w łączniku pomiędzy budynkami C a T. Pierwsza wystawa zdjęć pochodzi z zorganizowanego przez nas Photowalku po okolicach naszego Wydziału w ramach Dni Gospodarki Przestrzennej 2011. Na wystawie znalazły się zdjęcia Olgi Zuchory, Michała Ludwiczaka, Jakuba Zasiny oraz Kosmy Chodurka. Wystawa zawisła na początku stycznia, a jej zmiana przewidywana jest na koniec lutego.

Plakat

Plakat

 

Relacja fotograficzna

www.facebook.com/media/set/

Podstawowe informacje


Okres realizacji:
październik - listopad 2012

Koordynator:
Agnieszka Czerwińska, Monika Figlus

Zaangażowani kołowicze:
Dominika Kamińska, Blanka Kokosińska, Beata Niepiekło, Katarzyna Pasikowska, Jakub Zasina, Olga Zuchora

Opieka naukowa:
dr Marcin Feltynowski

Współpraca:
ESRI Polska, Łódzki Ośrodek Geodezji, Urząd Miasta Zduńska Wola

 

Opis


14 listopada 2011 roku na całym świecie obchodzony był ?GIS Day?, czyli dzień dedykowany technologii Systemów Informacji Przestrzennej. Dołączyliśmy do międzynarodowego grona organizatorów przedsięwzięcia i zorganizowaliśmy jego lokalną edycję! Wydarzenie zainteresowało nie tylko środowisko akademickie kierunku, ale także przedstawicieli instytucji publicznych ? w tym Urzędu Miasta w Zduńskiej Woli oraz Łódzkiego Ośrodka Geodezji.

W części konferencyjnej referat wygłosił Tomasz Letmański – przedstawiciel firmy ESRI (wiodącego producenta oprogramowania GIS), który pokazał, w jaki sposób można wykorzystywać technologię GIS w codziennych analizach przestrzennych oraz zapoznał z możliwościami zastosowania ?chmury? w procesie pozyskiwania i udostępniania danych. Jan Schnerch ? dyrektor Łódzkiego Ośrodka Geodezji przybliżył słuchaczom doświadczenia Łodzi w stosowaniu Systemu Informacji Przestrzennej i tym samym udowodnił, że GIS jest niebywale pomocnym narzędziem w procesie gospodarowania miastem.  Z kolei Dariusz Dzionek z Urzędu Miasta Zduńska Wola zapoznał słuchaczy z zastosowaniem Systemu Informacji Przestrzennej w praktyce – czyli wykorzystanie GISu do kształtowania procesu gospodarowania odpadami komunalnymi i zarządzania oświetleniem ulicznym na terenie miasta Zduńska Wola.

Referaty wygłosili także członkowie naszego Koła oraz ubiegłoroczny seminarzysta III roku Gospodarki Przestrzennej. Katarzyna Pasikowska przedstawiła koncepcję części swojej pracy licencjackiej, w której opowiadała o wykorzystaniu Systemu Informacji Przestrzennej, jako narzędzia ewidencji obiektów street art na przykładzie miasta Łódź. Jakub Zasina przybliżył słuchaczom kwestię proceduralnego modelowania miast i przekonywał, że to nowe narzędzie może znaleźć zastosowanie nie tylko w rękach urbanistów. Z kolei Damian Kurowski zaprezentował wykorzystanie Systemu Informacji Przestrzennej  w Piotrkowie Trybunalskim.

Ponadto zorganizowaliśmy warsztaty, które w tym roku dedykowane były gimnazjalistom ze Zduńskiej Woli. Poprowadziła je członkini naszego Koła ? Agnieszka Czerwińska, która przybliżyła nam proces modelowania budynków w programie Sketch Up. Z zapewnień prowadzącej wynika, że  w zabawie ze Sketch Up?em ogranicza nas jedynie wyobraźnia i jest to narzędzie, które niesamowicie zyskuje przy bliższym poznaniu. Odnosimy wrażenie, że nasi goście opuścili mury Ek-Socu z takim samym przeświadczeniem.

GIS Day?owi towarzyszyły liczne atrakcje! Uczestnicy otrzymali gadżety ufundowane przez firmę ESRI oraz spróbowali ciasta przygotowanego przez członkinię naszego Koła specjalnie na tę okazję.

 

Plakat

 

Plakat

 

Relacje fotograficzne

www.facebook.com/media/set/

Podstawowe informacje


Okres realizacji:
listopad 2012

Koordynator:
Milena Ulatowska

Zaangażowani kołowicze:
Alicja Drynkowska, Monika Figlus, Sylwia Odziemek, Paulina Seremak, Maciej Tyjan, Marcin Zdanowski, Olga Zuchora

Współpraca:
Klub Muzyczny Pewex

 

Opis


Tradycyjnie, dwa razy w roku, nasze Koło organizuje Imprezę integracyjną Gospodarki Przestrzennej. Na każdej z tych imprez bawią się nie tylko studenci, ale również wykładowcy i absolwenci, co pomaga zacieśniać więzi. Oprócz tego każdorazowym celem przedsięwzięcia jest budowanie tożsamości naszego kierunku, co pozytywnie wyróżnia Gospodarkę Przestrzenną na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym.

W nocy ze środy na czwartek (21-22 listopada) bawiliśmy się na jesiennej edycji imprezy, której motywem przewodnim był ?Dziki zachód – Bliski wschód?. Uczestnicy jak zwykle dopisali i przywdziali starannie przygotowane wcześniej przebrania.

W tym roku wyjątkowo bawiliśmy się w Klubie Muzycznym Pewex. Frekwencja jak zwykle dopisała. Na naszą imprezę przyszło ponad 200 osób! Tradycyjnie zorganizowaliśmy konkurs karaoke, który cieszył się ogromnym powodzeniem oraz  wybraliśmy najlepiej przebraną parę studentów. Wszyscy zwycięzcy raczyli się specjalnie przygotowanymi drinkami.

 

Plakat

 

Plakat

Podstawowe informacje


Okres realizacji:
kwiecień 2013

Koordynator:
Milena Ulatowska

Zaangażowani kołowicze:
Marceli Boncler, Monika Figlus, Olga Zuchora

Współpraca:
Klub Kokoo, SKN GP CIRKULA, SKN GP UŁ CIVITAS

 

Opis


Imprezy integracyjne Gospodarki Przestrzennej organizowane przez nasze Koło stały się już tradycją. Na każdej z tych imprez bawią się nie tylko studenci, ale również wykładowcy i absolwenci naszego Wydziału, co pomaga zacieśniać więzi. Tym razem uczestnicy imprezy mieli jeszcze większą możliwość poznania nowych ludzi.

Drugi rok z rzędu obchody Dni Gospodarki Przestrzennej zorganizowaliśmy wspólnie z dwoma Kołami Naukowymi: Studenckim Kołem Naukowym Gospodarki Przestrzennej Cirkula z Politechniki Łódzkiej oraz Studenckim Kołem Naukowym Civitas z Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego. Tematem imprezy było: ?Gospodisco?, czyli szalone 80.! Bardzo miłym zaskoczeniem była wysoka frekwencja imprezowiczów oraz różnorodność przebrań dających się ujrzeć na parkiecie. Klub Kokoo pękał w szwach do późnych godzin nocnych ? na naszą imprezę przybyło ponad 470 gości!

Barwną relację fotograficzną z nocy 25-26 kwietnia znajdziecie poniżej.

 

Plakat

 

Plakat

 

Relacja fotograficzna

www.facebook.com/media/set/

Podstawowe informacje


Okres realizacji:
marzec - kwiecień 2013

Koordynator:
Dominika Kamińska

Zaangażowani kołowicze:
Monika Figlus, Olga Zuchora

Współpraca:
Przestrzeń Kultury Alternatywnej, WI-MA, Sekcja Promocji Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego

 

Opis


23 kwietnia miała miejsce druga edycja spaceru fotograficznego Photo Walk II. Tym razem SKN SPATIUM przy współpracy z PKA oraz Widzewską Manufakturą dało spacerowiczom możliwość poznania historii WI-MY oraz ?uchwycenia jej duchu czasu? w kadrze aparatu.

Spacer rozpoczął się krótką opowieścią obecnego zarządcy WI-MY ? Pana Stanisława Zaręby ? o historii tego miejsca, jego losach, ówczesnym zaadaptowaniu oraz planach na przyszłość. Zdaje się, że Widzewska Manufaktura odradza się na nowo! Co prawda przeznaczenie jej jest zgoła odmienne od tego sprzed dziesiątek lat, ale na pewno nie gorsze.

Dwie grupy spacerowiczów zostały oprowadzone po większości pofabrycznych hal, gdzie czas stanął w miejscu. Porozrzucane szpule nici, kłęby bawełny, wysoko zawieszone jarzeniówki i pofabryczne maszyny ? to wszystko i wiele nie do opowiedzenia obiektów, mogli ujrzeć uczestnicy Photo Walku.

Zwieńczeniem spaceru będzie zorganizowana wystawa zdjęć, którą będzie można oglądać w Galerii Łącznik Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego już pod koniec maja!

 

Relacja fotograficzna

www.facebook.com/media/set/

Podstawowe informacje


Okres realizacji:
listopad 2012

Koordynator:
Marceli Boncler

Zaangażowani kołowicze:
Blanka Kokosińska, Maciej Tyjan, Olga Zuchora

Opieka naukowa:
mgr inż. arch. Wiktor Wróblewski

 

Opis


Otwarcie wystawy makiet było happeningową akcją przedstawiającą makiety wykonane przez studentów w ramach zajęć z Projektowania urbanistycznego prowadzonych przez Pana mgr inż. arch. Wiktora Wróblewskiego. Każdy student mógł zobaczyć, jak wyglądają obecne fragmenty łódzkiej tkanki miejskiej oraz propozycje zmian istniejącej struktury – co może być skuteczną inspiracją do dyskusji na temat urbanistyki i planowania przestrzennego.

 

Plakat

 

Plakat

 

Relacja fotograficzna

www.facebook.com/media/set/

Podstawowe informacje


Okres realizacji:
kwiecień - maj 2013

Koordynator:
Marceli Boncler

Zaangażowani kołowicze:
Monika Figlus, Olga Zuchora

Opieka naukowa:
mgr inż. arch. Wiktor Wróblewski

 

Opis


Na wystawie zaprezentowano makiety miast hipotetycznych będące owocem studentów obecnego II i III roku Gospodarki Przestrzennej, które zostały wykonane w ramach zajęć z Projektowania urbanistycznego prowadzonych przez Panią mgr inż. arch. Agnieszkę Czyrznikowską, Pana mgr inż. arch. Wojciecha Pardałę oraz Pana mgr inż. arch. Wiktora Wróblewskiego. Tworząc makiety, studenci mieli za zadanie przeprowadzić analizę struktury miasta i ustalić najbardziej optymalne proporcje pomiędzy poszczególnymi elementami miejskiej tkanki. Kolejnym etapem było dokonanie podziału makiety o wymiarach 50×50 cm na kwartały dostosowując je do tzw. jednej linii miękkiej, krzywej oraz dwóch prostych. Następnie, powstałe wnętrze urbanistyczne uzupełniono o elementy dominujące.

 

Plakat

 

Plakat

 

Relacja fotograficzna

www.facebook.com/media/set/

Podstawowe informacje


Okres realizacji:
czerwiec 2012 - maj 2013

Koordynator:
Monika Figlus

Zaangażowani kołowicze:
Anna Osińska, Jakub Zasina

Opieka naukowa:
dr Marcin Feltynowski, mgr inż. arch. Wojciech Pardała, mgr inż. arch. Wiktor Wróblewski

 

Opis


Czy zastanawiacie się nad tym, jak wygląda przestrzeń, która otacza nas na co dzień? Co sprawia, że chcemy w niej przebywać? Dlaczego z przyjemnością wracamy do wybranych miejsc, a inne omijamy szerokim łukiem? W Studenckim Kole Naukowym Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Łódzkiego SPATIUM szukamy odpowiedzi na te pytania.

Projekt koncepcji zmian zagospodarowania RINGU rozpoczął się dość dawno, bo w grudniu 2011 roku (o samej idei i zamyśle tego projektu pisaliśmy tutaj). Wówczas zorganizowany klub dyskusyjny pozwolił nam uzyskać informacje odnośnie spostrzeżeń studentów na temat RINGU – jego atutów, wad, oczekiwań wobec tego miejsca oraz pożądanych zmian. Spostrzeżenia uczestników klubu dyskusyjnego były podobne.

Większość studentów była zdania, że RING kryje w sobie duży potencjał z racji automatów z napojami i przekąskami. Zgodnie w większości grup roboczych wskazano także obszernego i wysokiego pomieszczenia, ?mobilności? mebli (łatwo je grupować i przenosić) oraz dostępności do niedogodne elementy z punktu widzenia użytkownika przestrzeni: estetyka Ringu kojarzy się studentom z placówkami pocztowymi i szpitalami, miejsca do siedzenia są niewygodne i jest ich za mało, na posadzce łatwo się poślizgnąć, wnętrze sprawia wrażenie ?chłodnego? i nieprzytulnego a poprzez równomierne i wysoko umieszczone oświetlenie, osoby korzystające z komputerów nie mogą ich podłączyć do gniazdek, ani skorzystać z bezprzewodowego Internetu. Okazało się, że problemem jest również zła akustyka miejsca, która uniemożliwia odpoczynek czy pracę nad projektem. Ponadto (a może i przede wszystkim) miejsce jest niedostępne dla osób niepełnosprawnych.

Ze spostrzeżeń uczestników Klubu dyskusyjnego wynika, iż obecnie Ring jest przestrzenią, w której studenci przebywają niechętnie. Stąd też założeniem dalszych prac, było wypracowanie koncepcji przyjaznej przestrzeni Ringu. Studenci biorący udział w klubie dyskusyjnym zwrócili uwagę na podstawowe elementy, które należy wyeksponować przy opracowaniu projektu zmian analizowanej przestrzeni: dostępność bezprzewodowego Internetu, miękkie siedziska, większa ilość gniazdek, konieczność poprawienia akustyki miejsca – wyciszenia przestrzeni, zainstalowanie rzutnika, cieplejsze światło i niżej zawieszone lampy, zmiana posadzki (np. wykładzina), mniejsze stoły, bardziej urozmaicona kolorystyka, zachowana mobilność mebli.

Wspólnie wypracowane ze studentami założenia pozwoliły autorom projektu stworzyć wizualizację uwzględniającą potrzeby i oczekiwania użytkowników owej przestrzeni. Proces tworzenia wizji ?nowego? RINGU równolegle konsultowany był z architektami z naszego Wydziału (mgr inż. arch. Wojciech Pardała, mgr inż. arch. Wiktor Wróblewski) doświadczeniem w aranżacji różnych przestrzeni.

Kolejne kroki dotyczące zmian przestrzeni RINGU nie obejdą się bez Waszej wiedzy!

 

Plakat

 

Plakat

 

Relacja fotograficzna

www.facebook.com/media/set/

Podstawowe informacje


Okres realizacji:
listopad 2012 - kwiecień 2013

Koordynator:
Monika Figlus

Zaangażowani kołowicze:
Blanka Kokosińska, Beata Niepiekło, Marcin Szeremetyński

Opieka naukowa:
dr Marcin Feltynowski

 

Opis


Za nami już kolejna edycja Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki, którego mieliśmy okazję być współorganizatorami. Całe przedsięwzięcie poświęcone było licealistom, czyli potencjalnym przyszłym studentom naszego Wydziału. Goście mieli okazję zwiedzić mury Ek-Socu oraz wziąć udział w wydarzeniach przygotowanych przez poszczególne Koła Naukowe i Organizacje Studenckie.

SKN SPATIUM postawiło tym razem zabawę połączyć nauką. Całość przygotowanych przez nas atrakcji podzielona została na dwie części. ?Wizjer miast? ? wykład połączony z quizem ? unaocznił naszym gościom, że miasto to nie tylko zabudowa, siatka ulic, władza i mieszkańcy. Miasto to także marka! Wykład dra Mariusza. E. Sokołowicza pt. ?Rola promocji marki w budowaniu wizerunku miast? przybliżył słuchaczom zarówno samo pojęcia ?marki miasta? (ang. city branding), jak i przedstawił korzyści płynące z wykorzystania tego instrumentu marketingu w procesie zarządzania jednostkami terytorialnymi. Wysłuchany referat był znakomitą bazą do quizu dotyczącego logo poszczególnych miast z Polski i zagranicy. Tutaj licealiści naprawdę dali sobie świetnie radę! Wyświetlane logo szybko znajdywało swego ?właściciela?. W tej części liczył się refleks, umiejętność słuchania, komunikowania się w grupie i sztuka podejmowania decyzji.

Druga przygotowana przez nas aktywność była częścią większego wydarzenia ? ?Orientuj się na Ek-Socu? – przygotowanego we współpracy z innymi Kołami Naukowymi i Organizacjami Studenckimi. Tym razem, licealiści mieli okazję rozegrać między sobą partię gry ?ŁÓDŹ ZAPAMIĘTAJ! ŁÓDŹ IN MEMORY?, która szczególnie pobudza szare komórki do myślenia i koncentracji. Początkowo odkrywane elementy były nie lada wyzwaniem do zapamiętania, ale z biegiem czasu każdy obiekt znajdywał swoją parę. A co Ty wiesz o Łodzi? ? chciałoby się zapytać przybyłych gości, no i zapytaliśmy. Przygotowany przez nas quiz traktował nieco o historii, kulturze, aspektach przyrodniczych i społecznych. A czy Ty wiesz jaka jest najdłuższa ulica w Łodzi i ile parków znajduje się na terenie Łodzi? Nasi goście (już) wiedzą!

 

Relacja fotograficzna

www.facebook.com/media/set/

ROK AKADEMICKI 2011/2012

Okres realizacji: maj 2012

Koordynator: Jakub Zasina

Zaangażowani kołowicze: Olga Zuchora

Opieka naukowa: mgr inż. arch. Wiktor Wróblewski

Opis:
W ramach obchodów Dni Gospodarki Przestrzennej 2012 we wtorek 15 maja zaprosiliśmy studentów i kadrę akademicką kierunku do holu budynku T Wydziału na wernisaż wystawy makiet urbanistycznych, które powstały w ramach Ogólnopolskiej Konferencji i Warsztatów Studenckich ?pO KOLEI. Czas na Łódź!„. Przyglądając się im, można było przekonać się o tym, jakie przekształcenia na terenach pokolejowych w naszym mieście zaplanowały interdyscyplinarne zespoły studentów (z uczelni ekonomicznych, humanistycznych, przyrodniczych, technicznych) i licealistów. Otwarciu towarzyszył specjalistyczny komentarz p. Wiktora Wróblewskiego, pod którego okiem makiety powstawały. Wystawa czynna była przez dwa tygodnie – do 25 maja.

100

Relacja fotograficzna

 

Okres realizacji: październik 2011

Koordynator: Maciej Sobański

Zaangażowani kołowicze: Agnieszka Czerwińska, Dorota Ogórek, Natalia Ufnalska, Jakub Zasina, Olga Zuchora

Współpraca: arch. Małgorzata Domagało-Wnuk

Opis:
Pierwsza odsłona wystawy "Coś ma się na rzeczy!" prezentowała makiety wykonane przez studentów Gospodarki Przestrzennej w ramach zajęć z Projektowania urbanistycznego prowadzonych przez panią mgr inż. arch. Małgorzatę Domagało-Wnuk w semestrze letnim 2010/2011. Tworząc makiety, studenci mieli za zadanie przyjrzeć się zastanym strukturom przestrzennym śródmieścia Łodzi, a następnie zaproponować autorskie wizje przemian analizowanego obszaru. Dwuosobowe zespoły pracowały nad pojedynczymi kwartałami. Wystawa była świetną okazją do oceny wysuniętych propozycji pod kątem ich spójności. Stała się ona ponadto skuteczną inspiracją do dyskusji na temat urbanistyki i planowania przestrzennego w naszym mieście. Prezentowany obszar ograniczony był ulicami Tuwima-Kopcińskiego-Nawrot-Dowborczyków.

100

Relacja fotograficzna

Relacja wideo

 

Okres realizacji: listopad 2011

Koordynator: Jakub Zasina

Zaangażowani kołowicze: Olga Zuchora

Współpraca: dr Artur Gajdos

Opis:
4 listopada 2011 roku członkowie SKN SPATIUM zorganizowali wyjątkową lekcję dla przedszkolaków pt. „Zwierzaki opanowały Łódź!”, w której korzystając z wizerunków zwierząt umieszczonych na elewacjach łódzkich kamienic, próbowali zainteresować ich architekturą miasta. W czasie zajęć dzieciaki odgadując gatunki zwierząt, dowiadywały się, w których częściach budynków mogą je zazwyczaj odnaleźć. Zapoznały się też z symboliką wybranych zwierząt oraz o ich związkach z funkcjami obiektów. Wszystko po to, aby zachęcić najmłodszych do częstszego przyglądania się łódzkiej przestrzeni i spacerowania po naszym mieście. Prezentację opracowaną przez nas na potrzeby zajęć zamieszczamy poniżej.

Lekcja była jednym z elementów wizyty przedszkolaków na naszym Wydziale, którą przygotował dr Artur Gajdos z Katedry Ekonometrii Przestrzennej. W czasie wycieczki dzieci wzięły udział także w warsztatach dotyczących walut, zwiedziły Centrum Informatyczno-Ekonometryczne, Bibliotekę Wydziałową, a także nowy mural „Nauka kluczem do wiedzy” w patio.

 

 

Okres realizacji: czerwiec 2011 - kwiecień 2012

Koordynator: Olga Zuchora

Zaangażowani kołowicze: Marceli Boncler, Magdalena Kowalczyk, Katarzyna Pasikowska, Jakub Zasina

Współpraca: arch. Wiktor Wróblewski, Instytut Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej

Opis:
Nasze Koło zorganizowało cykl warsztatów w ramach przedsięwzięcia „Uniwersytet Łódzki dla Dzieci”. Zajęcia pt. „Estetyczny przedsiębiorca” skierowaliśmy dla dzieci w wieku od 07 do 12 lat. Celem przedsięwzięcia było uświadomienie dzieci o tym, jak bardzo estetyka wpływa na sukces w prowadzeniu własnego biznesu. Wyczulaliśmy najmłodszych na fakt, o którym często zapominają dorośli: działając w przestrzeni publicznej, wpływamy na jej jakość, która zależy od umiejętności wypracowywania wspólnych rozwiązań.

Warsztaty rozpoczynaliśmy od zapoznania dzieci z historią reklamy. Następnie, poprzez quiz, pokazywaliśmy im jak dużą rolę odgrywają we współczesnym świecie marki produktów i usług, prezentując ponadto dobre i złe praktyki w zakresie reklamy zewnętrznej. Głównym zadaniem uczestników było wymyślenie swojego biznesu, a następnie zaprojektowanie witryn sklepowych. Uwzględniając rodzaj działalności, charakter budynku oraz jego kolorystykę, dzieci nanosiły swoje propozycje na wizerunki kamienic z ulicy Piotrkowskiej. W ten sposób nie tylko zapoznawały się z podstawami marketingu i reklamy, ale przede wszystkim dowiadywały się, jak wiele elementów wymaga koordynacji między sklepikarzami, aby końcowy efekt był satysfakcjonujący.

Warsztaty odbywały się pod honorowym patronatem Prezydent Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej oraz Fundacji Ulicy Piotrkowskiej. Wizerunki kamienic zostały użyczone nam przez studentów i pracowników Instytutu Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej.

Warsztaty spotkały się z dużym zainteresowaniem. Na zaproszenie organizatorów Festiwalu Kultury Miejskiej „Przebudowa. Nowy wymiar miasta” zorganizowaliśmy ich dodatkową odsłonę również w Krośnie.

Relacja fotograficzna: (1)   (2)  (3)  (4)  (5)

Relacja wideo

 

Okres realizacji: marzec - maj 2012

Koordynator: Maciej Tyjan, Jakub Zasina

Zaangażowani kołowicze: Monika Figlus, Beata Niepiekło, Olga Zuchora

Współpraca: AIESEC, Łódzkie Stowarzyszenie Inicjatyw Miejskich "Topografie"

Opis:
W maju 2012 roku zorganizowaliśmy projekcję filmów o tematyce miejskiej – „proMIEJSKIE projekcje”. Chcieliśmy w ten sposób zwrócić uwagę na wybrane aspekty miejskiego życia i poszerzyć wiadomości studentów o informacje nie poruszane podczas zajęć uniwersyteckich.

Motywem przewodnim pierwszej edycji „proMIEJSKICH projekcji” były „miasta-ruiny„. W oparciu o przykłady Hawany (Kuba), Czarnobylu (Ukraina) i Detroit (USA) prowokowaliśmy widzów do przemyśleń i dyskusji o życiu i stanie technicznym naszego miasta. Na ile porównania z trzema zagranicznymi ośrodkami okazały się dla Łodzi korzystne, a na ile negatywne? Można było się o tym przekonać oglądając trzy filmy:

  • Hawana: Nowa sztuka obracania w ruinę (Havanna: Die neue Kunst Ruinen zu bauen) Niemcy 2006

Opowieść o Hawanie - mieście, które w specyficzny dla siebie sposób łączy piękno i brzydotę. Stolica Kuby chyli się ku upadkowi, choć na każdym kroku widać teatry, kamienice i rezydencje, którez jednej strony pamiętają swoją niedawną świetność, a z drugiej przestaną niedługo istnieć. Na podstawie rozmów z mieszkańcami ruin dwaj niemieccy dziennikarze rysują obraz sentymentalnego miasta pełnego ludzi, uczuć i architektury.

 

  • Prypeć: Kroniki miasta widmo (Pripyat: Ghost City Chronicles) Rosja 2008

Prypeć - nowoczesne, idealne miasto do życia, zamieszkałe przez radosnych i szczęśliwych ludzi. Sielanka dobiegła kresu 26 kwietnia 1986 roku, kiedy w pobliskim Czarnobylu miała miejsce katastrofa elektrowni jądrowej. Tętniące energią miasto z dnia na dzień przestało istnieć. Film ukazuje wspomnienia ówczesnych mieszkańców Prypeci, architektów oraz byłych pracowników elektrowni.

  • Detroit, dzikie miasto (Detroit, Ville Sauvage) Francja 2010

Przemysł motoryzacyjny rozpoczął szybki rozwój Detroit i sprawił, że stało się ono najbardziej uprzemysłowionym miastem w Stanach Zjednoczonych. Drastyczne zmiany w amerykańskiej demografii i kulturze położyły kres bogatemu ośrodkowi, który zaczął popadać w ruinę. Czy złe czasy miasto ma już za sobą? Rodzi się środowisko, w którym młodzi ludzie i miejscy rolnicy powracają do zrujnowanego Detroit.


„proMIEJSKIE projekcje” organizowaliśmy każdorazowo w RINGU w budynku D naszego Wydziału. Były one kolejnym krokiem naszego Koła, mającym na celu ożywienie tej przestrzeni i docelowo przekształcenie jej w miejsce spotkań studentów Ek-Socu.


100

Relacja fotograficzna

Okres realizacji: maj - czerwiec 2012

Koordynator: Jakub Zasina

Zaangażowani kołowicze: Marceli Boncler, Monika Figlus, Dorota Kurowska, Patryk Łowicki, Beata Niepiekło, Dominika Pawlik, Milena Ulatowska, Olga Zuchora

Opieka naukowa: mgr Małgorzata Świerczyńska

Opis:
Pierwsze godziny czerwca okazały się bardzo deszczowe i chłodne. Mimo niesprzyjających warunków pogodowych zachęcaliśmy pierwszego dnia tego miesiąca licealistów do studiowania na naszym Wydziale podczas Pikniku Nauki i Wiedzy Uniwersytetu Łódzkiego! Między budynkami wydziałów Fizyki, Matematyki i Zarządzania na zwiedzających czekało wiele atrakcji.

Przedstawiciele każdego z Wydziałów przygotowali stoiska, których zadaniem było promowanie oferowanych kierunków studiów. Naszemu Kołu powierzono promocję Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego. W tym celu przygotowaliśmy quiz z rozpoznawania logotypów miast z Polski i ze świata, w którym do wygrania były gadżety uniwersyteckie, wyświetlaliśmy filmy prezentujące działalność naszego Koła, tłumaczyliśmy na czym polegają zajęcia z Projektowania urbanistycznego przy pomocy makiet, a także rozdawaliśmy materiały informacyjne na temat oferty edukacyjnej Wydziału i dzieliliśmy się doświadczeniami ze studiowania na Ek-Socu.

Więcej atrakcji czekało na zwiedzających jednak poza stoiskiem. Z uwagi na deszcz zorganizowaliśmy cztery turnieje gry „Cottonpoly. I Ty możesz zostać Lodzermenschem!” we wnętrzach Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej, a nie jak pierwotnie planowaliśmy na trawniku. Zmiana lokalizacji nie wpłynęła jednak na zainteresowanie grą, które okazało się być całkiem spore!

Spragnieni wrażeń mogli spróbować swoich sił na specjalnej, nadmuchiwanej ściance wspinaczkowej, na której „zdobywano szczyty z Ek-Socem”! :-)

Relacja fotograficzna

Okres realizacji: listopad - grudzień 2011

Koordynator: Anna Osińska

Zaangażowani kołowicze: Monika Figlus, Magdalena Kowalczyk, Dominika Pawlik, Paulina Rydz, Natalia Ufnalska, Jakub Zasina, Olga Zuchora

Opieka naukowa: dr Marcin Feltynowski, mgr Anna W. Tomaszewska, mgr inż. Wiktor Wróblewski

Współpraca: Koło Naukowe Studentów Architektury Politechniki Łódzkiej "KĄT"

Opis:
Otwarty Klub Dyskusyjny „Ring. ZmieńMY go!” był pierwszym krokiem na drodze do zmian popularnego Ringu! Podczas niego chcieliśmy poznać opinie studentów i wykładowców Ek-Socu, a także przedstawicieli środowisk architektonicznych i artystycznych na temat tego miejsca i propozycji działań, które mogłyby przyczynić się do jego uatrakcyjnienia.

Klub rozpoczęliśmy od analizy plusów i minusów Ringu. Zgodziliśmy się, że dysponuje on cechami, które potencjalnie mogą zachęcić do wspólnego spędzania w nim czasu: obszerne i wysokie pomieszczenie, spory potencjał aranżacji, „mobilność” mebli (łatwo je grupować i przenosić), dostępność do automatów z napojami i przekąskami. Niestety, wad naliczyliśmy zdecydowanie więcej: estetyka Ringu kojarzy nam się z placówkami pocztowymi i szpitalami; miejsca do siedzenia są niewygodne i jest ich za mało; na posadzce łatwo się poślizgnąć; wnętrze sprawia wrażenie „chłodnego” i nieprzytulnego, na co wpływa m.in. równomierne i wysoko umieszczone oświetlenie; osoby korzystające z komputerów nie mogą ich podłączyć do gniazdek, ani skorzystać z bezprzewodowego internetu; i jest w tym miejscu za głośno.

Wszystko to sprawia, że w Ringu spędzamy czas dlatego, że musimy, a nie dlatego, że chcemy. A przecież może być zupełnie inaczej! Przekonać się można o tym było dzięki dwóm prezentacjom. Podczas pierwszej z nich Jakub Zasina przedstawił przykłady wnętrz edukacyjnych i akademickich oraz omówił ich charakterystyczne cechy, dzięki którym pozostają „żywe” i skupiają aktywność ludzi. Natomiast drugą prezentację przygotowali Agata Boszczyk i Rafał Jóźwiak z Koła Naukowego Studentów Architektury Politechniki Łódzkiej „KĄT”. Dzięki nim dowiedzieliśmy się, jak kilka lat temu powstała bardzo interesująca przestrzeń prostudencka w Łodzi –KĄT.

Ostatnim punktem spotkania była praca w grupach. Zespoły zbierały pomysły, które ożywiłyby Ring i sprawiły, że chętniej spędzalibyśmy czas. Okazało się, że wiele z propozycji rozwiązań poszczególnych grup było do siebie zbliżonych, co zdecydowanie ułatwi przyszłe projektowanie i sprawi, że miejsce to będzie spełniało oczekiwania większości studentów.

Dziękujemy za czynny udział w Klubie! Będziemy na bieżąco informować o postępach prac nad zmianami w Ringu! :-)

100

Relacja fotograficzna
 

Okres realizacji: grudzień 2011 - kwiecień 2012

Koordynator: Agnieszka Czerwińska

Zaangażowani kołowicze: Milena Ulatowska, Olga Zuchora

Opieka naukowa: dr Marcin Feltynowski

Współpraca: Fundacja Normalne Miasto - Fenomen

Opis:
W marcu 2012 roku ogłosiliśmy konkurs internetowy pt. „Miejski detektyw”, którego uczestników poprosiliśmy o przyjrzenie się Łodzi z lotu ptaka. Ich zadaniem było odnalezienie ciekawych zjawisk przestrzennych z obszaru naszego miasta za pomocą najnowszej, niedawno opublikowanej ortofotopamy Łodzi. Internauci spisali się na medal – intrygujący materiał dowodowy został zebrany! Zapraszamy do obejrzenia efektów prac poszukiwawczych poniżej.

Nagrodziliśmy szóstkę najbardziej bystrych detektywów:

Michała Grudę,
Beatę Niepiekło,
Joannę Olewińską,
Dorotę Paradowską,
Damiana Tomczyka,
Mariusza Wasilewskiego.

100

Relacje mediów:
Miejski Detektyw (całość); Radio Planeta, red. Jakub Kaleta, 19 marca 2012
Miejski Detektyw (skrót); Radio Planeta, red. Jakub Kaleta, 19 marca 2012

Zrzuty ekranowe nadesłane przez uczestników konkursu

Pełny tytuł: Ogólnopolska Konferencja i Warsztaty Studenckie "pO KOLEI. Czas na Łódź!"

Okres realizacji: grudzień 2011 - maj 2012

Koordynator: Olga Zuchora

Zaangażowani kołowicze: Wioletta Czubak, Monika Figlus, Marcin Gołdyn, Blanka Kokosińska, Magdalena Kowalczyk, Dorota Kurowska, Ewelina Marciniak, Beata Niepiekło, Katarzyna Pasikowska, Dominika Pawlik, Magdalena Piekacz, Maciej Tyjan, Natalia Ufnalska, Jakub Zasina (koordynator części warsztatowej)

Opieka naukowa: mgr Ewa M. Boryczka, dr Marcin Feltynowski, dr Mariusz E. Sokołowicz, mgr inż. arch. Wiktor Wróblewski

Współpraca: XII Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi; Architekci.pl; EC1 Łódź - Miasto Kultury; Instytut Spraw Obywatelskich; Łódzka Inicjatywa na rzecz Przyjaznego Transportu; Łódzka Kolej Aglomeracyjna S.A.; Miejski Punkt Kultury PREXER-UŁ; MPK-Łódź Sp. z o.o.; Music Hostel; Pociąg do Łodzi; PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.; Rynek Kolejowy; Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji RP; SYSTRA S.A., Tiry na tory; Towarzystwo Urbanistów Polskich; Urbanistyka.info; Urząd Miasta Łodzi; Wojciech Zasina

Opis:

W dniach 18-22 kwietnia 2012 roku zorganizowaliśmy Ogólnopolską Konferencję i Warsztaty Studenckie „pO KOLEI. Czas na Łódź!”. Było to jedno z większych inicjatyw studenckich kół naukowych gospodarki przestrzennej w naszym kraju! Wielowątkowe wydarzenie oparliśmy o trzy wymiary tematyczne:

  • O KOLEI
    Jak obecność kolei i inwestycje w nie oddziałują na rozwój ekonomiczny, społeczny i przestrzenny miast i regionów?
  • PO KOLEI
    Jak zagospodarowuje i rewitalizuje się tereny pokolejowe, gdy przestają one pełnić pierwotne funkcje?
  • PO KOLEI. Czas na Łódź!
    Czy ogromne inwestycje kolejowe zapewnią Łodzi sukces i jak wpłyną na przyszłość miasta?

Całość przedsięwzięcia rozpoczęła się już we wtorek 17 kwietnia od przyjazdu uczestników spoza Łodzi do naszego miasta. Zakwaterowaliśmy ich w ścisłym centrum Łodzi – przy ulicy Piotrkowskiej – w hostelu Music. Dzięki jego dogodnej lokalizacji łatwo było się nam przemieszczać przez kolejne dni, aby uczestniczyć w wydarzeniach przewidzianych w programie Konferencji i Warsztatów. A program przewidzieliśmy bogaty!

Pierwszy dzień – środa 18 kwietnia – rozpoczął się od części konferencyjnej, która odbyła się w multimedialnej, przestronnej i świeżo wyremontowanej auli C140 naszego Wydziału. Zgromadzonych gości przywitał Dziekan Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego – prof. dr hab. Jan Gajda. Wystąpienia zgromadzone w I sesji eksperckiej miały na celu tematyczne wprowadzenie uczestników do Łodzi i kolei na jej obszarze. Dlatego też w prezentacjach zawarto informacje o historii łódzkiego węzła kolejowego, jego obecnych modernizacjach i rozbudowie, a także o wdrażanych rozwiązaniach urbanistycznych bezpośrednio związanych z inwestycjami kolejowymi. Sesja ta odpowiadała więc wcześniej wspomnianemu blokowi tematycznemu „pO KOLEI. Czas na Łódź!”. W jej ramach swoje referaty wygłosili m.in. przedstawiciele środowiska naukowego, spółek kolejowych, biznesu i sektora publicznego.

Kolejne dwie sesje – studenckie – skupiły się na tematyce z bloku „O KOLEI”. Przedstawiciele polskich uczelni wygłosili referaty, w których skupili się na roli kolei we współczesnych gospodarkach, a także na ich ekonomicznym, społecznym i przestrzennym wpływie na poziom rozwoju miast i regionów. Każda sesja kończyła się panelem dyskusyjnym, w którym prelegenci mieli okazję odpowiedzieć na pytania zgromadzonej publiczności. Osoby, które nie mogły przybyć na Konferencję osobiście, miały możliwość śledzenia jej przebiegu na żywo na naszym facebookowym fanpage’u.

Dzień zakończyliśmy imprezą integracyjną, która odbyła się w dwóch klubach z podwórka przy Piotrkowskiej 102: Łodzi Kaliskiej i Lordi’s.

Prawdopodobnie najintensywniejszym dniem okazał się czwartek 19 kwietnia. Rozpoczął się on od II sesji eksperckiej, w której zaproszeni goście wygłosili prezentacje skupiające się na tematyce transportu intermodalnego i kolejowego. Chwilę później na mównicy pojawili się studenci, którzy tym razem próbowali odpowiedzieć na pytanie o to, co „pO KOLEI”. W tym celu przedstawili przykłady z Polski i ze świata na to, jak zrewitalizować – a przez to ożywić – tereny pokolejowe.

Z zagadnieniem tym wiązała się wycieczka, jaką na naszą prośbę przygotowała dla uczestników instytucja „EC1 Łódź – Miasto Kultury„. Jej przedstawiciele zapoznali studentów z realizowaną obecnie koncepcją przekształcenia dawnej Elektrociepłowni EC1 w centrum kultury i sztuki. Będzie ono nową wizytówką Łodzi, witającą przyjeżdżających na powstający właśnie dworzec Łódź Fabryczna. Uczestnicy Warsztatów mogli przejść się po terenie budowy i z bliska przyjrzeć się ogromnej inwestycji.

Po powrocie na Uniwersytet przedstawione zostało zadanie warsztatowe, które polegało na stworzeniu koncepcji programowo-przestrzennej dla jednego z dwóch obszarów pokolejowych w Łodzi. Efektem końcowym prac ośmio- lub dziewięcioosobowych grup warsztatowych, składających się ze studentów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych, były makiety urbanistyczne oraz prezentacje multimedialne. Przystępując do organizacji Warsztatów postawiliśmy sobie za cel wyczulenie uczestników na wielość zagadnień, jakie należy wziąć pod uwagę przy opracowywaniu wizji zagospodarowania terenów problemowych w miastach, a także przekonać ich do uzyskiwania efektu wielkomiejskości w projektowaniu urbanistycznym. Z tego powodu uczestnicy najpierw musieli wykonać szereg zadań przygotowujących ich do kompleksowego ujęcia tematu – dokonali oni m.in. relatywnie szczegółowej inwentaryzacji obszarów, analizy SWOT i analizy interesariuszy. Aby wyczulić uczestników Warsztatów na najbardziej istotne kwestie zadania eksperci wygłosili dla nich odpowiednie prezentacje, a także przygotowali specjalny Poradnik, w którym informacje te były ujęte szerzej. Uczestnicy Warsztatów otrzymali ponadto płytę DVD z dodatkowymi materiałami: historycznymi mapami Łodzi, jej ortofotomapami, starymi pocztówkami i fotografiami oraz dokumentami planistycznymi.

Atrakcją wieczoru był nocny przejazd zabytkowym tramwajem po Łodzi! Z opóźnieniem (ale jednak!) wyruszyliśmy dwoma wagonami typu 5ND z zajezdni Chocianowice, a następnie pomknęliśmy trasą: Pabianicka, Politechniki, Żeromskiego, Kopernika, Gdańska, Legionów, pl. Wolności, Pomorska, Kilińskiego, Piłsudskiego, Kopcińskiego, Narutowicza (gdzie większość z nas wróciła do hostelu) i z powrotem do zajezdni. Przy okazji wyjaśniliśmy osobom spoza Łodzi genezę słów „krańcówka” i „migawka” :-)

piątek 20 kwietnia grupy warsztatowe intensywnie gromadziły materiały, które stały się podstawą do prowadzenia prac projektowych. Dokonywały ich analizy, a także przystępowały do wytyczania pierwszych koncepcji. Swoje pomysły mogli konsultować z ekspertami. A wieczorem, dzięki uprzejmości Miejskiego Punktu PREXER-UŁ oraz Stowarzyszenia „Topografie”, mogliśmy przekonać się o tym, jak z „końcem ery przemysłowej” radzą sobie Detroit i Łódź.

Zwarci i gotowi do pracy uczestnicy Warsztatów od samego rana w sobotę 21 kwietnia przystąpili do nadawania zasadniczych szlifów swoim koncepcjom. Prace toczyły się intensywnie do godziny 15:00, po czym każda z grup zaprezentowała swoje pomysły przed publicznością. Była to również okazja do zadania dodatkowych pytań zarówno przez jurorów, jak i przez członków innych grup warsztatowych.

Po burzliwych naradach Jury ogłosiło swój werdykt. Najlepszą pracę wykonała grupa druga w składzie: Janusz Górny, Kamil Hałaczkiewicz, Anna Jakoniuk, Tomasz Litwin, Ewa Niebudkowska, Anna Nowak, Katarzyna Nowakowska, Iwona Palińska, Monika Szczypiorska. Drugie miejsce zajęła koncepcja autorstwa grupy pierwszej w składzie: Urszula Cyganik, Maria Dudek, Martyna Góreczna, Hubert Horynek, Agnieszka Jędrzejak, Magdalena Miszczyk, Anna Mośkiewicz, Michał Wójcik, Joanna Zdradek. Ostatnie miejsce na podium przypadło koncepcji autorstwa grupy czwartej w składzie: Filip Dorociński, Marta Kin, Paweł Krzemiński, Magdalena Mayer, Magdalena Miąsko, Aleksandra Piasecka, Kamila Rychlik, Aleksandra Szymańska, Kama Wowk.

Sobotni wieczór upłynął nam przy grach planszowych, natomiast w niedzielę 22 kwietnia zaprosiliśmy uczestników na wycieczkę po Księżym Młynie, gdzie zwracaliśmy szczególną uwagę na wątki kolejowe i pokolejowe.

Bardzo się cieszymy z tego, że mogliśmy zorganizować Konferencję i Warsztaty, goszcząc tak liczne grono studentów spoza Łodzi. Przedsięwzięcie odbyło się w ramach XII Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi, a honorowym patronatem objęli je Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska oraz Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Łódzkiego prof. dr hab. Włodzimierz Nykiel.

Serdecznie dziękujemy za udział w Konferencji i Warsztatach reprezentantom następujących uczelni:

  • Politechnika Łódzka,
  • Politechnika Warszawska,
  • Politechnika Wrocławska,
  • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie,
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie,
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu,
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
  • Uniwersytet Łódzki,
  • Uniwersytet Opolski,
  • Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.

Konferencja i Warsztaty zostały później udokumentowane m.in. poprzez organizację wystawy makietwydanie specjalnego numeru Magazynu SKN SPATIUM „KWARTAŁ” oraz wystąpienie Jakuba Zasiny na Pecha Kucha Night Lodz vol. 10.

Do pobrania:

 

Okres realizacji: czerwiec - grudzień 2011

Koordynator: Agata Szewczyk (z ramienia SKN SPATIUM) i Rafał Kowalczyk (z ramienia SKN HR Leaders)

Zaangażowani kołowicze: Magdalena Kowalczyk, Monika Kubik, Beata Niepiekło, Dorota Ogórek, Dominika Pawlik, Olga Zuchora

Opieka naukowa: dr Marcin Feltynowski

Współpraca: ING Bank Śląski, SKN HR Leaders

Opis:
W dniach 19?20 października 2011 roku na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym zorganizowane zostało stoisko projektu ?Innowacyjne biuro?. W jego ramach Koła Naukowe przeprowadziły mini quiz z nagrodami, dotyczący sektora usług i przestrzeni biurowych. Ponadto członkowie SKN SPATIUM udzielali informacji o współczesnych metodach organizacji przestrzeni biurowych, jednocześnie zachęcając studentów do samodzielnego zaprojektowania swojego wymarzonego biura w przeznaczonym do tego programie komputerowym. Natomiast u przedstawicieli HR Leaders można było uzyskać porady z zakresu poprawnego pisania CV i listów motywacyjnych, a także dowiedzieć się, jakie są najczęściej popełniane błędy przez osoby ubiegające się o pracę. Ważnym elementem wydarzenia była akcja rekrutacyjna wśród studentów do badań fokusowych.

Wspomniane wcześniej badanie fokusowe miało miejsce 26 października i obejmowało grupę studentów, jak również grupę pracowników biurowca ING Banku Śląskiego. Skonfrontowane zostały oczekiwania przyszłych partycypantów przestrzeni biurowych z ich obecnymi użytkownikami. Gdy raport z badania powstanie, zapoznać się z nim będzie można na stronie SKN SPATIUM.

100

Relacja fotograficzna

Okres realizacji: kwiecień-maj 2012

Koordynator: Milena Ulatowska

Zaangażowani kołowicze: Patryk Łowicki, Marcin Gołdyn, Natalia Ufnalska, Marcin Zdanowski

Współpraca: Klub "Riff-Raff"

Opis:
Tradycyjnie, dwa razy w roku, nasze Koło organizuje Imprezę integracyjną Gospodarki Przestrzennej. Na każdej z tych imprez bawią się nie tylko studenci, ale również wykładowcy i absolwenci, co pomaga zacieśniać więzi. Oprócz tego każdorazowym celem przedsięwzięcia jest budowanie tożsamości naszego kierunku, co pozytywnie wyróżnia Gospodarkę Przestrzenną na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym.

W nocy ze środy na czwartek (16-17 maja) bawiliśmy się na wiosennej edycji imprezy, której motywem przewodnim byli superbohaterowie. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane w ramach obchodów Dni Gospodarki Przestrzennej 2012.

Tradycyjnie zorganizowaliśmy konkurs karaoke. Każdy rocznik mógł wystawić jeden zespół. Ponadto wybraliśmy najlepiej przebraną parę studentów: Magdalenę Stańczyk (III rok GP) oraz Michała Striżko (I rok USM GP).

100

Relacja fotograficzna

Okres realizacji: listopad 2011

Koordynator: Natalia Ufnalska

Zaangażowani kołowicze: Monika Figlus, Beata Niepiekło, Dominika Pawlik, Marcin Zdanowski

Współpraca: Klub Riff Raff

Opis:
Tradycyjnie, dwa razy w roku, nasze Koło organizuje Imprezę integracyjną Gospodarki Przestrzennej. Na każdej z tych imprez bawią się nie tylko studenci, ale również wykładowcy i absolwenci, co pomaga zacieśniać więzi. Oprócz tego każdorazowym celem przedsięwzięcia jest budowanie tożsamości naszego kierunku, co pozytywnie wyróżnia Gospodarkę Przestrzenną na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym.

W nocy ze środy na czwartek (16-17 listopada) bawiliśmy się na jesiennej edycji imprezy, której motywem przewodnim był „Dres Party”. Uczestnicy jak zwykle dopisali i przygotowali wcześniej przebrania, o czym można przekonać się dzięki zdjęciom umieszczonym poniżej.

Klub Riff Raff pękał w szwach do późnych godzin nocnych – na naszą imprezę przyszło ponad 350 osób! Tradycyjnie zorganizowaliśmy konkurs karaoke. Każdy rocznik mógł wystawić jeden zespół, a utwór „Jestem z miasta” zaśpiewali także nasi wykładowcy!

Ponadto wybraliśmy najlepiej przebraną parę studentów: Katarzynę Pasikowską (III rok GP) oraz Piotra Ostrowskiego (absolwenta GP).

100

Relacja fotograficzna

Okres realizacji: styczeń-maj 2012

Koordynator: Monika Figlus

Zaangażowani kołowicze: Dorota Kurowska, Ewelina Marciniak, Dorota Ogórek, Agata Szewczyk, Jakub Zasina, Olga Zuchora

Opieka naukowa: dr Marcin Feltynowski

Współpraca: Fundacja Ulicy Piotrkowskiej

Opis:
Wydarzeniem przewodnim Dni Gospodarki Przestrzennej 2012 był turniej gry "Cottonpoly. I Ty możesz zostać Lodzermenschem!?". Gra została opracowana przez członkinie SKN SPATIUM i opierała się o formułę znaną m.in. z popularnych planszówek, takich jak Monopoly i Eurobiznes. W tym jednak przypadku potyczki na rynku nieruchomości toczyły się w Łodzi z przełomu XIX i XX wieku. Gracze wcielali się w słynnych fabrykantów i dzięki sprytowi, szczęściu i licznym umiejętnościom budowali własne „bawełniane królestwa”.

Rozgrywka toczyła się na ogromnej kwadratowej planszy, której bok był długości aż 2,5m. Organizatorki przedsięwzięcia zadbały o mocne osadzenie fabuły gry w dziejach naszego miasta, dlatego też przygotowały karty nieruchomości opatrzone celowo rysem historycznym łódzkich fabryk i starymi pocztówkami. Nieprzypadkowo także środkiem pieniężnym w grze był rubel. Dziewczyny zadbały o efektowną stronę wizualną przedsięwzięcia – na potrzeby gry samodzielnie pomalowały planszę, uzupełniły ją o graficzne symbole, a także przygotowały odpowiedniej wielkości domki i fabryki. Za pionki posłużyły graczom kolorowe szpulki nici.

Najpierw inwestorami zostali studenci i wykładowcy naszego Wydziału. W poniedziałek 14 maja rozegrali oni rundę eliminacyjną na popularnym „Ringu” w budynku D. Dwa kolejne etapy eliminacyjne rozegrano także na Wydziale Nauk Geograficznych UŁ (we wtorek 15 maja) oraz w Instytucie Architektury i Urbanistyki PŁ (w środę 16 maja). Zwycięzcy poszczególnych etapów spotkali się w Wielkim Finale, który zorganizowaliśmy w piątek 18 maja w pasażu Józewskiego przy ulicy Piotrkowskiej.

Najzamożniejsi okazali się być reprezentanci naszego Wydziału, dzięki czemu zdobyli tytuł „Mistrzów GP w Łodzi”! Z tej okazji otrzymali puchar przechodni, który z roku na rok będzie służył kolejnym wspólnym inicjatywom kół naukowych gospodarki przestrzennej w Łodzi.

100

Relacja fotograficzna: (1)  (2)  (3)

Okres realizacji: czerwiec - listopad 2011

Koordynator: Agnieszka Czerwińska

Zaangażowani kołowicze: Monika Figlus, Blanka Kokosińska, Beata Niepiekło, Dorota Ogórek, Anna Osińska, Agata Szewczyk, Jakub Zasina, Olga Zuchora

Opieka naukowa: dr Marcin Feltynowski

Współpraca: ESRI, Tom-Tom, Urząd Miasta Zduńska Wola

Opis:
16 listopada 2011 roku na całym świecie obchodzony był „GIS Day”, czyli dzień dedykowany technologii Systemów Informacji Przestrzennej. Dołączyliśmy do międzynarodowego grona organizatorów przedsięwzięcia i zorganizowaliśmy jego lokalną edycję! Wydarzenie zainteresowało nie tylko środowisko akademickie kierunku, ale także przedstawicieli instytucji publicznych – w tym Urzędu Miasta Łodzi, Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich oraz Łódzkiego Ośrodka Badań Regionalnych.

W części konferencyjnej referaty wygłosili przedstawiciele firmy ESRI (wiodącego producenta oprogramowania GIS), którzy pokazali, w jaki sposób można wykorzystywać technologię GIS na różnych platformach sprzętowych. Dariusz Dzionek z Urzędu Miasta Zduńska Wola zapoznał słuchaczy z zaletami stosowania tego typu narzędzi w praktyce i podzielił się refleksjami na temat skuteczności funkcjonowania administracji publicznej. Z kolei Łukasz Twardowski z łódzkiego oddziału międzynarodowej grupy Tom-Tom zaciekawił uczestników konferencji prezentacją narzędzi tworzonych przez łodzian. Udowodnił tym samym, że w naszym mieście powstają bardzo innowacyjne produkty, które znajdują zastosowanie u tysięcy użytkowników na całym świecie.

Referaty wygłosiły także członkinie naszego Koła. Wioletta Czubak przedstawiła koncepcję swojej pracy magisterskiej dedykowanej Parkowi Krajobrazowemu Wzniesień Łódzkich, a Agnieszka Czerwińska zaprezentowała wyniki badania nt. stosowania technologii GIS w gminach miejskich Łódzkiego Obszaru Metropolitalnego.

Dla studentów zorganizowaliśmy ponadto warsztaty z tworzenia baz danych. Poprowadził je wieloletni praktyk w tej dziedzinie – Marcin Jóźwiak – który nie tylko wyjaśnił nam mechanizmy funkcjonowania baz, ale także „wyposażył” nas w praktyczne umiejętności ich tworzenia i przekazał nam cenne wskazówki.

GIS Day’owi towarzyszyły liczne atrakcje! Uczestnicy otrzymali gadżety ufundowane przez firmę ESRI oraz spróbowali ciasta przygotowanego przez członkinie naszego Koła specjalnie na tę okazję.

100

Relacja fotograficzna

 

Okres realizacji: grudzień 2011

Koordynator: Jakub Zasina

Zaangażowani kołowicze: Marceli Boncler, Monika Figlus, Magdalena Kowalczyk, Beata Niepiekło, Paulina Rydz, Natalia Ufnalska

Opieka naukowa: dr Mariusz E. Sokołowicz

Współpraca: Sekcja Promocji Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego

Opis:
9 grudnia 2011 roku współuczestniczyliśmy w organizacji specjalnego wydarzenia dla licealistów, które dedykowane było kierunkowi Gospodarka Przestrzenna. Było to trzecie spotkanie z cyklu „Dni kierunków”, z których każdy poświęcony jest innemu kierunkowi z oferty Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego. Pomysłodawcami przedsięwzięcia są pracownicy Sekcji Promocji. Organizacja „Dni” ma na celu atrakcyjne przedstawienie oferty dydaktycznej Wydziału wśród maturzystów. Każde ze spotkań składa się z przedstawienia charakterystyki kierunku, wystąpienia pracowników naukowo-dydaktycznych, prezentacji działalności koła naukowego oraz z tzw. „biegu na orientację ekonomiczno-socjologiczną” po Wydziale.

Dzień Gospodarki Przestrzennej upłynął przede wszystkim pod znakiem marketingu terytorialnego, który jest jednym z ważniejszych zagadnień poznawanych w ramach studiów na naszym kierunku. Dr Mariusz E. Sokołowicz wprowadził licealistów w świat marek, a także pokazał, w jaki sposób narzędzia promocji wykorzystywane są współcześnie przez miasta, ich włodarzy i mieszkańców. Naszą prezentację powiązaliśmy tematycznie z wystąpieniem dra Sokołowicza: przygotowaliśmy atrakcyjny quiz „Miejskie logomanie”, w którym uczniowie odgadywali miasta na podstawie fragmentów ich logo. Oczywiście zapoznaliśmy maturzystów także z działalnością naszego Koła: integracją kierunku, oddziaływaniem na miejską przestrzeń, projektami badawczymi, wyjazdami i spotkaniami „po godzinach”. Zainteresowani mogli zapoznać się ponadto z makietami tworzonymi przez studentów Gospodarki Przestrzennej w ramach przedmiotu „Projektowanie urbanistyczne” ;-)

Cieszymy się z pozytywnego odbioru wydarzenia przez jego uczestników. Mamy nadzieję, że w następnych latach przedsięwzięcie będzie kontynuowane i powiększane!

Relacja fotograficzna

Okres realizacji: marzec-maj 2012

Koordynator: Blanka Kokosińska, Jakub Zasina

Zaangażowani kołowicze: Monika Figlus, Natalia Ufnalska, Milena Ulatowska, Olga Zuchora

Opieka naukowa: dr Marcin Feltynowski, mgr inż. arch. Wiktor Wróblewski

Współpraca: SKN GP CIRKULA, SKN GP UŁ CIVITAS

Opis:

W dniach 14-18 maja 2012 roku odbyła się kolejna odsłona Dni Gospodarki Przestrzenej. Po raz pierwszy w historii tego wydarzenia idea Dni GP  wyszła poza muryWydziału Ekonomiczno-Socjologicznego, a to za sprawą nawiązania współpracy między trzema kołami gospodarki przestrzennej w naszym mieście. Do SKN SPATIUM ? inicjatora i wieloletniego organizatora Dni GP dołączyły SKN CIRKULA (działającego przy Kolegium Gospodarki Przestrzennej Politechniki Łódzkiej) oraz SKN CIVITAS (działającego przy Wydziałach Nauk Geograficznych oraz Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego). Członkowie trzech kół przygotowali szereg wydarzeń, których celem było zintegrowanie wspomnianych środowisk!

Wydarzeniem przewodnim tegorocznych obchodów był turniej gry "Cottonpoly. I Ty możesz zostać Lodzermenschem!". Została ona opracowana przez członkinie SKN SPATIUM i opierała się o formułę znaną m.in. z popularnych planszówek, takich jak Monopoly i Eurobiznes. W tym jednak przypadku potyczki na rynku nieruchomości toczyły się w Łodzi z przełomu XIX i XX wieku. Najpierw inwestorami zostali studenci i wykładowcy naszego Wydziału. W poniedziałek 14 maja rozegrali oni rundę eliminacyjną na popularnym „Ringu” w budynku D. Eliminacje rozegrano także na Wydziale Nauk Geograficznych UŁ (we wtorek 15 maja) oraz w Instytucie Architektury i Urbanistyki PŁ (w środę 16 maja). Zwycięzcy poszczególnych etapów spotkali się w Wielkim Finale, który zorganizowaliśmy w piątek 18 maja w pasażu Józewskiego przy ulicy Piotrkowskiej. Największe ?bawełniane królestwo? zbudowali reprezentanci naszego Wydziału, dzięki czemu zdobyli tytuł „Mistrzów GP w Łodzi”!

We wtorek zaprosiliśmy studentów i kadrę akademicką do holu budynku T Wydziału na wernisaż wystawy makiet urbanistycznych, które powstały w ramach Ogólnopolskiej Konferencji i Warsztatów Studenckich ?pO KOLEI. Czas na Łódź!„. Przyglądając się im, można było przekonać się o tym, jakie przekształcenia na terenach pokolejowych w naszym mieście zaplanowały interdyscyplinarne zespoły studentów (z uczelni ekonomicznych, humanistycznych, przyrodniczych, technicznych) i licealistów. Otwarciu towarzyszył specjalistyczny komentarz p. Wiktora Wróblewskiego, pod którego okiem makiety powstawały. Wystawa czynna była przez dwa tygodnie – do 25 maja.

Środa 16 maja okazała się czasem dla "Superbohaterów„! Od godziny 20:00 bawiliśmy się w klubie Riff-Raff na lubianej i wyjątkowej Imprezie integracyjnej Gospodarki Przestrzennej! Wielu z nas stawiło się w pomysłowych przebraniach! Wspólnie bawili się studenci i kadra naukowa kierunku z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ. Stałym elementem Imprezy są każdorazowo konkursy na najlepszy strój oraz na najlepsze karaoke.

W czwartek 17 maja spojrzeliśmy na miasto z zupełnie innej perspektywy. Czy osoby niepełnosprawne mogą swobodnie poruszać się po Łodzi? Czy natrafiają na trudności w codziennych obowiązkach? Przekonali się o tym uczestnicy zorganizowanej przez SKN CIRKULA gry miejskiej "Rajd sprawności miasta", podczas której musieli przemieszczać się po Łodzi za pomocą wózków inwalidzkich. Celem gry było zainteresowanie lokalnej społeczności niedopasowaniem współczesnych miast do potrzeb osób niepełnosprawnych. Tego samego dnia – wieczorem – została ponadto otwarta wystawa "Kraj-obrazy miejskie” na Wydziale Nauk Geograficznych UŁ, zorganizowana przez SKN CIVITAS. Prezentowała one prace studentów łódzkiego ASP, poruszające temat miejskości.

Cieszymy się ze współpracy, jaką udało nam się w tym roku rozpocząć i mamy nadzieję, że program Dni Gospodarki Przestrzenej będzie z roku na rok coraz atrakcyjniejszy!

100

Okres realizacji: listopad 2011 - marzec 2012

Koordynator:Jakub Zasina

Zaangażowani kołowicze: Marceli Boncler, Monika Figlus, Marcin Gołdyn, Blanka Kokosińska, Magdalena Kowalczyk, Michał Ludwiczak, Beata Niepiekło, Katarzyna Pasikowska, Maciej Tyjan, Natalia Ufnalska, Milena Ulatowska, Olga Zuchora

Opieka naukowa: dr Marcin Feltynowski, mgr inż. arch. Wiktor Wróblewski

Współpraca:
042 magazine, ATAK Design, Bajkonur, Centrum Dialogu, Creme de la Creme, Departament Gier, Grupa Cukier, Filharmonia Łódzka, Fundacja Art Industry, Fundacja LUX pro MONUMENTIS, Fundacja Urban Forms, Galeria Manhattan, Galeria Wschodnia, Hilton DoubleTree, Klub "Wytwórnia", Krytyka Polityczna, Łódzkie Stowarzyszenie Inicjatyw Miejskich Topografie, Łódzkie Zakłady Przemysłu Twórczego, Łódź Art Center, Mebloteka YELLOW, MIEJ MIEJSCE, Miejska Galeria Sztuki, Miejski Punkt Kultury PREXER-UŁ, MobileMS, MOOMOO Architects, Muzeum Sztuki w Łodzi, Myszy i ludzie, Orange Property Group (OFF Piotrkowska), Purpose, Se-ma-for, Stowarzyszenie NUD-NO!, Teatr Studyjny, TOYA, Urząd Miasta Łodzi, Übierz alles!, Zaraz Wracam, Zenit

Opis:
Z badań, jakie nasze Koło cyklicznie przeprowadza wśród studentów łódzkich uczelni publicznych wynika, że Łódź bardzo często stanowi dla nich białą plamę, jest miastem wywołującym niewiele skojarzeń, a jeśli już je wywołuje, to bardzo często mają one charakter negatywny. Jako osoby, które na Łódź patrzą z zupełnie innej strony, chcieliśmy to postrzeganie miasta zmienić. Chcieliśmy przedstawić ?naszą? perspektywę, pokazać Łódź taką, jaką znamy i taką, w której codzienne przebywanie sprawia nam wiele przyjemności, taką Łódź, która pobudza nas do działania i jest nieustannym źródłem inspiracji.

Właśnie w tym celu zbudowaliśmy tymczasową instalację przestrzenną ? sześcian. Białe ściany nie są przypadkiem. Była to przenośnia braku wiedzy o naszym mieście. Braku, który można było nadrobić poprzez zapoznanie się z ekspozycją wewnątrz. Prezentowaliśmy w niej nowoczesną łódzką architekturę, którą z powodzeniem możemy chwalić się przyjezdnym. Pokazaliśmy łodzian i ich inicjatywy, dające dowód na to, iż jedyną barierą w działaniu jest wyłącznie ludzka wyobraźnia, a niemożliwe nie istnieje. Zasugerowaliśmy, w jakich lokalach warto bywać nie tylko ze względu na ich menu, ale także z uwagi na intrygującą estetykę ich wnętrz lub atmosferę miejsca. Zwróciliśmy uwagę na życie miasta, przedstawiając odbywające się w Łodzi festiwale i miejsca przesiąknięte kulturą. Udowodniliśmy, że w Łodzi można prowadzić innowacyjne i kreatywne biznesy.

Celowo nie skupiliśmy się na historii miasta. O tym, że jest ona fascynująca i wyjątkowa w skali europejskiej, można przekonać się dzięki lekturom licznych przewodników po Łodzi. Ideą, która nam przyświecała, było zainteresowanie odwiedzających intrygującą teraźniejszością miasta.

To wszystko, co zaprezentowaliśmy w ramach wystawy, w Łodzi jest obecne. I jest powszechne. Trzeba tylko chcieć to dostrzec i zacząć chłonąć to, co nas otacza. 53 przykłady działań pro-łódzkich: opisane, zilustrowane, uzupełnione o dane kontaktowe i przedstawione w jednym miejscu. Do kolejnych 20 przykładów jedynie (niestety) odwoływaliśmy. Jednocześnie czujemy się w obowiązku poinformować, że w ramach ekspozycji zaprezentowaliśmy wycinek kreatywnej Łodzi. W rzeczywistości wartych uwagi lokali, miejscówek, biznesów, ludzi, inicjatyw, architektury i festiwali było i  jest zdecydowanie więcej.

Chcieliśmy, aby wchodząc do sześcianu fizycznie, wchodzono w Łódź mentalnie! Zorganizowaliśmy ponadto akcję zapełniania zewnętrznych ścian sześcianu pozytywnymi skojarzeniami z miastem zapełniły się treścią, a Łódź przestała być białą plamą!

Korzystając z okazji, chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim tym podmiotom, które zdecydowały się nam pomóc w organizacji przedsięwzięcia. Ich entuzjastyczna reakcja i okazane zaangażowanie utwierdziły nas w przekonaniu, że warto działać dla Łodzi. Działać wspólnie.

Sześcian był pierwszym etapem szerszego projektu pt. "Wejdź w Łódź!".

100100

Relacje mediów:
Wejdź w Łódź Radio ESKA, red. Michał Świętosławski, 13 marca 2012
Wydarzenia Telewizja TOYA, red. Justyna Kowalewska, 06 marca 2012
Wejdź w Łódź Polskie Radio Łódź, 05 marca 2012
Ekspozycja „Wejdź w Łódź!” Nasze Miasto, 04 marca 2012
„Wejdź w Łódź!”; Purpose, 02 marca 2012
 

Relacje fotograficzne: (1)  (2)  (3) (4)

Relacja wideo
 

Okres realizacji:
luty - marzec 2012

Koordynator:
Katarzyna Pasikowska, Jakub Zasina

Zaangażowani kołowicze:
Monika Figlus, Magdalena Kowalczyk

Współpraca:
042 magazine, Fundacja Urban Forms, Hilton DoubleTree, Klub "Wytwórnia", Łódź Art Center, Miejska Galeria Sztuki, Muzeum Sztuki w Łodzi, Teatr Studyjny, TOYA, Urząd Miasta Łodzi

Opis:
Jedną z odsłon projektu „Wejdź w Łódź!” były internetowe konkursy dla studentów, których celem było zainteresowanie współczesnością naszego miasta, a zwłaszcza jego życiem kulturalnym. Przez trzy tygodnie poprzez Facebooka publikowaliśmy specjalne zadania do wykonania. Osoby, które najszybciej (bądź najlepiej) je rozwiązały, nagradzaliśmy łódzkimi gadżetami: wejściówkami na koncerty i spektakle, grami, t-shirtami i książkami! Wszystkie z nich zostały ufundowane przez sponsorów: 042 Magazine, Fundację „Urban Forms”, Klub „Wytwórnia” & TOYA, Muzeum Sztuki w Łodzi, Łódź Art Center, Teatr Studyjny w Łodzi oraz Urząd Miasta Łodzi.

Konkursy spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem, czego dowodem są liczne komentarze użytkowników Facebooka do każdej z plansz zaprezentowanych poniżej.

Plansze z konkursami

ROK AKADEMICKI 2010/2011

Podstawowe informacje


Okres realizacji:
październik 2010 - maj 2011

Koordynator:
Agata Szewczyk (z ramienia SKN SPATIUM) i Rafał Kowalczyk (z ramienia SKN HR Leaders)

Zaangażowani kołowicze:
Blanka Kokosińska, Magdalena Kurczyńska, Michał Ludwiczak, Dorota Ogórek, Magdalena Pakuła, Dominik Światek

Opieka naukowa:
dr Marcin Feltynowski, mgr Ewa Boryczka

Współpraca:
38PR, Fundusz Inwestycyjny "Arka" BZ WBK, SKN HR Leaders

 

Opis


Projekt miał na celu zbadanie preferencji studentów w kwestii wizji wyglądu wymarzonego biura, miejsca przyszłej pracy. Wyniki były przekazane przyszłym najemcom Parku Biznesu Teofilów jako sugestia do przygotowania powierzchni biurowych dla przyszłych pracowników.

W połowie grudnia 2010 roku przeprowadzono rekrutację wśród 250 studentów kierunków Gospodarka Przestrzenna Uniwersytetu Łódzkiego oraz Architektura i Urbanistyka Politechniki Łódzkiej. Proces polegał na przeprowadzeniu ankiety audytoryjnej (tzw. testu kompetencyjnego) z dziedziny architektury, urbanistyki, łódzkich inwestycji oraz dzielnicy Teofilów. Do kolejnego etapu zakwalifikowanych zostało 66 osób, a 16 z nich zostało zaproszonych do badania fokusowego. Wzięło w nim udział dodatkowo 10 studentów z innych kierunków.

Poprzez wybranie dwóch grup, różniących się pod względem poziomu wiedzy dotyczącej dziedzin z testu kompetencyjnego, otrzymano ciekawe wnioski. Podczas badania respondenci odpowiadali na pytania dotyczące architektury wymarzonego miejsca pracy oraz udogodnień jakie oferują im Park Biznesu Teofilów i inne przestrzenie biurowe zlokalizowane w Łodzi.

Potencjalni przyszli pracownicy sfery biznesu zwrócili uwagę na m.in. lokalizację idealnego biurowca, otoczenie (np. parki, trawniki), łatwość dojazdu (np. komunikacja miejska, rower), wyposażenie biurowca (np. pokój relaksacyjny, salonik prasowy), dostęp do światła dziennego i innych rodzajów oświetlenia. Na podstawie opinii uzyskanych podczas badania fokusowego powstały pytania do internetowej ankiety, którą przeprowadzono w dniach 01-18 marca 2011 wśród osób w wieku od 18 do 30 roku życia (wzięło w niej udział 237 respondentów). Link do ankiety można było znaleźć na wielu stronach internetowych m.in. na stronie Parku Biznesu Teofilów, Gazety Wyborczej, ?Młodzi w Łodzi? czy Facebook.

 

Relacje mediów

Podstawowe informacje


Okres realizacji:
luty 2011 - sierpień 2012

Koordynator:
Jakub Zasina

Zaangażowani kołowicze:
Agnieszka Czerwińska, Wioletta Czubak, Dorota Kurowska, Michał Ludwiczak, Ewelina Marciniak, Beata Niepiekło, Dorota Ogórek, Katarzyna Pasikowska, Magdalena Piekacz, Agata Szewczyk, Dominik Świątek, Olga Zuchora

Opieka naukowa:
dr Mariusz E. Sokołowicz, dr Marcin Feltynowski

Współpraca:
Urząd Miasta Łodzi, SKN HR Leaders

 

Opis


Na początku 2011 roku p. Agnieszka Nowak, Wiceprezydent Miasta Łodzi, zwróciła się do Studenckiego Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Łódzkiego SPATIUM z propozycją przeprowadzenia badania naukowego, które miało za zadanie dostarczyć informacji o stanie łódzkiej oferty kulturalnej, a także o zainteresowaniu nią przez mieszkańców miasta.

Wykonanie zamierzenia w miesiącach kwiecień – grudzień pozwoliło na uzyskanie pełniejszego obrazu sytuacji. W badaniu ankietowym uczestniczyło blisko pół tysiąca użytkowników przestrzeni publicznych oraz quasi-publicznych miasta: ulicy Piotrkowskiej oraz czterech galerii handlowych zlokalizowanych zarówno w centrum Łodzi, jak i poza nim.

Pierwsza publiczna prezentacja (wstępnych) wyników badania miała miejsce podczas Regionalnego Kongresu Kultury odbywającego się w Łodzi w dniach 27-29 października 2011 roku. Pełen Raport z badania został opublikowany w sierpniu 2012 roku.

Podstawowe informacje


Okres realizacji:
listopad - grudzień 2010

Koordynator:
Anna Osińska

Zaangażowani kołowicze:
Agnieszka Józwiak, Beata Niepiekło, Katarzyna Pasikowska, Maciej Sobański, Natalia Ufnalska, Jakub Zasina, Marcin Zdanowski

Współpraca:
Gazeta Wyborcza

 

Opis


Wydarzenie zorganizowane zostało w oparciu o wyniki badań naukowych ?Łódź w oczach studentów łódzkich publicznych uczelni wyższych„. Podczas Debaty został zaprezentowany Raport z badań, a wyniki zostały poddane analizie przez zaproszonych ekspertów. Byli wśród nich m.in.:

  • prof. Tomasz Domański
    Kierownik Katedry Marketingu Międzynarodowego i Dystrybucji Uniwersytetu Łódzkiego,
  • Michał Kędzierski
    Kierownik Centrum Promocji Uniwersytetu Łódzkiego,
  • Adam Mikołajczyk
    Prezes Fundacji Best Place – Europejskiego Instytutu Marketingu Miejsc,
  • Maciej Antczak
    Telma Group Communications.

Następnie rozpoczęła się publiczna dyskusja. Udział w Debacie wzięli eksperci zajmujący się kreowaniem wizerunku i promocją jednostek terytorialnych oraz przedstawiciele władz miasta, województwa, uczelni wyższych, przedstawiciele środowiska akademickiego i organizacji pozarządowych.

Celem debaty była diagnoza wizerunku Łodzi wśród studentów, który przekłada się na szanse rozwojowe miasta w przyszłości oraz wpłynięcie na politykę promocyjną władz lokalnych.

Wydarzenie zostało organizowane pod Honorowym Patronatem Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Włodzimierza Nykiela oraz Prezydent Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej. Patronatem medialnym Debatę objęła Gazeta Wyborcza.

 

Plakat

 

Plakat

 

Relacje mediów

 

Relacja fotograficzna

www.facebook.com/media/set/

Podstawowe informacje


Okres realizacji:
luty - maj 2011

Koordynator:
Maciej Sobański, Jakub Zasina

Zaangażowani kołowicze:
Blanka Kokosińska, Magdalena Kowalczyk, Michał Ludwiczak, Magdalena Piekacz, Dominik Świątek, Natalia Ufnalska, Olga Zuchora

Opieka naukowa:
dr Marcin Feltynowski, mgr Anna W. Tomaszewska

Współpraca:
Łódzkie Stowarzyszenie Inicjatyw Miejskich "Topografie"

 

Opis


Dni Gospodarki Przestrzennej to coroczne święto naszego kierunku na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym, skupiające w sobie wydarzenia dedykowane studentom i kadrze naukowej. W roku 2011 przewidzieliśmy w programie największą liczbę wydarzeń w dotychczasowej historii imprezy, a same obchody trwały aż pięć dni! Świętowanie rozpoczęliśmy w poniedziałek 09 maja otwarciem wystawy makiet „Coś wisi w powietrzu! (II) w holu budynku T Wydziału. Popołudnie przeznaczyliśmy natomiast na grę miejską „SimUniversity Preludium”, w której gracze mieli za zadanie zbudować własne miasto w patio Wydziału, wykorzystując do tego celu wiedzę zdobywaną podczas zajęć. Wtorek upłynął pod znakiem rywalizacji sportowej na boisku: w turnieju siatkówki „Wolejboliada” zmierzyły się reprezentacje poszczególnych roczników oraz kadry. Środowy wieczór zarezerwowany był na wiosenną edycję Imprezy integracyjnej Gospodarki Przestrzennej, tym razem odbywającej się pod hasłem „Nerd Party”. Klub Riff-Raff pękał w szwach! W czwartek poznaliśmy historię naszego kierunku od zupełnie innej strony – zorganizowaliśmy projekcję filmów nakręconych przez studentów Gospodarki Przestrzennej w ciągu dziesięciu lat istnienia naszego kierunku. Jesteśmy zdania, że co niektórzy żacy zdecydowanie odnaleźliby się ze swoimi umiejętnościami w słynnej łódzkiej filmówce! Dni Gospodarki Przestrzennej zwieńczył w piątek specjalny spacer fotograficzny „PhotoWalk”, którego celem było zainteresowanie gospodarzy przestrzennych zabytkowym otoczeniem Wydziału: kamienicami i podwórkami.

Pod kątem organizacyjnym, każde przedsięwzięcie składające się na Dni Gospodarki Przestrzennej 2011 było odrębnym projektem.

 

Plakat

 

Plakat

Podstawowe informacje


Okres realizacji:
luty - maj 2011

Koordynator:
Magdalena Kowalczyk

Zaangażowani kołowicze:
Blanka Kokosińska, Beata Niepiekło, Katarzyna Pasikowska, Jakub Zasina

Opieka naukowa:
mgr Ewa M. Boryczka

Współpraca:
dr Zbigniew Przygodzki, dr Mariusz E. Sokołowicz

 

Opis

Celem Filmoteki było zaprezentowanie twórczości filmowej studentów i wykładowców Gospodarki Przestrzennej, tworzonej przez dekadę funkcjonowania kierunku na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym. Jak się okazało, w ciągu tych lat studenci stworzyli całkiem sporo pełnometrażowych produkcji! Projekcje filmów odbyły się w ramach naszego corocznego święta, czyli Dni Gospodarki Przestrzennej. Mimo później pory pokaz zgromadził dość liczną grupę widzów ze wszystkich lat studiów. Przybyli także przedstawiciele kadry naukowej, w tym Dyrektor Instytutu Gospodarki Przestrzennej prof. Aleksandra Jewtuchowicz oraz bohaterowie prezentowanych filmów: dr Ryszard Gładysz i dr Mariusz E. Sokołowicz. Dodatkową atrakcją była wata cukrowa na kartki rozdawana widzom na dziedzińcu między budynkami E, F i T Wydziału. Może dzięki temu atmosfera wydarzenia była swobodna, niemal rodzinna? Projekcje filmów odbyły się w ciemnym korytarzu budynku F (dawnej „Palmy”).

 

Plakat

 

Plakat

 

Relacja fotograficzna

www.facebook.com/media/set/

 

Relacja wideo

https://www.youtube.com/watch?v=UAidcDBr7jw&feature=youtu.be

 

Podstawowe informacje


Okres realizacji:
luty - maj 2011

Koordynator:
Dominik Świątek

Zaangażowani kołowicze:
Michał Ludwiczak, Olga Zuchora

Opieka naukowa:
dr Marcin Feltynowski

Współpraca:
Łódzkie Stowarzyszenie Inicjatyw Miejskich "Topografie"

 

Opis


Gra wykorzystała przestrzeń miasta jako planszę do gry, w której ?pionkami? byli ludzie. Gracze podzieleni na drużyny mieli za zadanie zbudować miasto, które było zlokalizowane na terenie oraz wokół Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Aby to zrobić, drużyna musiała uzyskać środki pieniężne, które były zlokalizowane w charakterystycznych punktach w okolicy pod postacią kodów. Kodami można było płacić za budynki, kupować nieruchomości i realizować inwestycje. Sytuacja dynamicznie zmieniała się w czasie, dlatego każda grupa musiała dążyć do wypełnienia jak największej części powierzonych im zadań w jak najkrótszym czasie.

Gra skierowana była głównie do studentów Uniwersytetu, a jej celem było poznawanie tożsamości miasta, jego zabytków i miejsc o szczególnej atmosferze. Pozwalała ona otworzyć się uczestnikom na miasto, dała im możliwość zgłębienia jego tajemnic oraz umożliwiła dostrzeżenie szczegółów niezauważanych na co dzień. Warto zaznaczyć, że podczas gry w praktyce można było zmierzyć się z ekonomicznymi, społecznymi i urbanistycznymi aspektami funkcjonowania miast. Zwycięstwo zapewniało stworzenie najbardziej „spójnego” miasta.

Był to bardzo ciekawie spędzony czas. Słoneczne popołudnie sprawiło, że na wydziałowy dziedziniec dotarła duża grupa studentów, którzy świetnie się bawili, przy okazji poznając na nowo Łódź i wykorzystując wiedzę zdobywaną w trakcie studiów.

 

Relacja fotograficzna

www.facebook.com/media/set/

 

Relacja wideo

https://www.youtube.com/watch?v=l7UfufYivPE

Podstawowe informacje


Koordynator:
Katarzyna Himstedt, Natalia Ufnalska

Zaangażowani kołowicze:
Blanka Kokosińska, Magdalena Kowalczyk, Jakub Zasina, Marcin Zdanowski

Opieka naukowa:
mgr Anna Tomaszewska, mgr Tomasz Kacprzak,

Współpraca:
Klub Riff-Raff

 

Opis


11 maja 2011 roku nasze Koło zorganizowało kolejną odsłonę Imprezy integracyjnej Gospodarki Przestrzennej. Na każdej z tych imprez bawią się nie tylko studenci, ale również wykładowcy i absolwenci, co pomaga zacieśniać wspólne więzi. Oprócz tego każdorazowym celem przedsięwzięcia jest budowanie tożsamości naszego kierunku, co pozytywnie wyróżnia Gospodarkę Przestrzenną na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym. Tym razem motywem przewodnim był ?Nerd?, a impreza była elementem obchodów Dni Gospodarki Przestrzennej.

 

Plakat

 

Plakat

 

Relacja fotograficzna

www.facebook.com/media/set/

Podstawowe informacje


Okres realizacji:
październik - listopad 2010

Koordynator:
Katarzyna Pasikowska

Zaangażowani kołowicze:
Monika Kubik, Natalia Ufnalska, Jakub Zasina, Marcin Zdanowski

Współpraca:
Klub Riff-Raff

 

Opis


24 listopada 2010 roku nasze Koło zorganizowało kolejną odsłonę Imprezy integracyjnej Gospodarki Przestrzennej. Na każdej z tych imprez bawią się nie tylko studenci, ale również wykładowcy i absolwenci, co pomaga zacieśniać wspólne więzi. Oprócz tego każdorazowym celem przedsięwzięcia jest budowanie tożsamości naszego kierunku, co pozytywnie wyróżnia Gospodarkę Przestrzenną na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym. Tym razem motywem przewodnim był ?PRL?.

 

Relacja fotograficzna

www.facebook.com/media/set/

Podstawowe informacje

 

Pełen tytuł:
Ogólnopolska Konferencja Transportowa "A Ty, jak się przemieszczasz? Rola mieszkańców w kształtowaniu polityki transportowej Łodzi"

Okres realizacji:
listopad - grudzień 2010

Koordynator:
Olga Zuchora (z ramienia Fundacji Normalne Miasto - Fenomen) i Jakub Zasina (z ramienia SKN SPATIUM)

Zaangażowani kołowicze:
Agnieszka Józwiak, Magdalena Kowalczyk, Dorota Kurowska, Michał Ludwiczak, Ewelina Marciniak, Magdalena Piekacz, Maciej Sobański, Agata Szewczyk

Współpraca:
Fundacja Normalne Miasto - Fenomen, Ogólnopolska Sieć ?Miasta dla Rowerów?

 

Opis


Konferencję, która odbyła się w czwartek 16 grudnia 2010 roku na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego, zorganizowaliśmy razem z Fundacją Normalne Miasto – Fenomen. Jej głównym tematem były możliwości udziału obywateli w kształtowaniu polityki transportowej kraju i miast.

Swoją obecnością zaszczycił nas Wiceminister Infrastruktury Radosław Stępień z wystąpieniem o polityce transportowej Polski. Swoje referaty wygłosili także przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, eksperci zajmujący się transportem miejskim i regionalnym oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych. Podczas konferencji przedstawiliśmy wyniki badań preferencji transportowych studentów łódzkich uczelni wyższych.

Ponadto w ramach konferencji odbyły się warsztaty:

  • Projektowanie parkingów rowerowych przy uczelniach. Przypadek Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ – Radosław Lesisz (Wrocław),
  • Promocja zrównoważonego transportu wśród studentów – Zofia Nawrocka (Warszawa),
  • Jedno skrzyżowanie, wiele problemów. Proste metody ich rozwiązania – Aleksander Buczyński, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (Warszawa),
  • Rowerowa szkoła? Wstęp do tworzenia i prowadzenia lokalnych kampanii społecznych promujących transport rowerowy – Mirosław Arczak (Olsztyn).

Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem nie tylko ze strony łódzkiego środowiska rowerowego, ale również ze strony mediów i mieszkańców Łodzi (w tym studentów). Dzięki ciekawym warsztatom posiedliśmy odpowiednią wiedzę, dzięki której w późniejszych miesiącach udało nam się doprowadzić do wybudowania parkingu rowerowego na naszym Wydziale.

Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach projektu „Rowerowa sieć społecznego nadzoru polityki transportowej w polskich miastach” realizowanego przez organizacje zrzeszone w Ogólnopolskiej Sieci „Miasta dla Rowerów”. Projekt finansowany był z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Więcej informacji znaleźć można pod adresem:

 

Plakat

 

Plakat

 

Relacje mediów

 

Relacja fotograficzna

www.facebook.com/media/set/

Podstawowe informacje


Okres realizacji:
marzec - grudzień 2011

Koordynator:
Jakub Zasina

Zaangażowani kołowicze:
Beata Niepiekło, Dominika Pawlik, Olga Zuchora

Współpraca:
Wojciech Zasina

 

Opis


Od dłuższego czasu dyskutowaliśmy o potrzebie stworzenia nowej witryny internetowej naszego Koła. Dotychczasowa strona dobrze służyła nam przez wiele lat, jednak w tym czasie zdążyła zestarzeć się pod kątem technicznym, jak i estetycznym. Coraz trudniej było nam informować przy jej pomocy o zwiększającej się liczbie inicjatyw Koła. W marcu 2011 roku podjęliśmy więc decyzję: budujemy nową stronę SPATIUM! Zupełnie nową!

Przez dziewięć miesięcy udało nam się szczegółowo zinwentaryzować dotychczas zgromadzone przez webmasterów informacje, stworzyć nowy program funkcjonalny strony, zaprojektować unikalną szatę graficzną (a właściwie zrobił to dla nas Wojciech Zasina), zapewnić odpowiednie rozwiązania techniczne i wypełnić stronę treścią!

Nowa strona SPATIUM w kompleksowy sposób prezentuje ogół naszej działalności. Przewidzieliśmy na niej osobne działy, w których zamieszczamy informacje O KOLE, o realizowanych przez nas PROJEKTACH, sprawozdania z WYJAZDÓW i PREZENTACJI, elektroniczne wydania KWARTAŁU i PUBLIKACJI książkowych, relacje MEDIÓW czy FOTOGRAFIE i FILMY z życia Koła. Zgromadziliśmy ponadto przydatne LINKI do stron organizacji, z którymi współpracujemy.

Jesteśmy teraz jedną z tych organizacji studenckich, których działalność w sieci jest bardzo dobrze udokumentowana, ponieważ nowa strona SPATIUM jest bogata w informacje. Już teraz składa się ona z ponad 100 podstron! Każde przedsięwzięcie realizowane przez SKN SPATIUM szczegółowo opisaliśmy oraz uzupełniliśmy o plakaty, prezentacje, relacje mediów, fotografie i filmy. Sprawia to, że nowa strona jest zdecydowanie bardziej multimedialna od swojej poprzedniczki. Docelowo witryna stanie się wirtualną kroniką naszego Koła, dlatego będziemy systematycznie dodawać do niej informacje o wcześniejszej aktywności kołowiczów.

Walorem strony jest nowoczesna szata graficzna – pełne energii ułożenie barwnych zdjęć w tle nie tylko zapewnia atrakcyjną oprawę dla prezentowanych na stronie treści, ale także nawiązuje do przestrzeni, w której działamy – do Łodzi! Fotografie, w większości wykonane w naszym mieście, oddają zainteresowania kołowiczów: szeroko rozumianą miejskość, architekturę (dawną i współczesną), jej przekształcanie oraz street art. Warto zauważyć, że projekt graficzny nowej strony dobrze wpisuje się w założenia Księgi tożsamości SKN SPATIUM i stanowi kolejny etap konsekwentnego budowania spójnego wizerunku Koła.

Istotną funkcjonalnością strony jest jej integracja z innymi internetowymi narzędziami. Strona połączona jest z Facebookiem, na którym publikujemy zdjęcia z życia SPATIUM. Zapewniliśmy też jej powiązanie z YouTube, gdzie zamieszczamy relacje filmowe z naszych inicjatyw, a także z Issuu, dzięki któremu publikujemy w atrakcyjnej formie publikacje i prezentacje.

Duża zmiana nastąpiła także pod kątem technicznej budowy witryny. Ze statycznej stała się dynamiczna i dziś funkcjonuje w oparciu o bazę danych. Umożliwia to szybszą aktualizację strony, informowanie o naszych inicjatywach za pomocą kanału RSS, łatwe przeszukiwanie strony z użyciem wyszukiwarki, a także prowadzenie cyfrowego KALENDARZA nadchodzących wydarzeń.

 

Zrzuty ekranowe nowej strony SKN SPATIUM

www.facebook.com/media/set/

Podstawowe informacje


Okres realizacji:
styczeń - marzec 2011

Koordynator:
Olga Zuchora

Zaangażowani kołowicze:
Magdalena Kowalczyk, Maciej Sobański, Jakub Zasina

Opieka naukowa:
dr Mariusz E. Sokołowicz

Współpraca:
Centrum Promocji Uniwersytetu Łódzkiego, Halina Drubkowska-Nykiel, Fundacja Normalne Miasto - Fenomen, Radosław Lesisz (Wrocławska Inicjatywa Rowerowa)

 

Opis


Celem projektu było umożliwienie dojazdu rowerem większej liczbie osób na Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny poprzez zwiększenie wygody i bezpieczeństwa pozostawiania rowerów. Doprowadzając do budowy parkingu rowerowego na naszym Wydziale, chcieliśmy włączyć się do wprowadzania w życie założeń Karty Brukselskiej, która została podpisana przez Prezydent Łodzi Hannę Zdanowską 07 stycznia 2011 roku. Karta Brukselska zobowiązuje miasto m.in. do zwiększenia do 15% udziału komunikacji rowerowej w ruchu miejskim do 2020 roku.

Potrzeba funkcjonowania na terenie Wydziału parkingu rowerowego „z prawdziwego zdarzenia” wynikła przy opracowywaniu wyników projektu badawczego „Preferencje transportowe studentów łódzkich uczelni. II edycja (2010)”. Zanim jednak przygotowaliśmy projekt parkingu, wzięliśmy udział w dedykowanych temu warsztatach podczas konferencji „A Ty, jak się przemieszczasz?”, prowadzonych przez Radosława Lesisza z Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej. Uwzględniając łódzkie normy w zakresie budowy tego typu miejsc parkingowych, a także dokonując rozeznania na rynku stojaków, udaliśmy się na rozmowę z władzami Wydziału, aby przekonać je do naszego pomysłu. Propozycja zakładała różne warianty lokalizacji stojaków rowerowych, gdyż chcieliśmy uniknąć konfliktów z innymi użytkownikami dotychczasowego parkingu (głównie samochodowego). Projekt zyskał aprobatę i został przekazany do realizacji.

Efektem naszych działań jest utworzenie parkingu rowerowego na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym, który zaczęto użytkować w czerwcu 2011 roku. Parking składa się z 18 stojaków U-kształtnych oddzielonych malowaną linią od miejsc dla samochodów, co daje możliwość bezpiecznego przypięcia co najmniej 36 rowerów. Parking nie powstał w pełni zgodnie z pierwotnymi wytycznymi, lecz i tak cieszymy się z tego, co udało nam się osiągnąć. Przez wiele miesięcy od otwarcia parking pozostawał największym i najlepszym tego typu obiektem na na terenie łódzkich uczelni wyższych.

 

Relacje mediów

 

Relacja fotograficzna

www.facebook.com/media/set/

Podstawowe informacje


Okres realizacji:
marzec - maj 2011

Koordynator:
Michał Ludwiczak

Zaangażowani kołowicze:
Magdalena Kowalczyk, Dominik Świątek, Olga Zuchora

Opieka naukowa:
dr Marcin Feltynowski, mgr Anna Tomaszewska

Współpraca:
Łódzkie Stowarzyszenie Inicjatyw Miejskich "Topografie", Miejski Punkt Kultury PREXER-UŁ

 

Opis


Spacer fotograficzny „Photo Walk” był wydarzeniem skierowanym do licealistów, studentów i wykładowców UŁ interesujących się fotografią. Jego celem było zainteresowanie uczestników zabytkową tkanką Łodzi poprzez wspólne robienie zdjęć, nawiązywanie nowych znajomości, wymianę fotograficznych doświadczeń oraz miłe spędzenie czasu.

Uczestnicy dokumentowali na zdjęciach miejską architekturę, łódzkie podwórka i uliczne zakamarki. Atrakcją spaceru była możliwość zwiedzenia i sfotografowania cerkwi św. Olgi znajdującej się przy ulicy Piramowicza. Zdjęcia wykonane przez uczestników spaceru zostały zaprezentowane na wystawie w Miejskim Punkcie Kultury PREXER-UŁ.

 

Plakat

 

Plakat

 

Relacja fotograficzna

www.facebook.com/media/set/

 

Relacja wideo

https://www.youtube.com/watch?v=VuR1dpUDCis&feature=youtu.be

 

Podstawowe informacje


Okres realizacji:
listopad - lipiec 2011

Koordynator:
Jakub Zasina

Zaangażowani kołowicze:
Michał Ludwiczak, Olga Zuchora

Opieka naukowa:
dr Marcin Feltynowski

Współpraca:
Centrum Promocji Uniwersytetu Łódzkiego, Wojciech Zasina

 

Opis


Z chęci zapewnienia jednolitej i dobrej jakościowo oprawy wizualnej podejmowanych przez członków Koła przedsięwzięć powstała Księga tożsamości SKN SPATIUM. Stanowi ona próbę stworzenia uporządkowanego systemu identyfikacji wizualnej Koła, w związku z czym jej zapisy obejmują wiele elementów, takich jak nazewnictwo, typografia, kolorystyka, logo, korespondencja, dokumentacja elektroniczna, filmy, materiały promocyjne oraz publikacje. Księga w możliwie prosty i kompleksowy sposób określa gotowe do zastosowania zasady przygotowywania wszelkich materiałów drukowanych i elektronicznych związanych z działalnością Koła.

SKN SPATIUM jest prawdopodobnie pierwszą organizacją studencką w kraju, która przygotowała i wdrożyła tak kompleksowe rozwiązanie. Księga jest efektem wielomiesięcznej pracy, na którą złożyły się m.in. analiza wcześniej stosowanych w Kole rozwiązań graficznych, poszukiwanie cech charakterystycznych dla Koła, dyskusje, badania, a przede wszystkim obszerne prace projektowe. Warto zauważyć, że zapisy Księgi respektują zalecenia uniwersyteckie, co pozwala na zapewnienie spójności między przyjętymi rozwiązaniami. Od momentu opracowania Księgi wszystkie podejmowane przez Koło inicjatywy otrzymują spójną oprawę graficzną, co przyczynia się do budowania pozytywnych skojarzeń z marką, jaką jest SKN SPATIUM.

Pobierz:

Podstawowe informacje


Okres realizacji:
grudzień 2010 - maj 2011

Koordynator:
Agnieszka Józwiak

Zaangażowani kołowicze:
Dorota Kurowska, Michał Ludwiczak, Ewelina Marciniak, Jakub Zasina, Olga Zuchora

Współpraca:
dr Marcin Kotras, mgr inż. arch. Wiktor Wróblewski, Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki, Fundacja Ulicy Piotrkowskiej, Graphisoft, Pracownia Architektoniczna "Tu i tam"

 

Opis


SKN SPATIUM stara się tworzyć możliwości do zdobywania przez studentów nowych umiejętności – przede wszystkim takich, których nie mogą posiąść w ramach toku studiów, a które mogą okazać się pomocne w przyszłej pracy zawodowej gospodarzy przestrzennych. Kierując się tą przesłanką, Koło zorganizowało warsztaty z obsługi oprogramowania typu CAD w ramach Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki. Korzystając z narzędzia ArchiCAD firmy Graphisoft, studenci modelowali elewacje frontowe zabytkowych kamienic ulicy Piotrkowskiej, dzięki czemu nie tylko poznawali możliwości aplikacji, ale też odkrywali piękno eklektycznego detalu architektonicznego. Co ważne, zdobyte umiejętności studenci mogą w łatwy sposób przenieść na rysowanie obiektów w większej skali – kwartałów, osiedli, miast i regionów. Swoją wiedzę przekazywał żakom wieloletni praktyk ArchiCADa – Wiktor Wróblewski. Warsztaty mogły się odbyć dzięki pomocy Fundacji Ulicy Piotrkowskiej oraz biura architektonicznego „Tu i tam”.

 

Plakat

 

Plakat

 

Relacja fotograficzna

www.facebook.com/media/set/

 

Efekty warsztatów

www.facebook.com/media/set/

 

Relacja wideo

https://www.youtube.com/watch?v=qj7_Tl4gZVM&feature=youtu.be

Podstawowe informacje


Okres realizacji:
luty - listopad 2011

Koordynator:
Agnieszka Czerwińska, Jakub Zasina

Opieka naukowa:
dr Marcin Feltynowski

Współpraca:
dr Julita Czernecka, Halina Drubkowska-Nykiel, Arkadiusz Pawłowski

 

Opis


Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny Uniwersytetu Łódzkiego zajmuje łącznie siedem budynków, w których znajdują się setki pomieszczeń. Skala ta bardzo często utrudnia studentom poruszanie się między budynkami i odnajdywanie nie tylko sal dydaktycznych, ale zwłaszcza pokoi pracowników naukowych. Aby im to ułatwić, stworzyliśmy wirtualną mapę Wydziału. Jest ona dostępna w sieci na oficjalnej stronie Wydziału pod adresem: http://www.eksoc.uni.lodz.pl/portal/imapa/ .

Mapa umożliwia wykonanie dwóch czynności: przeglądanie rzutów budynków w celu odnalezienia właściwego pomieszczenia, a także wyświetlanie na planie Wydziału sal dydaktycznych określonych samodzielnie przez użytkownika. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie wielu informacji – m.in. o przynależności pomieszczeń do jednostek, takich jak instytuty, katedry czy zakłady.

Ciekawym rozwiązaniem jest umożliwienie swobodnego przechodzenia między budynkami w widoku rzutów pięter, co pozwala na wykonywanie „wirtualnego spaceru” wydziałowymi korytarzami. Tym samym następuje proces oswajana tej skomplikowanej struktury. Warto zaznaczyć, że każdy budynek oraz jego rzuty otrzymały dedykowaną identyfikację kolorystyczną. Uzyskano dzięki temu zgodność z zakupionymi niedawno planszami, umieszczanymi w korytarzach budynków w rzeczywistości.

 

Zrzuty ekranowe mapy

www.facebook.com/media/set/

Podstawowe informacje


Okres realizacji:
luty - maj 2011

Koordynator:
Blanka Kokosińska

Zaangażowani kołowicze:
Katarzyna Pasikowska, Jakub Zasina

Współpraca:
dr Marcin Feltynowski, Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Uniwersytetu Łódzkiego

 

Opis


W ramach obchodów Dni Gospodarki Przestrzennej zorganizowaliśmy ich stały element, jakim jest „Wolejboliada”, czyli turniej siatkówki. W rywalizacji o Puchar Dyrektora Instytutu Gospodarki Przestrzennej udział brały drużyny poszczególnych roczników, a także reprezentacja kadry akademickiej. Pomiędzy kolejnymi drużynami rozgrywane były trzysetowe mecze, które pomogły wyłonić trzy najlepsze drużyny, w tym jedną pretendującą do tytułu Mistrza Wolejboliady. Turniej zakończył się rozdaniem pucharów i nagród niespodzianek. Impreza w pełni nastawiona jest na integrację środowiska naszego kierunku. Wspólny doping podtrzymywał ducha walki zawodników, a do silniejszego kibicowania zagrzewała publiczność maskota – pszczółka!

 

Plakat

 

Plakat

 

Relacja fotograficzna

www.facebook.com/media/set/

 

Relacja wideo

https://www.youtube.com/watch?v=k5bGDzvuRLg

Podstawowe informacje


Okres realizacji:
sierpień - listopad 2010

Koordynator:
Agnieszka Józwiak

Zaangażowani kołowicze:
Anna Osińska, Katarzyna Pasikowska, Maciej Sobański, Jakub Zasina

Opieka naukowa:
dr Marcin Feltynowski

Współpraca:
mgr inż. arch. Magdalena Wiśniewska

 

Opis


Wystawa przestawiała owoc prac studentów kierunku Gospodarka Przestrzenna. Eksponatami były makiety skonstruowane przez studentów pod okiem architekt Magdaleny Wiśniewskiej w ramach przedmiotu ?Projektowanie urbanistyczne” w roku akademickim 2009/2010. Otwarcie wystawy zgromadziło kilkudziesięcioosobową publiczność, a całe przedsięwzięcie przybrało formę zbliżoną do happeningu. Przez kilka dni na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym studenci mogli obserwować plakaty z tajemniczym hasłem ?Coś wisi w powietrzu? oraz samo ?coś?, które rzeczywiście wisiało w holu budynku T Wydziału i przykryte było czarną płachtą. O tym, że ?coś? stanowią makiety przekonano się dopiero podczas wernisażu. Sam proces tworzenia makiet rozpoczynał się od dokonania analizy struktury miasta i ustalenia właściwych proporcji poszczególnych elementów. Następnie, dokonując podziału struktury miasta na kwartały, budowano fragmenty przestrzeni, które uzupełniano o tzw. dominanty. W efekcie powstały rozwiązania wnętrz urbanistycznych, które stały się podstawą do dalszych rozważań na temat miejskiej tkanki.

 

Plakat

 

Plakat

 

Relacja fotograficzna

www.facebook.com/media/set/

 

Relacja wideo

https://www.youtube.com/watch?v=QB46gzhrsQo&feature=youtu.be

Podstawowe informacje


Okres realizacji:
marzec - maj 2011

Koordynator:
Magdalena Piekacz

Zaangażowani kołowicze:
Agata Szewczyk, Ewelina Marciniak, Dorota Kurowska, Beata Niepiekło

Współpraca:
mgr inż. arch. Małgorzata Domagało-Wnuk

 

Opis


09 maja 2011 roku oficjalnie rozpoczęto obchody Dni Gospodarki Przestrzennej. Wydarzeniem inicjującym było otwarcie wystawy makiet pt. ?Coś wisi w powietrzu?. Celem projektu było zainteresowanie studentów miejską tkanką oraz zachęcenie ich do tworzenia fragmentów miast w skali.

Swoją obecnością zaszczycił nas ekspert w dziedzinie architektury pani Małgorzata Domagało-Wnuk. To właśnie pod jej czujnym okiem na zajęciach z Projektowania Urbanistycznego powstały prezentowane makiety. Całe przedsięwzięcie przybrało formę happeningu.Wszyscy zebrani w owym czasie w holu budynku T otrzymali solidną dawkę informacji na temat tworzenia przemyślanych kompozycji urbanistycznych. Projekt spotkał się z zainteresowaniem ze strony studentów. Większość z nich podziwiając prezentowane dzieła, podkreślała duży stopień precyzji w ich wykonaniu.

 

Plakat

 

Plakat

 

Relacja fotograficzna

www.facebook.com/media/set/

 

Relacja wideo

https://www.youtube.com/watch?v=LeN-u-dlEi4

Podstawowe informacje


Okres realizacji:
kwiecień - czerwiec 2011

Koordynator:
Michał Ludwiczak

Zaangażowani kołowicze:
Magdalena Kowalczyk, Dominik Świątek, Jakub Zasina, Olga Zuchora

Opieka naukowa:
dr Marcin Feltynowski, mgr Anna Tomaszewska

Współpraca:
Łódzkie Stowarzyszenie Inicjatyw Miejskich "Topografie", Miejski Punkt Kultury PREXER-UŁ

 

Opis


Celem wernisażu była prezentacja zdjęć wykonanych podczas spaceru fotograficznego „Photo Walk” zorganizowanego w ramach Dni Gospodarki Przestrzennej.

Na zaprezentowanej przez nas wystawie znalazły się zdjęcia 8 fotografów: Kosmy Chodurka, Magdaleny Kowalczyk, Michała Ludwiczaka, Pawła Nowaka, Dominika Świątka, Anny Tomaszewskiej, Jakuba Zasiny i Olgi Zuchory.

Nie chcieliśmy tworzyć standardowej wystawy. Chcieliśmy, by wystawa nabrała charakteru przestrzennego. Dla tego też zdjęcia zostały przedstawione na planie ulic i kwartałów, wzdłuż których wędrował spacer. Dzięki temu zabiegowi zdjęcia stworzyły swojego rodzaju fotograficzną mapę fragmentu miasta, którą zamknęły ulice Rewolucji, Wschodnia, Jaracza i Kilińskiego.

Fotografie zostały wykonane w miejscach na pozór szarych, nieciekawych, a niekiedy odstraszających, jednak o wyjątkowym potencjale fotograficznym. Wśród prac odnaleźć mogliśmy wnętrza typowych łódzkich podwórek, kolekcję zdjęć przedstawiających stare okiennice, bramy i drzwi, jak i witryny sklepów.

Wysoki poziom artystyczny i estetyczny prezentowanych zdjęć wpłynął na pozytywny odbiór wystawy. Każdego z przybyłych gości uraczyliśmy lampką białego wina.

 

Plakat

 

Plakat

 

Relacja fotograficzna

www.facebook.com/media/set/

 

Relacja wideo

https://www.youtube.com/watch?v=XLPhDTQ9_g8

ROK AKADEMICKI 2009/2010

Okres realizacji: grudzień 2009

Koordynator: Maciej Sobański

Opieka naukowa: dr Mariusz E. Sokołowicz

Współpraca: American Corner Łódź, Fundacja "Projekt Łódź"

Opis:
4 grudnia 2009 roku w auli D208 wykład dziekański „Wealth of cities. Governance in metropolitan areas” wygłosił wieloletni burmistrz amerykańskiego Milwaukee – John Norquist. Dla studentów Gospodarki Przestrzennej była to nie lada gratka, gdyż nasz gość powszechnie uznawany jest za pioniera reform zarządzania publicznego w bardzo wielu aspektach. John Norquist to także przewodniczący organizacji „Congress for the New Urbanism”, która dąży do wdrażania w życie idei tzw. „nowego urbanizmu”, polegających m.in. na wzmacnianiu roli pieszych w procesie projektowania przestrzeni publicznych, uatrakcyjnianiu historycznych dzielnic miast czy zatrzymywaniu procesów niekontrolowanego rozlewania się ośrodków miejskich. Podczas swego wystąpienia John Norquist przekonywał nas do tego, jak koncepcja „public governance” może przełożyć się na wzrost poziomu jakości życia w miastach.

Relacje mediów:
Miasto wcale nie potrzebuje szerokich ulic Gazeta Wyborcza, red. Aleksandra Hac, 04 grudnia 2009


Relacja fotograficzna
 

Okres realizacji: marzec - maj 2010

Koordynator: Jakub Zasina

Zaangażowani kołowicze: Agnieszka Józwiak, Beata Niepiekło, Katarzyna Pasikowska

Opieka naukowa: dr Mariusz E. Sokołowicz

Współpraca: Arkadiusz Pawłowski

Opis:
Dzięki narzędziu Google Earth możliwe jest oglądanie całego świata na ekranie własnego komputera. Do niedawna do prezentacji powierzchni Ziemi wykorzystywano wyłącznie zdjęcia satelitarne i lotnicze. Jednak od kilku lat do wirtualnego świata systematycznie dodawane są trójwymiarowe budynki, dzięki którym użytkownicy mogą przechadzać się ulicami miast i czuć się tak, jakby byli tam w rzeczywistości. Niestety, tylko nieliczna grupa miast jest „odgórnie” modelowana w całości przez firmę Google. Zazwyczaj są to stolice najzamożniejszych krajów i ich największe aglomeracje. W przypadku takich miast jak Łódź cyfrową wizytówkę miasta tworzą sami mieszkańcy, którzy poświęcając swój czas, najpierw modelują budynki, a następnie udostępniają je pozostałym użytkownikom Internetu. Polacy są jednymi z lepszych cyfrowych modelarzy w świecie!

Chcąc zagęścić wirtualną, trójwymiarową mapę Łodzi nowymi obiektami, zorganizowaliśmy warsztaty z obsługi narzędzia Google SketchUp, czyli dedykowanej aplikacji do tworzenia cyfrowych modeli budynków. Uczestnicy dowiedzieli się, jak nadawać kształt bryłom oraz w jaki sposób nanosić na nie tekstury, aby modele możliwie wiernie odzwierciedlały rzeczywistość. Efektem warsztatów jest trójwymiarowy model Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego, który można bezpłatnie obejrzeć i pobrać ze stron Google:

300

Relacje mediów:

Relacja fotograficzna

 

Okres realizacji: listopad 2011

Koordynator: Maciej Sobański

Zaangażowani kołowicze: Patrycja Kubarska, Beata Niepiekło, Jakub Zasina

Opieka naukowa: dr Mariusz E. Sokołowicz

Współpraca: Café Wolność

Opis:
Chcąc kontynuować badania dotyczące preferencji transportowych studentów, które Koło przeprowadzało w roku 2007, zorganizowaliśmy w Café Wolność 05 listopada 2009 roku Otwarty Klub Dyskusyjny. Jego podtytuł – „Czy przyjedziesz na Uniwersytet rowerem?” – nie był przypadkowy, bowiem wzorem pierwszej edycji badania, również w drugiej jej odsłonie szczególny nacisk położyliśmy właśnie na kwestie rowerowe. W dyskusji uczestniczyli m.in. przedstawiciele Grupy Pewnych Osób, Rowerowej Łodzi oraz Fundacji Normalne Miasto – Fenomen. Wspólnie przyjęliśmy wstępne założenia badania oraz rozpisaliśmy harmonogram przedsięwzięcia, co kilka miesięcy później przyniosło efekt w postaci obszernego Raportu.

Okres realizacji: listopad 2009

Koordynator: Patrycja Kubarska

Zaangażowani kołowicze: Katarzyna Himstedt, Beata Niepiekło, Katarzyna Pasikowska, Magdalena Piekacz, Maciej Sobański, Jakub Zasina

Współpraca: Klub "Riff-Raff"

Opis: W listopadzie 2009 roku nasze Koło zorganizowało kolejną odsłonę Imprezy integracyjnej Gospodarki Przestrzennej. Na każdej z tych imprez bawią się nie tylko studenci, ale również wykładowcy i absolwenci, co pomaga zacieśniać wspólne więzi. Oprócz tego każdorazowym celem przedsięwzięcia jest budowanie tożsamości naszego kierunku, co pozytywnie wyróżnia Gospodarkę Przestrzenną na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym. Tym razem przebraliśmy się w pidżamy.

100

Relacja fotograficzna

Okres realizacji: maj 2010

Koordynator: Patrycja Kubarska

Zaangażowani kołowicze: Beata Niepiekło, Katarzyna Pasikowska, Magdalena Piekacz, Maciej Sobański, Jakub Zasina

Współpraca: Klub Riff Raff

Opis:
W maju 2010 roku nasze Koło zorganizowało kolejną odsłonę Imprezy integracyjnej Gospodarki Przestrzennej. Na każdej z tych imprez bawią się nie tylko studenci, ale również wykładowcy i absolwenci, co pomaga zacieśniać wspólne więzi. Oprócz tego każdorazowym celem przedsięwzięcia jest budowanie tożsamości naszego kierunku, co pozytywnie wyróżnia Gospodarkę Przestrzenną na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym. Tym razem staraliśmy się oddać atmosferę lat 70.

Relacja fotograficzna

Okres realizacji:
listopad 2009 - grudzień 2010

Koordynator:
Patrycja Kubarska, Jakub Zasina

Zaangażowani kołowicze:
Agnieszka Józwiak, Beata Niepiekło, Anna Osińska, Katarzyna Pasikowska, Magdalena Piekacz

Opieka naukowa:
mgr Ewa M. Boryczka, dr Marcin Feltynowski, mgr Ewelina Kina, dr Mariusz E. Sokołowicz, mgr Anna W. Tomaszewska

Opis:
Uznając studentów za członków grupy społecznej, która swoją wiedzą, doświadczeniem i kompetencjami jako ?klasa kreatywna?, w największym stopniu przyczyniać się będzie do budowania dobrobytu polskich regionów i miast, należy ich traktować jako kluczowy czynnik rozwoju. Łódź i aglomeracja łódzka to jeden z największych ośrodków akademickich w Polsce. Ważne jest jednak, czy miasto jedynie kształci przyszłych absolwentów, czy też stwarza warunki ich rozwoju w przyszłości oraz czy oferuje korzyści niespotykane w innych miejscach. Mając na uwadze, że Łódź jako jedno z największych polskich miast ma ambicje metropolitalne, nie sposób wyobrazić sobie jej rozwoju bez obecności najbardziej wartościowego kapitału ludzkiego ? studentów i przyszłych absolwentów uczelni wyższych. Wychodząc z tego założenia, członkowie Studenckiego Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Łódzkiego SPATIUM od 2003 regularnie monitorują zmiany, jakie zachodzą w postrzeganiu Łodzi w oczach studentów łódzkich uczelni publicznych. Zakładając, że miasto to posiada istotny potencjał rozwojowy, jednak jego sukces w znacznym stopniu zależy od jego wizerunku (który można badać i który do pewnego stopnia można i należy kreować), już po raz czwarty oddają Państwu owoc swojej wielomiesięcznej pracy nad tym zagadnieniem.

Prezentowane elementy raportu dotyczą kwestii istotnych z punktu widzenia procesu zarządzania miastem, szczególnie w kwestii budowania pozytywnego wizerunku oraz marki Łodzi. Badanie przeprowadzone na próbie blisko 2500 osób studiujących na sześciu łódzkich publicznych uczelniach wyższych, pozwala na wykorzystanie wyników w pracach władz samorządowych oraz instytucji zajmujących się promocją miasta. Możliwość  wykorzystania w działaniach promocyjnych wynika również z charakteru pytań, które poruszały tematykę sposobów promowania miasta, perspektyw jego rozwoju, pozytywnych i negatywnych stron mieszkania i studiowania w Łodzi czy tożsamości lokalnej. Wyniki badań pokazują, gdzie młodzież akademicka spędza czas wolny oraz czy zamierza związać swoje życie prywatne i zawodowe z Łodzią także po ukończeniu studiów. Wyniki mogą zostać  wykorzystane w przedsięwzięciach promujących poszczególne uczelnie wyższe, ponieważ uzyskane w badaniach dane dają podstawy do wnioskowania o zasięgu oddziaływania Łodzi jako ośrodka akademickiego na bliższe i dalsze otoczenie.

Wyniki badania stały się podstawą do zorganizowania debaty „Co z tą Łodzią?”.

Relacje mediów

Okres realizacji: kwiecień 2009 - grudzień 2010

Zaangażowani kołowicze: Patrycja Kubarska, Beata Niepiekło, Anna Osińska, Magdalena Piekacz, Maciej Sobański, Jakub Zasina

Opieka naukowa: mgr Ewa M. Boryczka

Współpraca: Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki

Opis:

Na fali dużego zainteresowania badaniami wizerunku miasta Łodzi wśród studentów Koło Naukowe SPATIUM postanowiło przeprowadzić podobne badanie wśród innych jej mieszkańców i użytkowników. Dlatego w trakcie dwóch kolejnych edycji Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki w latach 2009 i 2010 przeprowadzono ankietę audytoryjną wśród osób odwiedzających stoisko Koła w Manufakturze. W przedsięwzięciu wzięły łącznie udział 262 osoby, odpowiadające na pytania tożsame z zagadnieniami poruszanymi w ankiecie kierowanej do łódzkich studentów. Próba badawcza jest zatem niereprezentatywna, jednak dostarcza ciekawych opinii na temat miasta od osób odwiedzających Manufakturę.

Wyniki badania opublikowano w postaci suplementu do RAPORTU Z BADAŃ: Łódź w oczach studentów łódzkich publicznych uczelni wyższych. IV edycja (2009-2010).

Relacja fotograficzna
 

Okres realizacji: grudzień 2009 - kwiecień 2011

Koordynator: Maciej Sobański, Jakub Zasina

Zaangażowani kołowicze: Patrycja Kubarska, Beata Niepiekło, Katarzyna Pasikowska, Magdalena Piekacz

Opieka naukowa: dr Marcin Feltynowski, dr Mariusz E. Sokołowicz

Współpraca: dr inż. Iwona Staniec, Fundacja Normalne Miasto - Fenomen

Opis:
Jeśli zebrać w jednym miejscu, np. w jednej z łódzkich kawiarni, kilku studentów oraz kilku pasjonatów Łodzi tak, aby wszystkim zależało na mieście, w którym żyją… to co można osiągnąć? Pierwsze w Polsce badanie preferencji transportowych studentów, przeprowadzone na tak dużą skalę!

W grudniu 2009 roku członkowie SKN SPATIUM zaprosili przedstawicieli Fundacji Normalne Miasto – Fenomen do konsultacji treści ankiety nt. preferencji transportowych studentów Uniwersytetu. Badanie takie zostało już przeprowadzone przez Koło w 2007 roku, stąd interesujące dla obu stron były analizy wyników badania oraz jego kontynuacja. W związku z powyższym, zapadła decyzja o przygotowaniu badania, którego wyniki będą reprezentatywne dla całej ?Łodzi studenckiej?, a ich wartość merytoryczna będzie przydatna zarówno organizacjom rowerowym, jak i władzom największych łódzkich uczelni publicznych oraz władzom miasta.

Do współpracy z Uniwersytetem Łódzkim i Fundacją Fenomen zaproszono studentów i pracowników Politechniki Łódzkiej (z jej ramienia w przygotowywaniu ankiety brała udział dr inż. Iwona Staniec) oraz Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Podczas przygotowywania kwestionariusza zadbano o porównywalność wyników obecnego i poprzedniego badania, a także uwzględniono pytania uwzględniające specyfikę poszczególnych uczelni. Zapewniono także reprezentatywność wyników (zostało dokładnie ustalone, ilu studentów danego kierunku studiów powinno odpowiedzieć na pytania).

Dzięki zaangażowaniu wielu osób otrzymano rzetelne wyniki, które pozwalają poznać preferencje studentów łódzkich uczelni, a także motywacje ich wyborów transportowych. Bazując na nich, mamy nadzieję zaproponować wspólne działania Uniwersytetu Łódzkiego, Politechniki Łódzkiej oraz Uniwersytetu Medycznego w zakresie kształtowania transportowych upodobań żaków ? wykorzystując metody i narzędzia zaproponowane przez samych studentów. Pozwalamy sobie zatem oddać w ręce Czytelnika efekty tej wspólnej pracy, mając świadomość jej pewnych słabości, lecz jednocześnie wyrażając nadzieję, że ich lektura okaże się źródłem ciekawej wiedzy i inspiracji na temat transportu w Łodzi.

Relacje mediów
Autobus, samochód czy rower – czym jeżdżą studenci?Gazeta Wyborcza, red. Maciej Stańczyk, 18 maja 2011
Wiosna, wracają rowerzyści. I wszystkie ich problemyGazeta Wyborcza, red. Przemysław Kuć, 31 marca 2011
 

ROK AKADEMICKI 2008/2009

Podstawowe informacje


Zaangażowani kołowicze:
Joanna Błaszczyk, Patrycja Kubarska, Dagmara Michałowska, Magdalena Piekacz, Maciej Sobański, Sylwia Sylwestrzak, Kamil Szymański

Opieka naukowa:
dr Marcin Feltynowski, dr Mariusz E. Sokołowicz

Współpraca:
Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu Uniwersytetu Łódzkiego, Klub Riff-Raff

 

Opis


W roku 2009 Dni Gospodarki Przestrzennej były okazją do świętowania 10-lecia funkcjonowania naszego kierunku na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego! Świętowaliśmy między 12 a 15 maja!

Pierwszy dzień rozpoczął się od Ogólnopolskiej Konferencji „Miasta i regiony wobec współczesnych wyzwań”, którą zorganizowaliśmy w sali T401. Tego samego dnia licealiści mogli sprawdzić swoje umiejętności podczas warsztatów „Przestrzeń wokół nas”. Dużą popularnością cieszyły się natomiast zawody „Turniej wiedzy, sprawności i śmiechu”, które odbyły się w patio Wydziału. Przedstawiciele każdego rocznika i kadry naukowej GP rywalizowali ze sobą m.in. przeciągając linę czy odgrywając scenki kabaretowe!

Podczas zawodów większość z nas przywdziała specjalne, białe koszulki z logo Gospodarki Przestrzennej zaprojektowanym przez Marcina Zdanowskiego, które zwyciężyło w studenckim konkursie!

10-lecie uwieczniły też trzy wystawy:

  • Gospodarka przestrzenna to MY
    fotografie z wizerunkami członków społeczności GP zawisły w łączniku między budynkami C i T Wydziału,
  • Bałuty w oczach studentów GP – koncepcje zagospodarowania
    odwiedzający zapoznawali się z wizjami przekształceń Bałut, które powstawały na zajęciach z Projektowania urbanistycznego,
  • Łódź w oczach dzieci. Piknik Manufaktura 2009
    wystawa prezentowała wyobrażenia najmłodszych o Łodzi, które okazały się być bardzo inspirujące dla dorosłych.

Dzień później odbyła się już kultowa Impreza integracyjna Gospodarki Przestrzennej – tym razem pod hasłem „Mafia” – obowiązkowo w Klubie Riff-Raff, gdzie wspólnie śpiewaliśmy z wykorzystaniem karaoke ;-)

Obchody zakończył turniej Wolejboliada rozegrany 15 maja pomiędzy studentami i pracownikami naukowymi kierunku. Zawodnicy rywalizowali o Puchar Dyrektora Instytutu Gospodarki Przestrzennej!

Najwytrwalsi wspólnie pogrillowali na osiedlu akademickim Lumumbowo.

 

Relacja fotograficzna

www.facebook.com/media/set/

Podstawowe informacje


Opieka naukowa:
dr Mariusz E. Sokołowicz

Współpraca:
Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi

 

Opis


W namiocie, który raz do roku wznoszony jest w Manufakturze z okazji organizacji Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki zorganizowaliśmy kilka inicjatyw, które podejmowały tematykę planowania przestrzennego.

Pierwszą z nich był projekt „Miasto moich marzeń”. Poprosiliśmy uczestników Festiwalu o to, aby scharakteryzowali ich wymarzone miasto. Dzięki temu powstała lista atutów i barier, które przed nami stoją.

Z kolei na dużej białej płachcie postanowiliśmy wespół z łodzianami wyartykułować, za co kochamy Łódź! Okazało się, że powodów ku temu jest bardzo dużo! Później wykorzystaliśmy ten zbiór pozytywnych informacji o Łodzi i wywiesiliśmy go we wnętrzach naszego Wydziału.

Do zabawy zaangażowaliśmy też najmłodszych: wspólnie z nimi rysowaliśmy miasta. Dało nam to bardzo dużo frajdy, ale też wyczuliło na aspekty, które dla dzieci są najważniejsze w myśleniu o przestrzeni.

Podczas pikniku naukowego zachęcaliśmy również zwiedzających do wypełniania ankiet, przy pomocy których badaliśmy „Wizerunek Łodzi ?w oczach jej mieszkańców i użytkowników?.

 

Relacja fotograficzna

www.facebook.com/media/set/

Podstawowe informacje


Opieka naukowa:
dr Mariusz E. Sokołowicz

Współpraca:
Klub Riff-Raff

 

Opis


W listopadzie 2009 roku nasze Koło zorganizowało kolejną odsłonę Imprezy integracyjnej Gospodarki Przestrzennej. Na każdej z tych imprez bawią się nie tylko studenci, ale również wykładowcy i absolwenci, co pomaga zacieśniać wspólne więzi. Oprócz tego każdorazowym celem przedsięwzięcia jest budowanie tożsamości naszego kierunku, co pozytywnie wyróżnia Gospodarkę Przestrzenną na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym. Tym razem motywem przewodnim był „Kicz i tandeta”.

 

Relacja fotograficzna

www.facebook.com/media/set/

Podstawowe informacje


Koordynator:
Patrycja Kubarska

Zaangażowani kołowicze:
Joanna Błaszczyk, Magdalena Piekacz, Maciej Sobański, Sylwia Sylwestrzak, Kamil Szymański

Współpraca:
Klub Riff-Raff

 

Opis


W ramach obchodów Dni Gospodarki Przestrzennej 2009 nasze Koło zorganizowało mafijną odsłonę Imprezy integracyjnej Gospodarki Przestrzennej! Na każdej z tych imprez bawią się nie tylko studenci, ale również wykładowcy i absolwenci, co pomaga zacieśniać wspólne więzi. Oprócz tego każdorazowym celem przedsięwzięcia jest budowanie tożsamości naszego kierunku, co pozytywnie wyróżnia Gospodarkę Przestrzenną na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym.

 

Relacja fotograficzna

www.facebook.com/media/set/

Podstawowe informacje


Pełen tytuł:
IX Ogólnopolska Konferencja Studenckich Kół Naukowych "Miasta i regiony wobec współczesnych wyzwań"

Koordynator:
Sylwia Sylwestrzak

Zaangażowani kołowicze:
Patrycja Kubarska, Dagmara Michałowska, Magdalena Piekacz, Maciej Sobański, Kamil Szymański

Opieka naukowa:
dr Mariusz E. Sokołowicz

Współpraca:
Biuro Rozwoju Przedsiębiorczości i Miejsc Pracy Urzędu Miasta Łodzi, Instytut Europejski w Łodzi, Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Wojewódzki Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Łodzi

 

Opis


Jubileuszowe Dni Gospodarki Przestrzennej 2009 rozpoczęła IX odsłona Ogólnopolskiej Konferencji Studenckich Kół Naukowych „Miasta i regiony wobec przyszłych wyzwań”.

 

Do pobrania

 

Relacja fotograficzna

www.facebook.com/media/set/

Podstawowe informacje


Koordynator:
Joanna Błaszczyk

Zaangażowani kołowicze:
Patrycja Kubarska, Dagmara Michałowska, Maciej Sobański, Sylwia Sylwestrzak

Współpraca:
Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu Uniwersytetu Łódzkiego

 

Opis


W ramach obchodów Dni Gospodarki Przestrzennej zorganizowaliśmy ich stały element, jakim jest ?Wolejboliada?, czyli turniej siatkówki. W rywalizacji o Puchar Dyrektora Instytutu Gospodarki Przestrzennej udział brały drużyny poszczególnych roczników, a także reprezentacja kadry akademickiej. Impreza w pełni nastawiona jest na integrację środowiska naszego kierunku. Wspólny doping podtrzymywał ducha walki zawodników!

 

Relacja fotograficzna

www.facebook.com/media/set/

ROK AKADEMICKI 2007/2008

Pełny tytuł: Badanie "Mobilność studentów łódzkich uczelni po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej: konieczność, wybór czy szansa?"

Koordynator: Karolina Kordjalik, Anna Tomaszewska

Opieka naukowa: prof. dr hab. Elżbieta Kryńska, dr Zbigniew Przygodzki, dr Mariusz Sokołowicz

Współpraca: GFPS Polska (Stowarzyszenie Naukowo-Kulturalne w Europie Środkowej i Wschodniej)

Opis:
Badanie składało się z dwóch oddzielnie realizowanych etapów:

I Etap badań w Polsce
Mobilność studentów łódzkich uczelni po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej: konieczność, wybór czy szansa?
II Etap badań w Niemczech
Znaczenie mobilności niemieckich studentów dla życia społecznego i gospodarczego regionu.
Na etapie I badaniem objęci zostali studenci łódzkich uczelni, stąd miało ono charakter lokalny, jeśli wziąć pod uwagę podmiot badania, natomiast z uwagi na miejsce ? Łódź miasto metropolitalne i podobne miejsce badane w drugim etapie w Niemczech, zasięg dotyczący możliwości wnioskowania w odniesieniu do określonych zjawisk społeczno-ekonomicznych miał charakter międzynarodowy i uniwersalny. Stąd ogólnie zasięg działania określono jako międzynarodowy. Efekty badania miały charakter aplikacyjny.

Głównym celem badania było uzyskanie odpowiedzi na pytanie: Czy nasilające się zjawisko mobilności studentów to wyraz konieczności, świadomego, nieprzymuszonego wyboru czy szansy dostrzeganej przez młodego człowieka świadomie patrzącego i planującego swoją przyszłość?

W ramach pierwszego etapu badań podjęto analizę następujących problemów: tendencje dotyczące deklaracji opuszczenia kraju wśród studentów łódzkich uczeni; plany na przyszłość; rozpoznanie zależności i konsekwencji miedzy zjawiskiem mobilności (różnymi jej rodzajami) a lokalnym rynkiem pracy. Bardzo ważne, naszym zdaniem, były również informacje o motywach jakimi kierowali się ludzie młodzi opuszczający nasz kraj. Chcieliśmy także zbadać charakter wyjazdów i priorytety emigracji oraz reemigracji.

Kolejnym etapem było zbadanie migracji w ośrodku akademickim na terenie Niemiec w ramach stypendium naukowego finansowanego przez Stowarzyszenie GFPS Polska. Zebrane w ten sposób informacje mogą posłużyć do porównania poziomu badanego zjawiska w dwóch ośrodkach akademickich w Polsce oraz w Niemczech. Niemcom, jako długoletniemu członkowi Unii Europejskiej, nie są obce problemy z mobilnością i ich skutkami. Chcieliśmy dowiedzieć się, jak działania władz postrzegali młodzi ludzie i jak to wpływało na mobilność wśród nich.

Wyniki badań zostały opracowane i przedstawione m.in. w pracy magisterskiej Pani Karoliny Kordjalik.

Pełny tytuł: Dzień Gospodarki Przestrzennej 2008

Opieka naukowa: dr Mariusz E. Sokołowicz

Współpraca: Instytut Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej; Katedra Geodezji, Kartografii Środowiska i Geometrii Wykreślnej Politechniki Łódzkiej; Klub "Balbina"; Miejski Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Łodzi; Wojewódzki Ośrodek Dokumentacji Kartograficznej i Geodezyjnej w Łodzi;

Opis:
17 stycznia 2008 roku zorganizowaliśmy Dzień Gospodarki Przestrzennej. Pierwszą częścią wydarzenia było seminarium pt. „Quo Vadis Łódź? ? Perspektywy i dylematy wokół inwestycji na łódzkim rynku nieruchomości”. Złożyło się ono z następujących wystąpień eksperckich:

  • Analiza łódzkiego rynku nieruchomości

dr Magdalena Załęczna, Katedra Inwestycji i Nieruchomości Uniwersytetu Łódzkiego;

  • Wartość nieruchomości z punktu widzenia prowadzonej ewidencji gruntów i budynków (katastru) na przykładzie Łodzi 

dr inż. Tadeusz Kośka, Katedra Geodezji, Kartografii Środowiska i Geometrii Wykreślnej Politechniki Łódzkiej

mgr inż. Elżbieta Kaźmierczak-Kośka, Kierownik Działu Ewidencji Gruntów i Budynków Miejskiego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Łodzi;

  • Specyfika inwestowania na łódzkim rynku nieruchomości komercyjnych 

Katarzyna Wara-Wąsowska;

  • Możliwości wykorzystania nowoczesnych instrumentów wspierania inwestycji stosowanych w ramach Regionalnego Systemu Informacji Przestrzennej Województwa Łódzkiego opracowywanego przez WODGiK w Łodzi

Dariusz Dzionek, Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Dokumentacji Kartograficznej i Geodezyjnej w Łodzi;

  • Wykorzystanie dziedzictwa miasta poprzemysłowego na przykładzie Roubaix k. Lille

prof. dr inż. arch. Weronika Wiśniewska, Instytut Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej.


Wieczór upłynął pod znakiem „Magii i czarów” za sprawą przebieranej Imprezy integracyjnej Gospodarki Przestrzennej, która tym razem odbyła się w Klubie „Balbina”.

Pełny tytuł: VIII Ogólnopolska Konferencja Studenckich Kół Naukowych "Miasto w gospodarce opartej na wiedzy"

Opieka naukowa: dr Mariusz E. Sokołowicz

Współpraca: Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi

Opis:
W dniu 23 kwietnia 2008 roku w ramach VIII Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego odbyła się VIII Ogólnopolska Konferencja Studenckich Kół Naukowych pt. „Miasta i regiony wobec współczesnych wyzwań” zorganizowana  przez działające przy Instytucie Gospodarki Przestrzennej UŁ Studenckie Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej SPATIUM.

Konferencja adresowana była do studentów kierunków i specjalności związanych z szeroko rozumianą gospodarką przestrzenną. Zagadnienia tegorocznego spotkania koncentrowały się na problemach współczesnych wyzwań stojących przed miastem i regionem. Studenci zaprezentowali tematy związane z istotą wiedzy, innowacji i kapitału ludzkiego w rozwoju miast i regionów, odnową miast i poprawą atrakcyjności przestrzeni miejskiej oraz rolą władz w stymulowaniu rozwoju jednostek terytorialnych.

W tym roku, uczestnikami konferencji byli, obok studentów Uniwersytetu Łódzkiego i Politechniki Łódzkiej, zaproszeni goście z ośrodków akademickich z Wrocławia (studenci ze Studenckiego Kola Naukowego Gospodarki Przestrzennej ALIQUANTA z Akademii Ekonomicznej im. Oskara Langego), z Poznania (przedstawiciele Akademickiego Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza) oraz z Olsztyna (członkowie Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej PLANTACJA, działającego na Wydziale Geodezji i Gospodarki Przestrzennej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim).

Ciekawym akcentem Konferencji była także prezentacja pani Mirosławy Łatkowskiej-Włodek, która reprezentując potrzeby seniorów, przedstawiła młodym ludziom, przyszłym planistom miast, koncepcję zespołów mieszkań dla samodzielnych seniorów [MSS].

Program VIII Ogólnopolskiej Konferencji Studenckich Kół Naukowych „Miasto w gospodarce opartej na wiedzy”

Relacja fotograficzna

Pełny tytuł: Warsztaty urbanistyczne "Bijące serce Starego Miasta, czyli rewitalizacja Starego Rynku w Łodzi"

Opieka naukowa: mgr Ewa Boryczka, dr Mariusz E. Sokołowicz

Współpraca: Towarzystwo Urbanistów Polskich

Opis:
Wraz z Towarzystwem Urbanistów Polskich zorganizowaliśmy dwudniowe warsztaty urbanistyczne pt. „Bijące serce Starego Miasta, czyli rewitalizacja Starego Rynku w Łodzi”. 16 i 17 maja studenci Uniwersytetu Łódzkiego wespół z koleżankami i kolegami z Politechniki Łódzkiej próbowali zaaranżować na nowo Stary Rynek w Łodzi. Do dyspozycji uczestników były sale ćwiczeniowe w dawnym PREXERze. Na przedsięwzięcie złożyły się trzy bloki: teoretyczny, studialny i warsztatowy.

Relacja fotograficzna

300

ROK AKADEMICKI 2006/2007

Podstawowe informacje


Pełen tytuł:
Badanie "Identyfikacja preferencji transportowych studentów i pracowników Uniwersytetu Łódzkiego. I edycja (2007)"

Koordynator:
Łukasz Kamiński

 

Opis


Projekt badawczy miał na celu określenie możliwości stworzenia strzeżonych przechowalni rowerowych na Uniwersytecie Łódzkim oraz zapotrzebowania na korzystanie z urządzeń tego typu wśród studentów. Jednym z jego elementów wstępnych była identyfikacja preferencji transportowych studentów Uniwersytetu Łódzkiego. W tym celu realizowaliśmy badanie ankietowe wśród studentów studiów stacjonarnych wszystkich wydziałów Uniwersytetu Łódzkiego (oprócz zamiejscowych ośrodków dydaktycznych).

Badanie było prowadzone w formie ankiety z pytaniami zamkniętymi. Grupa respondentów została ograniczona do 2055 osób. Realizacja celów badania przyniosła wnioski, które mogą posłużyć w przyszłości zarówno studentom, pracownikom naukowym, a także władzom uczelni i miasta w określeniu odpowiednich priorytetów przy projektowaniu infrastruktury rowerowej, tworzeniu strategii rozwoju komunikacji miejskiej w Łodzi lub strategii promocji ekologicznego transportu w Łodzi.

 

Relacje mediów

Podstawowe informacje


Koordynator:
Ewa Boryczka, Tomasz Sulikowski

Opieka naukowa:
dr Zbigniew Przygodzki, dr Mariusz Sokołowicz

 

Opis


Badanie pt: „Łódź w oczach studentów łódzkich publicznych uczelni wyższych” zostało zrealizowane w 2007 roku. Główną tezą tego badania było stwierdzenie, że: Łódź posiada duży potencjał rozwojowy, lecz zdolności jego wykorzystania i kierunek tego rozwoju, w znacznej części, uzależniony jest od wizerunku miasta, zarówno wśród członków jego społeczeństwa, jak i postrzegania miasta w otoczeniu zewnętrznym. Projekt był już realizowany po raz trzeci (wcześniejsze edycje miały miejsce w latach 2002 i 2005).

Celem projektu było zbadanie:

  • wizerunku miasta Łodzi w oczach studentów uczelni wyższych,
  • zmian, jakie zaszły w ostatnich latach w postrzeganiu miasta Łodzi przez studentów,
  • różnicy pomiędzy wizerunkiem Łodzi w oczach studentów pierwszego i czwartego roku.

Podczas badania zweryfikowano trzy postawione hipotezy:

  • pochodzenie respondenta wpływa na postrzeganie miasta, czyli na jego wizerunek
  • studiowany kierunek wpływa na wizerunek miasta w oczach studentów
  • rok studiów (I lub IV) ma wpływ na postrzeganie miasta przez respondentów

Badanie przeprowadzone zostało w formie ankiety z pytaniami zamkniętymi. Grupa respondentów została ograniczona do studentów wybranych kierunków publicznych uczelni wyższych. Badaniem objętych zostało 3580 osób. Ankiety zostały przeprowadzone na wszystkich publicznych uczelniach w Łodzi. Zbadano studentów uczących się w sześciu publicznych uczelniach wyższych: Uniwersytet Łódzki, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Medyczny, Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Muzyczna, Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna. Badania przeprowadzono na 21 kierunkach studiów.

Ankieta stanowiąca narzędzie prowadzenia badań składała się z 24 pytań dotyczących:

  • dostępu do informacji o mieście oraz ich źródeł,
  • oceny funkcjonowania wybranych dziedzin oraz szans rozwoju miasta,
  • atutów i barier rozwoju Łodzi, postrzegania jej na tle innych miast,
  • skojarzeń dotyczących Łodzi, symboli miasta, najpopularniejszych miejsc spotkań, wydarzeń,
  • perspektyw życia i pracy w Łodzi po zakończeniu studiów, a także powodów pozostania lub opuszczenia miasta, itp.

Wnioski płynące z badania posłużyły studentom, pracownikom naukowym oraz pracownikom jednostek samorządu terytorialnego w określeniu odpowiednich priorytetów i kierunków rozwoju Łodzi, podjęciu działań związanych z lepszą promocją miasta na zewnątrz, jak i wśród mieszkańców.

 

Do pobrania

 

Relacje mediów

 

Relacja fotograficzna

www.facebook.com/media/set/

Podstawowe informacje


Opieka naukowa:
dr Zbigniew Przygodzki

 

Opis


Nasze Koło zorganizowało kolejne ?Dni Gospodarki Przestrzennej w dniach 10-12 stycznia 2007 roku. Ich celem jest każdorazowo promocja zaangażowania studentów w działalność akademicką poprzez uczestnictwo w organizacjach studenckich, kołach naukowych oraz w różnego rodzaju projektach adresowanych do studentów. Przy tej okazji pragniemy również przybliżyć studentom Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego specyfikę kierunku Gospodarka Przestrzenna. Chcemy zapoznawać innych studentów z naszymi osiągnięciami, a także poprzez imprezy towarzyszące proponować w jaki sposób uczyć się oraz integrować się – bawiąc.

Głównymi punktami zorganizowanego przez nasze Koło przedsięwzięcia były: wykłady zaproszonych Gości – motywem przewodnim byli „Studenci za granicą”, Impreza Integracyjna Gospodarki Przestrzennej „Świat antyczny” oraz emocjonujące rozgrywki sportowe ? Wolejboliada.

 

Plakat

 

Plakat

 

Relacja fotograficzna

www.facebook.com/media/set/

Podstawowe informacje


Opieka naukowa:
dr Zbigniew Przygodzki

 

Opis


Dniom Gospodarki Przestrzennej 2007 towarzyszyła Impreza integracyjna, której motywem przewodnim był „Świat antyczny”.

 

Plakat

 

Plakat

 

Relacja fotograficzna

www.facebook.com/media/set/

Podstawowe informacje


Pełen tytuł:
VII Ogólnopolska Konferencja Studenckich Kół Naukowych "Miasto w gospodarce opartej na wiedzy"

Opieka naukowa:
dr Zbigniew Przygodzki

Współpraca:
Festiwal Naukim Techniki i Sztuki w Łodzi, Portal Spraw Zagranicznych

 

Opis


Konferencja odbyła się 17 kwietnia 2007 roku naWydziale Ekonomiczno-Socjologicznym i została zorganizowana jako jedna z cyklu 11 imprez odbywających sie pod wspólnym tytułem „Ekonomia bez krawata”. Tegoroczna konferencja miała charakter szczególny, ponieważ zostały połączone w jedną dwie inicjatywy konferencyjne: coroczna Konferencja Dziekańska Kół Naukowych naszego Wydziału oraz VII konferencja SKN SPATIUM z cyklu „Rozwój miast i regionów w procesie integracji europejskiej. Uczestnikami konferencji byli zarówno studenci różnych kierunków Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego, Wydziału Nauk Geograficznych, Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego a także studenci z takich ośrodków akademickich jak: Warszawa, Poznań, Kraków, Słubice, Toruń. Cieszymy się, że jak co roku Konferencja spotkała się z dużym zainteresowaniem wielu studentów z ośrodków naukowych z całej Polski, oraz mamy nadzieję, iż przyczyni się do dalszego rozwoju wzajemnej współpracy oraz do nawiązania nowych kontaktów.

Przedmiotem naszego spotkania były zagadnienia dotyczące polityki rozwoju lokalnego i regionalnego, nowoczesnych metod zarządzania miastem i regionem (e-government), marketingu terytorialnego, finansowania rozwoju miast, polityki regionalnej Unii Europejskiej, atrakcyjności inwestycyjnej miast oraz rozwoju zrównoważonego. W tym roku problemy te były rozważane w kontekście Gospodarki Opartej na Wiedzy. Wzorem lat ubiegłych i w tym roku na zakończenie konferencji zaplanowaliśmy wieczorem wspólne biesiadowanie przy grillu. Na dziedzińcu Wydziału odbył się wówczas także koncert muzyki celtyckiej w wykonaniu zespołu FILIDS.

 

Do pobrania

 

Plakat

 

Plakat

 

Relacja fotograficzna

www.facebook.com/media/set/

ROK AKADEMICKI 2005/2006

Pełny tytuł: Dni Gospodarki Przestrzennej 2005
Opieka naukowa: dr Zbigniew Przygodzki

Opis:
Dni Gospodarki Przestrzennej 2005 odbyły się w dniach 07-09 grudnia. Pierwszego dnia zorganizowaliśmy Imprezę integracyjną Gospodarki Przestrzennej, której motywem przewodnim były „Bajki”. Dzień drugi na Wydziale upłynął pod znakiem prezentacji i referatów o tematyce związanej z naszym kierunkiem studiów, przygotowanych zarówno przez studentów, jak i ekspertów. Natomiast trzeciego dnia rozegrano turniej siatkówki „Wolejboliada”, w którym studenci i pracownicy naukowi rywalizowali ze sobą o Puchar Dyrektora Instytutu Gospodarki Przestrzennej.

Hitem okazała się projekcja filmu „16:45”, w którym wystąpili studenci i kadra! :-)

 

Plakat 

Plakat

Pełny tytuł: VI Ogólnopolska Konferencja Studenckich Kół Naukowych "Rozwój miast i regionów w procesie integracji europejskiej"

Opieka naukowa: dr Zbigniew Przygodzki

Opis:
Nasze Koło w dniach 27- 28 kwietnia 2006 roku zorganizowało już szóstą odsłonę Konferencji z cyklu "Rozwój miast i regionów w procesie integracji europejskiej". Konferencja objęta była honorowym patronatem Rektora Uniwersytetu Łódzkiego, Marszałka Województwa Łódzkiego, Wojewody Łódzkiego oraz Prezydenta Miasta Łodzi.

Spotkanie odbyło się w Centrum Konferencyjnym Uniwersytetu Łódzkiego przy ?ulicy Rogowskiej 26 w Łodzi. Jak co roku spotkało się z dużym zainteresowaniem wielu ośrodków naukowych z całego kraju. W tym roku udział w spotkaniu wzięło ok. 60 studentów i młodych pracowników naukowych z następujących uczelni: Politechnika Łódzka; SGH w Warszawie, Akademia Świętokrzyska im. J. Kochanowskiego w Kielcach, Akademia Ekonomiczna w Krakowie, Politechnika Wrocławska i oczywiście z Uniwersytetu Łódzkiego.

Gościliśmy również przedstawicieli Urzędu Miasta Łodzi: mgr Monikę Bieniecką, mgr inż. Tomasza Jakubca z Wydziału Strategii i Analiz oraz dra Jana Macieja Czajkowskiego – pełnomocnika Prezydenta Łodzi ds. społeczeństwa informacyjnego i informatyzacji. Referat wygłosił Robert Kaźmierczak, Manager Projektu e-Łódź z EF Consaltancy.

Przedmiotem naszych corocznych spotkań są szeroko pojęte zagadnienia związane ?z zagospodarowaniem i kształtowaniem przestrzeni, a w szczególności problemy dotyczące polityki rozwoju lokalnego i regionalnego, nowoczesnych metod zarządzania miastem i regionem oraz ochrony środowiska. Podczas konferencji zaprezentowano 14 referatów oraz dwie koncepcje prac doktorskich, związanych z szeroko pojętą problematyką rozwoju lokalnego i regionalnego w kontekście członkostwa Polski w strukturach Unii Europejskiej. Po każdym bloku tematycznym odbyła się dyskusja panelowa, która posłużyła wymianie uwag i doświadczeń wszystkich zgromadzonych uczestników.

Harmonogram

 

Opieka naukowa: dr Zbigniew Przygodzki

Opis:
Trzeciego dnia Dni Gospodarki Przestrzennej 2005 rozegrano turniej siatkówki ?Wolejboliada?, w którym studenci i pracownicy naukowi rywalizowali ze sobą o Puchar Dyrektora Instytutu Gospodarki Przestrzennej.

Relacja fotograficzna: http://www.facebook.com/media/set/?set=a.212035792179248.48423.149727138410114

ROK AKADEMICKI 2004/2005

Podstawowe informacje


Koordynator:
Karolina Mrowińska, Piotr Pawłowski, Magdalena Wilk

Opieka naukowa:
dr Zbigniew Przygodzki

 

Opis


Główną tezą dla tego badania było stwierdzenie, że: Łódź posiada duży potencjał rozwojowy, lecz zdolności jego wykorzystania i kierunek tego rozwoju, w znacznej części, uzależniony jest od wizerunku miasta, zarówno wśród członków jego społeczeństwa, jak i postrzegania miasta w otoczeniu zewnętrznym.

Na postawie tej tezy sformułowano hipotezy, które weryfikowano:

  • postrzeganie miasta zależy od pochodzenia respondenta,
  • studiowany kierunek determinuje postrzeganie miasta i jego możliwości rozwojowych,
  • postrzeganie miasta ze względu na dominację jednego z subproduktów jest barierą w jego rozwoju,
  • wizerunek miasta determinuje zachowania obecnych i potencjalnych jego mieszkańców.

Badanie było prowadzone w formie ankiety z pytaniami zamkniętymi. Grupa respondentów została ograniczona do studentów wybranych kierunków publicznych uczelni wyższych. Realizacja celów badania przyniosła wnioski, które posłużyły później zarówno studentom, pracownikom naukowym, a także władzom miasta w określeniu odpowiednich priorytetów w celu wydobycia indywidualności Łodzi, podjęciu działań w kierunku podwyższenia rangi miasta, a także zastosowaniu właściwych narzędzi, pomocnych w wykreowaniu jego wizerunku.

 

Relacje mediów

Podstawowe informacje


Pełen tytuł:
V Ogólnopolska Konferencja Studenckich Kół Naukowych "Rozwój miast i regionów w procesie integracji europejskiej"

 

Opis


Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz sponsorom za udział i pomoc w organizacji jubileuszowej, piątek Konferencji, która odbyła się w dniach 5-6 maja 2005 w Centrum Konferencyjnym Uniwersytetu Łódzkiego przy ul. Rogowskiej 26 w Łodzi.

 

Do pobrania

 

Plakat

 

Plakat

ROK AKADEMICKI 2003/2004

Pełny tytuł: Impreza integracyjna Gospodarki Przestrzennej „Święta”

Współpraca: Klub "Futro"

Opis:
14 marca 2004 roku nasze Koło zorganizowało kolejną odsłonę Imprezy integracyjnej Gospodarki Przestrzennej. Na każdej z tych imprez bawią się nie tylko studenci, ale również wykładowcy i absolwenci, co pomaga zacieśniać wspólne więzi. Oprócz tego każdorazowym celem przedsięwzięcia jest budowanie tożsamości naszego kierunku, co pozytywnie wyróżnia Gospodarkę Przestrzenną na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym. Tym razem motywem przewodnim były "Święta".

Relacja fotograficzna:http://www.facebook.com/media/set/?set=a.212011068848387.48406.149727138410114&type=3

Pełny tytuł: IV Ogólnopolska Konferencja Studenckich Kół Naukowych "Rozwój miast i regionów w procesie integracji europejskiej"

Współpraca: Camel Active, Powszechny Zakład Ubezpieczeń S.A.

Opis:
20 maja 2004 roku zorganizowaliśmy IV konferencję studencką pt. "Rozwój miast i regionów w procesie integracji europejskiej". Spotkanie odbyło się w Centrum Konferencyjnym Uniwersytetu Łódzkiego przy ulicy Rogowskiej 26 w Łodzi. Jak co roku spotkało się ono z dużym zainteresowaniem wielu ośrodków naukowych z całego kraju. W tym roku udział w spotkaniu wzięło ok. 60 studentów i młodych pracowników naukowych z następujących uczelni: Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego; Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego; Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu; Europejskiego Instytutu Rozwoju Regionalnego i Lokalnego Uniwersytetu Warszawskiego; Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu; Wydziału Gospodarki Regionalnej i Turystyki Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu oddział w Jeleniej Górze. Podczas konferencji zaprezentowano 12 referatów związanych z szeroko pojętą problematyką rozwoju lokalnego i regionalnego w kontekście członkostwa Polski w strukturach Unii Europejskiej. Po każdym bloku tematycznym odbyła się dyskusja panelowa, która posłużyła wymianie uwag i doświadczeń wszystkich zgromadzonych uczestników.

Program IV Ogólnopolskiej Konferencji Studenckich Kół Naukowych „Rozwój miast i regionów w procesie integracji europejskiej”

 

ROK AKADEMICKI 2002/2003

Podstawowe informacje


Koordynator:
Mariusz Sokołowicz

Opieka naukowa:
dr Aleksandra Nowakowska

 

Opis


Celem badań była analiza pierwszego, podstawowego etapu procesu kreowania wizerunku miasta, a mianowicie identyfikacji dotychczasowego jego obrazu w oczach konkretnych odbiorców.

W skład próby weszli studenci jedynie studiów dziennych, a zatem nie jest to grupa w pełni reprezentatywna. Badanie należy zatem uznać za interesujący eksperyment naukowy, którego wyniki posłużyły później jako podstawa do przeprowadzenia głębszych analiz.

 

Do pobrania
 

Podstawowe informacje


Współpraca:
ESRI Polska

 

Opis


W dniu 30 listopada 2002 roku odbył się łódzki Dzień GISu w ramach światowej imprezy „GIS Day”, na którym prezentowane były możliwości tego systemu. W ramach światowego Dnia GISu przygotowana została wystawa projektów prac studentów Gospodarki Przestrzennej wykonanych w programie ArcView GIS. W tym dniu odbyło się ponadto wiele prezentacji, wykładów i prelekcji (m.in. mgr Mirosław Wiśniewski omawiał Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Łodzi, które zostało wykonane m.in przy użyciu pakietów GIS).

 

Relacja fotograficzna

www.facebook.com/media/set/

Podstawowe informacje


Współpraca:
Klub "Futro"

 

Opis


Zimą 2003 roku nasze Koło zorganizowało Imprezę integracyjną Gospodarki Przestrzennej. Chcieliśmy, aby bawili się na niej nie tylko studenci, ale również wykładowcy, aby zacieśnić wspólne więzi. Naszym celem było też budowanie tożsamości naszego kierunku, budowanie „społeczności” Gospodarki Przestrzennej na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym. Motywem przewodnim były ?Militaria?.

 

Relacja fotograficzna

www.facebook.com/media/set/

Podstawowe informacje


Pełen tytuł:
III Ogólnopolska Konferencja Studenckich Kół Naukowych "Rozwój miast i regionów w procesie integracji europejskiej"

 

Opis


09 maja 2003 roku zorganizowaliśmy III Ogólnopolską Konferencję Studenckich Kół Naukowych z cyklu ?Rozwój miast ?i regionów w procesie integracji europejskiej?. Spotkanie odbyło się w Centrum Konferencyjnym Uniwersytetu Łódzkiego przy ulicy Rogowskiej 26 w Łodzi. Wzięło w nim udział około 80 osób, w tym studenci i młodzi pracownicy naukowi z Akademii Ekonomicznej w Katowicach, Akademii Ekonomicznej w Krakowie, Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu, Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Wyższej Szkoły Stosunków Międzynarodowych w Łodzi.

 

Do pobrania

ROK AKADEMICKI 2001/2002

Pełny tytuł: II Ogólnopolska Konferencja Studenckich Kół Naukowych "Rozwój miast i regionów w procesie integracji europejskiej"

Opis: II Ogólnopolską Konferencję Studenckich Kół Naukowych pt. "Rozwój miast i regionów w procesie integracji europejskiej" zorganizowaliśmy w dniach 15-16 maja 2002 roku. Udział w niej wzięli studenci oraz młodzi pracownicy naukowi z ośrodków akademickich takich jak: Łódź, Katowice, Kraków oraz Warszawa.

Organizowana rok wcześniej I Konferencja spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony studentów z całej Polski, dlatego postanowiliśmy nadać jej charakter cykliczny.

Relacja fotograficzna: http://www.facebook.com/media/set/?set=a.212028385513322.48416.149727138410114&type=3

ROK AKADEMICKI 2000/2001

Pełny tytuł: I Konferencja Studenckich Kół Naukowych "Rozwój miast i regionów w procesie integracji europejskiej"

Opis: Pierwsza konferencja „Rozwój miast i regionów w procesie integracji europejskiej” zorganizowana przez SKN SPATIUM. Zapoczątkowała ona cykl corocznych spotkań. W spotkaniu uczestniczyli doktoranci i studenci Koła Naukowego Lider Akademii Ekonomicznej w Katowicach oraz Koła Naukowego SPATIUM Uniwersytetu Łódzkiego.

Relacja fotograficzna: www.facebook.com/media/set/